Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Όχι, 2 στρώματα είναι αυτό που θέλεις. καθώς το aq. στρώμα κορεστεί με υδατοδιαλυτά άλατα ωθεί το διαλυμένο διάλυμα ισοπροπανόλης - ελεύθερης βάσης έξω από το aq. στρώμα. αυτή η ιδιότητα της ισοπροπανόλης, σε αντίθεση με τα άλλα πρωτογενή ΟΗ-s, να διαχωρίζεται από το νερό όταν διαλύονται άλατα είναι ακριβώς ο λόγος που χρησιμοποιείται σε τόσες πολλές μυστικές και μη συνθέσεις.
Τουλάχιστον έτσι νομίζω, ελπίζω να μη μιλάω έξω από τα δόντια μου. :p
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Αν καταλαβαίνω καλά, το ανώτερο στρώμα είναι ελεύθερη βάση; κιτρινωπή ελαιώδης εμφάνιση και 70% του μίγματος. και το κατώτερο είναι πιο πυκνό.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
αυτό θα ήταν το υδατικό στρώμα. Πρόσθεσα 25% διάλυμα ναόχ. ποιο στρώμα χρειάζομαι; Ήμουν λίγο μπερδεμένος.
 

Attachments

  • Htm4IhVl3F.jpg
    Htm4IhVl3F.jpg
    5.1 MB · Views: 488
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Σημειώστε ποιες αναλογίες αντιδραστηρίων χρησιμοποιήσατε.
Πόση ώρα στέκεται το μείγμα μετά την προσθήκη του διαλύματος NaOH στη φωτογραφία;
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
αν η αλκαλική αμίνη πηγαίνει στο ανώτερο στρώμα αλκοόλης. αν το ph είναι όξινο, θα βρίσκεται στο κατώτερο στρώμα με τη μορφή διαλυμένου άλατος. Σε κάθε περίπτωση, θα υπάρξουν απώλειες με αυτή τη μέθοδο κατανομής.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
περίπου 2 λεπτά και σχηματίζονται δύο στρώματα, το αφήνω ήσυχο για 30 λεπτά.

1754g nabh4
1000g p2np
100g cucl2
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
είναι απαραίτητο να αναδεύετε για 6 ώρες ενώ προσθέτετε το P2NP ή αναδεύετε μόνο όσο χρειάζεται για να διαλυθεί με ασφάλεια;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Για βέλτιστα αποτελέσματα χρησιμοποιήστε overhead steering για τη φιάλη.
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
και ήλπιζα να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τον μαγνητικό αναδευτήρα lol. αλλά είχα τις αμφιβολίες μου για το αν θα ήταν αρκετά ισχυρός.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Θα μπορούσε να διαρκέσει 6 ώρες, να πάρει χρόνο για τη σύνθεση, να πάρει προσοχή με τη θερμοκρασία.

Εξαρτάται από το πόσο αλουμίνιο υπάρχει στη φιάλη και πόσο καλός είναι ο μαγνητικός αναδευτήρας σας.
Οι αναδευτήρες που βρίσκονται πάνω από το κεφάλι έχουν μεγαλύτερη ισχύ.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνετε κάτι με το IPA/βάση μετά την εκλογή. υπάρχει πάρα πολύ αλκοόλ σε αυτό, θα ήθελα να μειώσω το ipa. Νομίζω ότι η ποιότητα του λαδιού μπορεί να είναι κακή λόγω της υπερβολικής ποσότητας IPA.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Τα έκανα θάλασσα με το καγιάκ. Καθάρισα το μείγμα στο φίλτρο και πέταξα το αδιάλυτο ίζημα. Το έχυσα ξανά σε έναν αντιδραστήρα.

Πρόσθεσα ένα διάλυμα NaOH 25%. σχηματίστηκαν δύο στρώματα. Ξεκουράστηκα για μισή ώρα. άνω κίτρινο στρώμα (Ipa/βάση). κάτω στρώμα διαφανές (στρώμα νερού).

Ρίχνω το υδατικό στρώμα σε μια φιάλη. Προσθέτω Ipa, σχηματίζονται στρώματα. Ξεκουράζομαι για μισή ώρα.

