Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Θα επηρέαζε την απόδοση, ο βοροϋδρίτης νατρίου δημιουργεί μια εξώθερμη αντίδραση και έτσι λειτουργεί.
Θα μπορούσατε να προσπαθήσετε να το διατηρήσετε σταθερό στους 60c περίπου, ενώ προσθέτετε το p2np, αλλά θα μπορούσε να είναι αρκετά δύσκολο.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Σκεφτόμουν ίσως να διαλύσω το αρχικό υλικό σε IPA και να το στάξω αργά στο δοχείο αντίδρασης χρησιμοποιώντας ένα χωνί SEP. Αναγνωρίζετε ότι αυτό θα το επηρεάσει αρνητικά με οποιονδήποτε τρόπο;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Έκανα τη δεύτερη προσπάθειά μου σήμερα και πήγε πολύ πιο ομαλά αυτή τη φορά.



Όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα,

Στα αριστερά έχετε το "στρώμα νερού" μετά την εκχύλιση με NaOH 25%, και στα δεξιά έχετε το αμφεταμίνη-έλαιο, ελεύθερη βάση, α-έλαιο, όπως θέλετε να το ονομάσετε.

Στη φιάλη waterlyer μπορείτε να δείτε περίπου 5ml A-oil που δεν μπόρεσα να εκχυλίσω, ανακάτεψα το waterlayer με IPA και εκχύλισα το στρώμα ipa, δυστυχώς το σπιτικό μου αποστακτήριο δεν λειτούργησε, πάρα πολλοί αρμοί να λαδωθούν και πολύ φασαρία, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον επιπλέον κόπο για μερικά επιπλέον ml.

Θα πρέπει να επενδύσω σε ένα rotovap αργότερα.

Το αμφεταμινέλαιο καθαρίστηκε τρεις φορές μέσω χωνιού buchner και καθαρών φίλτρων κάθε φορά.

Επιτρέψτε μου να μάθω τη γνώμη σας.

Με εκτίμηση
 
Last edited by a moderator:

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Μπορείτε να προσθέσετε κάποιο μη πολικό διαλύτη για να βοηθήσετε την εκχύλιση.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Δύσκολη ερώτηση για να απαντήσω, δεδομένου ότι κατασκεύασα το δικό μου σύστημα ψύξης.
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Όταν πρέπει να αποστάξω το IPA υπό κενό, πόσο υψηλή πρέπει να είναι η θερμοκρασία; Και τι ca κάνω για να βελτιστοποιήσω τα αποτελέσματα χωρίς να στεγνώσει η ακετόνη;
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Αν θέλω να το εξατμίσω από, πρέπει να το βράσω ή μόνο να το αφήσω να καθίσει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Όταν πρέπει να το βράσω, ποια θερμοκρασία πρέπει να χρησιμοποιήσω;
Δεύτερον, όταν θέλω να ακολουθήσω την ακριβή περιγραφή στο βίντεο, πόσο NaOH χρειάζομαι; 2 λίτρα διαλύματος 25% NaOH με 500g NaOH για 250g P2NP;
 
View previous replies…

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Ο.Κ. χωρίστε το νερό αποσταθεροποίησης, ή για ποιο λόγο ο πρύτανης Στάρκ; Θέλω να αγοράσω μια μικρή εργαστηριακή αντλία κενού μεμβράνης με ενέργεια άντλησης 5,5 - 6l. Είναι αυτό αρκετό για ένα δοχείο των 10l; Επίσης έχω και έναν έντονο συμπυκνωτή.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ο Dean stark είναι έτσι ώστε να μπορείτε να συνδέσετε την αντλία κενού στην κορυφή του κάθετου συμπυκνωτή και να έχετε το συμπύκνωμά σας να πέφτει προς τα κάτω για να συλλεχθεί,Με έναν κανονικό συμπυκνωτή απόσταξης που κάθεται οριζόντια δεν μπορείτε να συνδέσετε το κενό με αυτόν τον τρόπο αφού θα πλημμυρίσετε τη γραμμή κενού σας.
Μπορείτε να δοκιμάσετε την αντλία υποθέτω ότι δεν θα βλάψει
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Ναι έχω για αυτό ένα δέκτη κενού και θα ακολουθήσω την κλασική αρχιτεκτονική για συσκευές απόσταξης κενού αλλά χωρίς φιάλη woulfsche και μόνο ένα μετρητή κενού απευθείας στην αντλία.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Θεωρητικά μιλώντας, είναι δυνατόν να γίνει αυτό με επιτυχία χρησιμοποιώντας ως αντιδραστήρα ένα βαρέλι 55 γαλόνι με εναέριο αναδευτήρα;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Αν αφιερώνατε χρόνο και διαβάζατε το νήμα, θα βλέπατε ότι το ερώτημα αυτό έχει τεθεί πολλές φορές σε διαφορετικές κλίμακες και η ερώτηση παραμένει η ίδια.

