Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο)

ch3wbacca

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 13, 2021
Messages
2
Reaction score
1
Points
3

Προσθήκη μεταλλικού υδραργύρου σε λίγο νιτρικό οξύ 50% και μη εισπνοή των αναθυμιάσεων, στη συνέχεια χρήση αυτού για την αμαλγάματα Al σε νερό ή αλκοόλη.
Λειτουργεί πάντα, αξιόπιστα και γρήγορα.
Αν αυτό είναι τώρα το (Ι) ή το (ΙΙ) νιτρικό άλας ομολογώ ότι δεν ξόδεψα ποτέ μια σκέψη.

Αλλά όλα τα άλατα του υδραργύρου λειτουργούν, η διαλυτότητα είναι δευτερεύουσα. Ο υδράργυρος από μόνος του δεν είναι πραγματικά το χτύπημα, αλλά λίγο νιτρικό οξύ ή λίγο HCl και μια πρέζα νιτρικού βοηθούν να πάρει το δρόμο του.

Το αμάλγαμα είναι κέικ από την πλευρά του υδραργύρου, τα προβλήματα που αποδίδονται στον υδράργυρο είναι IMHO σχεδόν πάντα να φταίει το αλουμίνιο στο ειδικό το ηλίθιο φύλλο που ακόμα πιστεύεται ότι είναι κατάλληλο.
Προμηθευτείτε μερικούς καλούς κόκκους 99,9% Al και το αμάλγαμα θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματά σας, η όλη αντίδραση θα είναι τότε απροβλημάτιστη πιθανότατα.
 

layman

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 30, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Last edited:

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Σας ευχαριστώ πολύ.
Έχω λίγο νιτρικό υδράργυρο στο δρόμο αλλά αν αυτό αποτύχει θα πάρω μερικά θερμόμετρα!
Έχω μερικούς κόκκους Al για τα πυροτεχνήματά μου, αλλά είναι λίγο πολύ σκόνη, θα ήταν καλύτερα να αγοράσω κάποιο με πιο χοντρό κόκκο; αν ναι, τι μέγεθος θα συνιστούσατε;
Ευχαριστώ! Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος να το δοκιμάσω!
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Ξεπλύνετε σχολαστικά το Al πολλές φορές.
Η περιεκτικότητα σε υδράργυρο έναντι του τελικού προϊόντος που χρησιμοποιείται πιθανώς δεν θα ήταν αρκετή για να σας δηλητηριάσει ούτε , ειδικά αν ξεπλύνετε το μεγαλύτερο μέρος. Πιθανότατα είναι πιο επικίνδυνο να ασχολείστε με αυτό κατά τη διάρκεια της αντίδρασης παρά με το τελικό προϊόν.
Αλλά ρωτήστε ένα έμπειρο μέλος και θα μπορούσε πιθανώς να σας το συλλαβίσει, είμαι επίσης ένας απλός άνθρωπος :)
 

