Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Mulțumiri :)
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună ziua,

Tocmai am făcut această sinteză și randamentul este de 60%+ (ceva acetonă încă în congelator), ceea ce nu este rău având în vedere că la un moment dat masa de reacție s-a vărsat (s-a supraîncălzit și a început să se extindă). Am răcit-o rapid și apoi am păstrat un condensator de reflux deasupra pentru restul reacției (descrierea originală nu menționează acest lucru). Există o anumită întârziere în creșterea căldurii după adăugarea unei porțiuni de P2NP, care trebuie luată în considerare, am adăugat o altă porțiune prea repede. O baie rece este utilă. Produsul final este foarte eficient în ceea ce privește testele biologice, fac o extracție acido-bazică pentru a vedea dacă există și alte substanțe chimice în produsul final. Există un miros ușor, distinct, pe care îl identific ca fiind apropiat de mirosul de Cu poate?, care persistă în ciuda spălării cu acetonă 5X și având un produs foarte alb, cu aspect pur.

Mă întrebam dacă există cineva aici care ar putea scrie reacția exactă care are loc în această sinteză. Rolul CuCl2 nu este clar pentru mine și, de asemenea, modul în care atomii de H se mișcă etc. Ar fi foarte util ca reacția să fie explicată puțin mai detaliat. Îmi cer scuze, dacă acest lucru a fost deja menționat, am văzut cea mai mare parte a acestui fir, dar nu am avut ocazia să recuperez în ultima vreme. Vă mulțumesc.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună,

Cum este scalată această reacție, este liniară?

Aș aprecia ajutorul cu scalarea adecvată pentru un balon cu fund rotund de 10L și un balon cu fund rotund de 20L.

Cele mai bune considerații
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Da, este posibil.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28

Am uitat să menționez în mesajul meu că am redus foarte mult sinteza, folosind doar 25 g de P2NP. Pur și simplu am împărțit totul la 1000/25=40 și am folosit un balon de 2 l. Deși cantitatea a fost mai mică de jumătate din balon, tot am reușit să vărs ceva, așa că aș sugera să folosiți un reflux implicit pentru a preveni acest lucru sau doar să țineți cont de faptul că, după adăugarea unei porțiuni de P2NP, există un decalaj de timp până când începe să reacționeze, așa că adăugarea ar trebui să fie foarte lentă și treptată. Cu siguranță asta voi folosi data viitoare. Cealaltă modificare pe care am făcut-o a fost să reduc cantitatea de solvent în final (nu până când a rămas doar ulei) și apoi să precipit cu IPA-acid sulfuric (10-1) până la Ph 6-7.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
Randamentul obținut din 100 g P2NP ca materie primă a fost de 78 g sulfat alb pur uscat
S-a utilizat IPA/apă în raport 2:1 ca în sinteza originală (1 200 ml IPA / 600 ml apă)
150g NaBH4, adăugat în 2 porțiuni, prima porțiune 100g la început amestecat cu ipa și apă
Apoi, după ce a fost adăugată toată p2np (la adăugarea p2np se folosește apă rece pentru răcirea vasului)
Apoi s-a adăugat din nou 50 g NaBH4 în vas și s-a procedat la încălzirea amestecului la 50 de grade
și când reacția a fost fierbinte într-o singură porțiune, s-au adăugat 30 g de CuCl2 (CuCl2 a fost dizolvat în 100 ml IPA / 50 ml apă)
Adăugarea a produs o erupție în stil vulcan care a aruncat puțin CuCl2 din vas - dar nu a fost o problemă
După acest pas, reacția a fost încălzită până la fierbere timp de 45 de minute bune, după care a fost basificată cu NaOH și s-a separat stratul superior
Care a fost IPA cu freebase
Condensatorul răcit cu apă de pe vas a fost utilizat de la început până la sfârșit, altfel veți pierde prea mult solvent

Și, de asemenea, pot confirma mirosul pe care @diogenes îl experimentează, același miros ciudat după Cu - chiar și după numeroase curățări IPA ale produsului
Poate că după câteva zile afară va dispărea

Cu toate acestea, această reacție este una dintre cele mai curate și mai simple reacții realizate vreodată într-un singur vas
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
De ce ai adăugat atât de mult CuCl2? Mă gândeam că mirosul ciudat s-ar putea datora impurităților din CuCl2 (pe care l-am preparat din niște țevi de cupru), dar dacă și tu ai avut același miros, înseamnă că ar putea exista impurități de Cu sau legate de Cu în produs. Apropo, am efectuat o extracție acid-bază pe o parte din producție și mirosul a dispărut complet.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Vă mulțumim pentru această contribuție :)
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Unchiule Lee, tocmai mi-am dat seama că ai spus unele lucruri foarte importante pe care nu le înțeleg pe deplin. Ce înțelegeți prin nanoparticule? În general, nu înțeleg rolul CuCl2 în reacție, îmi puteți explica acest lucru, precum și partea cu nanoparticulele? Îmi cer scuze pentru reacția întârziată la mesajul dumneavoastră.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

CuCl2 mea a fost puritate chimică 99,8%, am adăugat-o pentru că nu ar putea afecta reacția din cauza ei și unul dintre experții forumului a propus un raport Cucl2 chiar mai mare...
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Există o sinteză a CuCl2
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
O soluție de apă de NaOH (8 litri 25%) se adaugă la amestecul de reacție și straturile sunt separate.



Am granule de hidroxid de sodiu, cum le fac soluție 25% ?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Puteți găsi o mulțime de videoclipuri pe youtube. Practic, găsiți cupru pur (de exemplu, fire etc.), apoi adăugați HCl și H2O2. Dacă peroxidul de hidrogen este puternic, adăugați-l cu mare atenție, deoarece reacția poate fi destul de furtunoasă.

1 litru de apă distilată + 250 g de NaOH. Se referă la procentul în greutate, iar 1 l de apă reprezintă 1000 g.
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Am crezut că soluție 25% înseamnă 250 de grame de NaOH în 750 ml de apă, nu?
Am citit că unii spun 25 de grame în 75 ml și unii spun 25 de grame în 100 ml.
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
20% NaOH (W/V), înseamnă 20 de grame de solide NaOH, dizolvate în apă distilată până când obțineți 100mL de soluție apoasă. Faceți acest lucru într-un pahar de laborator încet și picurați apă până când ajungeți exact la marcajul de 100 mL. 20% NaOH(W/W) înseamnă 20 de grame de solide NaOH plus 80 de grame de apă distilată, formând 100 de grame de soluție.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Da, deoarece 25gr în 100ml/ ar fi o soluție de NaOH 20%, nu 25%
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Deci, am început prima mea sinteză astăzi, nu a mers foarte bine.

Reacția la volume mai mari este FOARTE exotermică (200g P2nP) și, la fel cum a afirmat posterul anterior, este o reacție foarte întârziată.

Am folosit un flacon cu fund rotund de 10 l cu un răcitor de 400 mm, din nefericire am adăugat prea mult P2nP dintr-o dată (100 g) și răcitorul s-a rupt accidental, așa că am avut un vulcan de 1 m (3 picioare) în casa mea :ROFLMAO:...

Ei bine, am petrecut 2 ore curățând totul când totul s-a calmat și am ventilat întreaga cameră.

Deci, lecția, există o reacție întârziată atunci când se adaugă P2nP, așa că săra foarte ușor și așteptați, în al doilea rând, să fie variate de un răcitor bun răcit conectat.

Voi face a doua mea încercare mâine sau poimâine.

Voi ține oamenii la curent, cele mai bune salutări.
 
Top