Αναζητήστε και θα βρείτε.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, Ενώ έκανα κύλιση σε όλες τις 27 σελίδες βρήκα m οποιεσδήποτε πολύτιμες συμβουλές στην πορεία. Είμαι μόνο περίεργος αν κάποιος έχει δοκιμάσει την τεχνική και πόσο θα επηρεάσει την απόδοση κατά; Σε σύγκριση με έναν αντιδραστήρα.
Και αν υπάρχουν συμβουλές από κάποιον που το δοκίμασε.
Ευχαριστώ

"Οι αλχημιστές στην αναζήτηση του χρυσού έχουν βρει πολλά άλλα πράγματα μεγαλύτερης αξίας"
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Τι χρησιμοποιήσατε για σύστημα ψύξης;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Λουτρό παγωμένου νερού ή μανδύας ροής κρύου νερού για παρτίδα αντιδραστήρα.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Έχετε κάποιο πρόβλημα με τη χρήση νερού DI αντί για dH2O;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κανονικό νερό βρύσης, αν είναι καθαρό.

Λειτουργεί τέλεια.

Εξοικονομεί επίσης πολλά χρήματα.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Γεια σας παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας το συντομότερο δυνατόν υπάρχει κάτι που μπορείτε να αντικαταστήσετε το CuCl2 με κάτι που είναι εύκολα προσβάσιμο;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Το CuCl2 είναι όσο πιο προσιτό γίνεται
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Από πού μπορείτε να το προμηθευτείτε σε σύντομο χρονικό διάστημα; Υπάρχει κάποια εγχώρια χρήση γι' αυτό; δεν έχω πραγματικά χρόνο να περιμένω για δέμα.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Μπορείτε να το κάνετε σύντομη ειδοποίηση με θειικό χαλκό με ηλεκτρόλυση με ηλεκτρόδιο μολύβδου.
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας, διαβάζω κάποια στιγμή τώρα σε αυτό το φόρουμ; νήμα και θέλω ο καθένας σε αυτό το θέμα να ρωτήσω ποιο σημείο της σύνθεσης είναι για αυτόν το πιο δύσκολο / σημαντικό και σε ποιες λεπτομέρειες θα πρέπει να δώσει προσοχή ο καθένας;

Και στο βίντεο δεν φαίνεται ακριβώς, Είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ένας συμπυκνωτής παλινδρόμησης για τη σύνθεση;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Κανένα μέρος δεν είναι δύσκολο σε αυτή τη σύνθεση, το θέμα είναι απλώς να είστε προσεκτικοί ώστε να μην υπάρξουν ατυχήματα.

Μου έχουν συμβεί και έγραψα γι' αυτά εδώ στο νήμα για να μην κάνουν το ίδιο και άλλοι άνθρωποι.

Ναι, πρέπει να χρησιμοποιήσετε συμπυκνωτή παλινδρόμησης.
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Ακριβώς! Μπορείτε να παραλείψετε την παλινδρόμηση, αλλά χάνετε ποιότητα και πιστεύω ότι σχηματίζονται κάποια για τα παράπλευρα προϊόντα. Βρήκε κανείς μια παραλλαγή με πιο ευφορική μορφή αποτελέσματος;
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Διάβασα για προβλήματα με την αποθήκευση της καθαρής ελεύθερης βάσης, πάνω από ένα-δύο φορές η αντίδρασή της. Τι πρέπει να γίνει για να αποθηκευτεί σωστά; Χρειάζομαι έναν εξηλεκτριστή;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Για ποιο λόγο πρέπει να το αποθηκεύσετε;

Ναι, εκφυλίζεται με την πάροδο του χρόνου. Η ιδανική αποθήκευση θα ήταν σε ένα δοχείο κενού που φυλάσσεται μέσα σε ψυγείο.
 
Top