Gérard Gibert

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Λίγες φορές δεν το κάνει. Αλλά αν ζείτε με αυτό τακτικά μέσα, ας πούμε, σε λογικά όρια και όχι κάθε μέρα, μπορεί να είναι αρκετά τοξικό μακροπρόθεσμα. Νομίζω ότι λόγω της σχετικά απλούστερης διαδικασίας σύνθεσής της, τα περισσότερα θειικά αμφεταμίνη που κυκλοφορούν στην αγορά παρασκευάζονται με αυτή τη σύνθεση. Νομίζω ότι ένα παρόμοιο ποσοστό βγαίνει και αντίστροφα, αν δούμε πόσοι άνθρωποι δεν δίνουν δεκάρα για το πόσος υδράργυρος παραμένει στο τελικό προϊόν, μεταξύ αυτών που το φτιάχνουν και μετά το σκορπούν στο δρόμο.
Ελπίζω ότι οι αρχές που διατύπωσε ο ΒΒ θα αποτελέσουν παραδείγματα προς μίμηση στο μέλλον, για τις επόμενες γενιές. Θα είναι μια ανόητη λέξη γι' αυτό, αλλά νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν αν η ΒΒ κατάφερνε να δημιουργήσει μια "μόδα" που θα καθόριζε μια νέα εποχή, μέσα από την επιδίωξη της ποιότητας. Είναι σχεδόν αδύνατο να επηρεάσουμε τη στάση εκείνων των ανθρώπων που το βλέπουν πιο απλά ή/και επειδή είναι προσανατολισμένοι στο κέρδος με κάθε κόστος... ή στο άλλο άκρο, των οποίων οι ίδιοι οι περιορισμοί εμποδίζουν την ανάπτυξή τους. Εκτός από το ότι θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν τις τάσεις και συνεπώς τις ανάγκες της μεταβαλλόμενης αγοράς.
Αλλά πίσω στον υδράργυρο, το φοβάμαι κι εγώ. Είναι αλήθεια, έχω ένα τρομακτικό παράδειγμα που συνέβη σε μέλος της οικογένειας στο παρελθόν.
Ο υδράργυρος είναι ένα βαρύ μέταλλο, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν αποβάλλεται καν από τον οργανισμό, χάρη στον χρόνο ημιζωής των 20+ ετών, όπως είναι τυπικό για τα βαρέα μέταλλα. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο από μεθόδους αποτοξίνωσης, βρήκα μάλιστα μια λεπτομερή περιγραφή της εδώ στο φόρουμ, αλλά είναι πολλή δουλειά. Αν συσσωρευτεί μέσα μας, μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα. Γνωρίζουμε ότι εισέρχεται στο σώμα μας σε καθημερινή βάση, όπως ο μόλυβδος και όλα τα άλλα. Αλλά είναι άλλο πράγμα να το παίρνουμε έμμεσα και άλλο πράγμα να το κάνουμε ως θεραπεία, η οποία διαφορετικά θα μπορούσε να αποφευχθεί.
Δεν είμαι χημικός μηχανικός, απλώς υποθέτω ότι ο υδράργυρος που υπάρχει κατά την αντίδραση παραμένει κυρίως στη σκωρία που σχηματίζεται από τα διαχωρισμένα στρώματα. Και ο σκοπός της επαναλαμβανόμενης πλύσης μπορεί να είναι, μεταξύ άλλων, η μεγιστοποίηση της απομάκρυνσης της μόλυνσης από τον υδράργυρο. Αλλά υποθέτω ότι δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα εξαφανιστεί εντελώς.
Μην με παρεξηγήσετε, δεν προσπαθούσα να σας κάνω κήρυγμα. Εννοούσα μόνο εκείνα τα μέλη του φόρουμ που είναι περίεργα για το θέμα. Με αυτόν τον τρόπο, μπορούν να δημιουργήσουν μια εικόνα γι' αυτό με βάση διάφορες απόψεις.😊✌️
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Σύμφωνα με την εμπειρία μου, το αλουμινόχαρτο είναι η καλύτερη μορφή αλουμινίου για το αμάλγαμα. Η βασική προϋπόθεση είναι ότι δεν περιέχει ξένα συστατικά, μόνο 99,9% Al. Η σκόνη και οι κόκκοι αλουμινίου είναι επίσης κατάλληλοι, αλλά συνιστάται να λαμβάνονται σε μεγαλύτερες ποσότητες για την αντίδραση και η απόδοση δεν θα είναι τόσο καλή όσο κατά τη χρήση φύλλου αλουμινίου.
 

ifreezeu

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1

Γεια σας

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ :) Και μερικές ερωτήσεις παρακάτω.

1. Ερώτηση για τη συγκέντρωση οξέων ?
  • 50 ml οξικού οξέος(συγκέντρωση ?)
  • 2 ml θειικό οξύ(συγκέντρωση ?)
Θα βάλω στο youtube πώς να το φτιάξω αυτό, καθώς δεν μπορούμε να το προμηθευτούμε εκεί που βρίσκομαι.

2. Ισοπροπυλικό ?
Μήπως το "IPA Isopropanol Isopropyl Alcohol 99.9%" θα ήταν μια χαρά ?

3. 1-φαινυλ-2-νιτροπροπένιο ?
  1. Έχει μεγάλη σημασία η καθαρότητα , πρέπει να το επανακρυσταλλώσω μερικές φορές. Δεδομένου ότι το παίρνω από κάποιον πιθανότατα.
  2. Μπορώ να προσθέσω 50 γραμμάρια 1-φαινυλ-2-νιτροπροπένιο αντί για 10 γραμμάρια, θα πρέπει να προσαρμόσω οποιεσδήποτε ποσότητες για τις άλλες χημικές ουσίες/ενώσεις που εμφανίζονται στο πείραμα;
4. Άνυδρη ακετόνη;
Δεν μπορώ να πάρω στα χέρια μου την άνυδρη ακετόνη όπως είναι η ονομασία της. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό αντί για Ακετόνη 100 ml 99,9% Pure ACS/Lab grade high Quality

Yields ?

Πόση αμφεταμίνη παρήχθη μετά από αυτό το πείραμα σε γραμμάρια παρακαλώ ?
(60-70%) του 1-φαινυλ-2-νιτροπροπενίου ?

Χαιρετισμούς
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Το οξικό οξύ μπορεί συνήθως να βρεθεί σε καταστήματα που ειδικεύονται στη μελισσοκομία, μαζί με το μυρμηκικό οξύ, συνήθως μάλιστα σε υψηλή συγκέντρωση. Χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση των παρασίτων στην αποικία.
Ωστόσο, αν χρειαστεί να παραγγείλετε μεγαλύτερες ποσότητες, ξοδέψτε μερικά δολάρια για άλλο εξοπλισμό επίσης για να μην κινήσετε υποψίες.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
  • 50 ml οξικού οξέος(συγκέντρωση ?) 95-98%
  • 2 ml θειικό οξύ(συγκέντρωση ?) 95-99%
  • Το "IPA ισοπροπανόλη ισοπροπυλική αλκοόλη 99,9%" θα ήταν μια χαρά; Ναι
  • Η καθαρότητα είναι απαραίτητη, όπως και η φρεσκάδα της πρόδρομης ουσίας. Ιδανικά, θα πρέπει να υπάρχουν ανοιχτοί κίτρινοι κρύσταλλοι. Εάν έχετε καφέ, σκουρόχρωμους κρυστάλλους φαινυλνιτροπροπενίου, τότε αρκεί να τους ανακρυσταλλώσετε μία φορά από ισοπροπυλική αλκοόλη.
  • Εάν θέλετε να αυξήσετε το φορτίο κατά 5 φορές, τότε πρέπει να επαναϋπολογίσετε αναλογικά όλα τα άλλα αντιδραστήρια. Αλλά συνιστώ στις πρώτες συνθέσεις να βάζετε μικρές ποσότητες, όπως 10 g
  • Ναι, θα είναι άνυδρο, έχετε υψηλής ποιότητας ακετόνη.
  • Εάν λάβουμε υπόψη την απόδοση σε γραμμάρια, τότε κατά τη φόρτωση 10 g φαινυλνιτροπροπενίου, μπορείτε να πάρετε 6-7 g θειικής αμφεταμίνης.
 