το ανώτερο στρώμα είναι διαφανές (βάση/Ipa) είναι αυτό που χρειάζομαι. Βάζω τη βάση που εξάγεται από το υδατικό στρώμα στον περιστροφικό εξατμιστή. Η ψύξη είναι 8 βαθμοί, το κενό είναι ενεργοποιημένο, η θερμοκρασία του λουτρού είναι 80 βαθμοί, η ipa αρχίζει να εξατμίζεται εδώ.

Ρίχνω τη βάση του εξατμιστή Ipa σε ένα ποτήρι. τι πρέπει να κάνω με αυτή τη βάση (διαφανή); τι θα συμβεί αν την ρίξω στο μείγμα Ipa/βάσης; γιατί πρέπει να το κάνετε αυτό;

και το κίτρινο στρώμα (βάση/Ipa) στον αντιδραστήρα. 3 λίτρα μείγμα IPA/βάσης. πώς μπορώ να μειώσω το ipa;;;; είναι και αυτό rotovap; γιατί αν αρχίσω να εξατμίζω στον αντιδραστήρα στους 80 βαθμούς, το Ipa στάζει από τον συμπυκνωτή. το πρόβλημά μου με αυτό είναι ότι καταλήγει να είναι κόκκινο και η μυρωδιά φεύγει. Νομίζω ότι τα έκανα θάλασσα.
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Γιατί εξατμίσατε το IPA, ακολουθήστε το βίντεο. Κάντε το ξανά με τα βήματα στο βίντεο Το IPA δεν χαλάει την αμφεταμίνη απλά την κάνει να μυρίζει lol.
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Έχω κάνει ακριβώς την ίδια σύνθεση απλά ακολουθήστε το βίντεο και αφού οξινίσετε αν δεν θέλετε αυτό το χάος/μυρωδιά IPA καθαρίστε το με λίγη ασετόν και αφήστε το για μια ή δύο εβδομάδες σε καθαρό αέρα και φως για να καθαρίσει και να στεγνώσει.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Γεια σας. τώρα καταφέραμε να φτιάξουμε ένα σύστημα απόσταξης με ατμό. με τη βοήθεια ενός καλού μέλους του φόρουμ. η απόσταξη είναι αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη, νομίζω ότι θα τελειώσω σε 2 ώρες 😉 Φτιάχνω μόνο μια μικρή ποσότητα τώρα, αν τα καταφέρω, θα χρησιμοποιήσω 1kg p2np. Δεν έχω τη δυνατότητα να το στεγνώσω σε εξωτερικό χώρο, στον καθαρό αέρα, στο φως του ήλιου, πρέπει να μάθω πώς να το αποστάζω. πόση ποσότητα έφτιαξες και ποια ήταν η απόδοση;
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
7. Η υδατική φάση εκχυλίζεται με 8 λίτρα IPA. Η ελεύθερη βάση αμφεταμίνης διαλύεται σε IPA και η πυκνότητα του στρώματος IPA μεταβάλλεται, επομένως διαχωρίζεται από το υδατικό στρώμα.
8. Το εκχύλισμα IPA από το βήμα 7 εξατμίζεται υπό κενό σε έλαιο ελεύθερης βάσης αμφεταμίνης και συνδυάζεται με την ελεύθερη βάση από το βήμα 6.

Γιατί πρέπει να συνδυαστεί με την ελεύθερη βάση; αυτό το βήμα αποφέρει επιπλέον εισόδημα ή ποιο είναι το νόημα;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Κάνετε αντιδράσεις 500g, πώς καταλήγετε στο συμπέρασμα των 8l IPA;

Γιατί πρέπει να προσθέσετε την εξαγόμενη ελεύθερη βάση στην προηγούμενη ελεύθερη βάση σας, είναι αυτή μια ειλικρινής ερώτηση;
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
6 λίτρα Ipa στην αρχή της σύνθεσης, 4 λίτρα για την επιλογή στρώματος. δεν είναι απαραίτητο να προστεθούν ταυτόχρονα 8 λίτρα. Χρησιμοποιώ μεθανόλη αντί για ΙΡΑ, το τελικό προϊόν θα μυρίζει λιγότερο αλκοόλ. Αλλά εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να διαχωρίσω τα στρώματα (το metalon δεν μπορεί να το κάνει, οπότε όταν ζητά αλκοόλη για την επιλογή στρώματος) είναι απαραίτητο να προσθέσω dcm. τα δύο στρώματα πρέπει να συνδυαστούν γιατί η απόδοση θα είναι μεγαλύτερη, νομίζω. Τελικά κατάφερα να φτιάξω το λάδι που ήθελα. Η εικόνα δείχνει το αποτέλεσμα, πριν το αλάτισμα.
 

Attachments

  • V5owtD0iRC.jpg
    V5owtD0iRC.jpg
    5.4 MB · Views: 418

fufu

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, ειδικοί, γνωρίζετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω διττανθρακικό νάτριο για να πάρω ελεύθερη βάση σε αμφ από αντίδραση p2np; Σας ευχαριστώ.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
7. Βήματα .


Ποιο επίπεδο χρειάζομαι; Μετά την προσθήκη ipa, σχηματίζονται 2 στρώματα. ανώτερο στρώμα διαφανές, καθαρό, ελαφρώς ελαιώδης επιφάνεια. κατώτερο στρώμα λευκό πυκνό ζελέ. λέει ότι η πυκνότητα του Ipa αλλάζει και διαχωρίζεται από το στρώμα του νερού. η πυκνότητά του αλλάζει, θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει γίνει ζελέ και κατώτερο στρώμα; ερώτηση noob αλλά χρήσιμη.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Η ερώτησή σας έχει απαντηθεί από εμένα σε προηγούμενη ανάρτηση. Πηγαίνετε πίσω και κοιτάξτε, υπάρχουν ακόμη και εικόνες.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Σας ευχαριστώ, έγινε σαφές. Ήξερα ποιο στρώμα, αλλά δεν μπορούσα να εξηγήσω στον εαυτό μου γιατί αυτό το στρώμα; 😄
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Σας ευχαριστώ, έγινε σαφές. Ήξερα ποιο στρώμα, αλλά δεν μπορούσα να εξηγήσω στον εαυτό μου γιατί αυτό το στρώμα; 😄
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Λυπάμαι, σας έχω στείλει μήνυμα αρκετές φορές, παρακαλώ διαγράψτε το..
 

chicaloca

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 16, 2022
Messages
41
Reaction score
8
Points
8
Γεια σας, Μετά την αντίδραση σβήνω με αραιό HCl και αποστάζω IPA στους 100°C αλλά την επόμενη μέρα όταν έρχομαι να διαχωρίσω τις φάσεις η φιάλη δεν αναδεύεται. Υπάρχει μια απόχρωση στη φιάλη. Εδώ είναι φωτογραφίες μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω και να μου πει τι επιλογές έχω thx
 

Attachments

  • FvuJdVa0Hl.jpg
    FvuJdVa0Hl.jpg
    3.1 MB · Views: 177
  • yh0uOsVvX6.jpg
    yh0uOsVvX6.jpg
    2.9 MB · Views: 170
  • hCUNzmb3es.jpg
    hCUNzmb3es.jpg
    2.8 MB · Views: 183

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Πρώτα απ' όλα, σε ποιο σημείο της σύνθεσης αναφέρεται ότι πρέπει να χρησιμοποιήσετε HCL; Συμβουλή: Πουθενά, οπότε μην το κάνετε.

Δεύτερον, αφού κάνετε απόσταξη σε 100c υποθέτω ότι κάνετε ανοικτή απόσταξη, μην το κάνετε αυτό, χρησιμοποιήστε απόσταξη υπό κενό αντ' αυτού.

Δοκιμάστε ξανά και αναφέρετε τα αποτελέσματα.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 
View previous replies…

chicaloca

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 16, 2022
Messages
41
Reaction score
8
Points
8
Εντάξει θα προσθέσω 25% NaOH και μετά τι πρέπει να κάνω; Να εκχυλίσω με DCM;
Έχω κάποια
 

chicaloca

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 16, 2022
Messages
41
Reaction score
8
Points
8
Εντάξει έχω προσθέσει 25% NaOH αλλά δεν νομίζω ότι το σφάλμα προήλθε από το NaOH γιατί για το διαχωρισμό φάσεων είναι εντάξει... Το πρόβλημα εμφανίζεται αμέσως μετά- όταν θέλω να εξάγουμε τη φάση aquaus ούτως ή άλλως, ... Προσθέτω DCM αλλά ακόμα και με ένα NP όπως το DCM δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ διαχωρισμό φάσεων!,
 
Top