Last edited by a moderator:

ifreezeu

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Όσον αφορά την καθαρότητα της πρόδρομης ουσίας, θα αναμίξω με iso φιλτράροντας τις ακαθαρσίες και στη συνέχεια θα εξατμίσω ή θα καταψύξω το ίζημα;
ή απλά πλένεται με iso; Το p2np μου είναι αρκετά καφέ.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Εάν το p2np σας είναι καφέ, τότε θα πρέπει να διαλυθεί σε καυτή αλκοόλη IPA και στη συνέχεια να ψυχθεί στην κατάψυξη μέχρι να πέσουν οι κρύσταλλοι. Θα πρέπει να συλλεχθούν στο φίλτρο και το βρώμικο διάλυμα αλκοόλης θα πρέπει να πεταχτεί.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
Ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για την απόκτηση θειικού οξέος υψηλής καθαρότητας; στη χώρα μου περιορίζεται η πώληση οξέος μεγαλύτερου από 14,5%
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Στην πραγματικότητα, αυτός ο τρόπος δεν είναι πολύ καλός για τη λήψη θειικού οξέος υψηλής ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ. Μπορεί να παράγει κάπως συμπυκνωμένο θειικό οξύ, αλλά οι προσμίξεις θα είναι εξίσου συμπυκνωμένες.

Αν θέλετε να παράγετε συμπυκνωμένο θειικό οξύ υψηλής καθαρότητας, πρέπει να το αποστάξετε. Υπάρχουν εκατοντάδες βίντεο με οδηγίες στο youtube για το πώς να το κάνετε αυτό. Δεν είναι όμως πολύ εύκολο και απαιτεί μια συσκευή απόσταξης από γυαλί από καλά βοριοπυριτικά γυαλιά, καθώς η απόσταξη γίνεται σε θερμοκρασίες άνω των 300 C.

Αλλά αν το μόνο που θέλετε είναι να φτιάξετε θειική αμφεταμίνη από ελεύθερη βάση, δεν χρειάζεστε πραγματικά υψηλή καθαρότητα και αυτή η μέθοδος θα είναι μια χαρά.
 

ifreezeu

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1

Θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω κι αυτό μια μέρα ;)

 

ifreezeu

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1

Εσείς οι υπέροχοι τύποι :)

Πώς θα μπορούσε αυτή η διαδικασία ή το βίντεο να τροποποιηθεί ώστε να λειτουργεί με L-PAC αντί για P2NP ? Αυτό θα ήταν σούπερ δροσερό/ξεκαρδιστικό/σωστό και θα έβρισκε τον λόγο.





P2NP1-φαινυλ-2-νιτροπροπένιο
Φαινυλ-2-νιτροπροπένιο
C9 H9 N O2
L-PACΦαινυλακετυλοκαρβινόλη
1-hydroxy-1-phenyl-propan-2-one
C9 H10 O2
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τη φαινυλακετυλοκαρβινόλη, αλλά αποδείχθηκε ότι είναι αρκετά δύσκολο να αγοραστεί, η ουσία δεν χρησιμοποιείται στα φαρμακευτικά προϊόντα και δεν υπάρχει στην αγορά της Κίνας και της Ινδίας. Αλλά ακόμη και αν τη βρείτε, πρέπει να φτιάξετε από αυτήν εφεδερίνη, η οποία μπορεί να αποκατασταθεί σε μεθαμφεταμίνη.
 

ifreezeu

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1

Θα προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω αυτόν τον οδηγό στο μέλλον για να τον κάνω L-PAC ? https://www.thevespiary.org/talk/index.php?topic=12453.0

Είμαι εντελώς αρχάριος στη χημεία, αλλά ξέρω ότι μπορώ να βάλω τα κομμάτια μαζί, με τη βοήθεια σας :)

Έτσι ελπίζω ότι το L-PAC με την παραπάνω διαδικασία θα μπορούσε να είναι ένα πολύ διασκεδαστικό πείραμα :)
 

layman

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 30, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το τι είναι υπεύθυνη η ΓΓΑ;
 

layman

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 30, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να προτιμάτε την ισοπροπανόλη έναντι της αιθανόλης;
 
Top