Sinteza fenilacetonei (P2P) din benzaldehidă cu butanonă

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Chiar și într-o versiune redusă.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Excesul acționează ca un solvent pentru reacție. În ceea ce privește accesibilitatea, încercați să utilizați oțet alimentar concentrat. Dar cu un exces de apă, trebuie să vă gândiți la un solvent suplimentar.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Nicio problemă
Nu este nicio problemă să găsiți o concentrație de 60 % în cantități mari. Ar fi suficient, sau ar trebui să o deshidratez mai întâi?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Da, mai degrabă un exces de apă va face acid instabil, cu excepția cazului în care funcționează in situ, dar este puțin probabil să fie în timp. Puteți încerca distilarea sau extracția.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Există și o cale alternativă. Utilizați peroxid de hidrogen și cenușă de sodă (carbonat de sodiu, Na2CO3) pentru a crea percarbonat de sodiu, un agent oxidant puternic, la fel ca acidul peracetic. Reacția va fi diferită, dar în final cu același rezultat.

Edit: mai degrabă, bicarbonatul de sodiu (NaHCO3) poate fi utilizat pentru a forma un epoxid urmat de hidroliză (reacție de epoxidare analogă Weitz-Scheffer)
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Deci, credeți că putem face 2-Acetoxi-1-fenil-1-propenă cu percarbonat de sodiu? Aveți vreo idee pentru rețetă?
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Bună ziua, mă bucur să vă cunosc, sunt un nou participant aici din Indonezia, aș dori să întreb toți chimiștii, am făcut p2p din acid penilacetic și plumb și acid glacial în sticle de oțel inoxidabil, am obținut aproape 100% ulei galben și roșu și apă, aș dori să întreb dacă uleiul galben este penilacetonă și cum să îl spăl de alți contaminanți, mulțumesc tuturor chimiștilor care sunt dispuși să răspundă la întrebările mele.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Bună ziua, mă bucur să vă cunosc, sunt un nou participant aici din Indonezia, vreau să întreb toți chimiștii, am făcut p2p din acid penilacetic și plumb și acid glacial într-o sticlă de oțel inoxidabil, am obținut aproape 100% ulei galben și roșu și apă, vreau să întreb dacă uleiul galben este penilacetonă și cum să îl spăl de alți contaminanți, vă mulțumesc tuturor chimiștilor care doresc să răspundă la întrebarea mea.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ce sugerați să se utilizeze în cazul în care cloroformul nu este disponibil?
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
Voi prepara gaz hcl din acid sulfuric și acid clorhidric, îmi poate spune cineva ce cantitate am nevoie de hcl și h2so4? când știu că am adăugat suficient gaz?
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Pot să vă spun că în aceeași reacție la scară redusă au folosit 200 g de benzaldehidă la 300 G de MEK. Nu sunt sigur pe care dintre acestea vă bazați adăugarea de gaz, dar au adăugat până când amestecul a fost cu 40 G mai greu. Deci, din nou, nu sunt sigur dacă puteți interpola acest lucru cu benzaldehida sau MEK, în funcție de cântarul pe care îl utilizați, dar știu că greutatea provine dintr-o sursă bună. În cazul acestei reacții, pe acest site se utilizează un MEK 50/50 benzaldehidă. Pot să încerc să caut pe aici și vă anunț dacă găsesc ceva concret
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Aș spune DCM, dar s-ar putea să mă înșel
De asemenea, puteți obține cu ușurință cloroform prin reacția înălbitorului rece la 0* C cu acetonă în cantități stoechiometrice, cu un mic exces molar de 10 % de înălbitor.Nilered are un videoclip.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Imaginați-vă câte sticle de înălbitor ar trebui să folosiți pentru a obține cloroformul necesar pentru orice reacție de amploare. Știu că toulenul funcționează foarte bine și, din moment ce este ușor de achiziționat, acesta este cel pe care l-aș folosi
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Am văzut videoclipul, dar sunt interesat în principal de fabricarea la scară largă, obținerea a 6 l de cloroform în acest fel nu este cu adevărat ieftină și eficientă. Probabil că voi încerca să clorinez în continuare DCM pentru a obține cloroform.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
A încercat cineva acest lucru cu acid caro în loc de GAA?
Ar trebui să se obțină un randament mult mai bun, cel puțin cred că am citit asta undeva, dar nu găsesc nicio lucrare.

În metoda Peracetic, GAA va fi, de asemenea, solvent, dar atunci când se utilizează acidul Caro, cred că precursorul nostru nu va fi solubil în amestecul H2SO4 H2O2. Aveți idee ce solvent ar putea fi utilizat cu acidul Caro?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Mi-ar fi puțin teamă să amestec o cetonă cu acid caros ...
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
trebuie să obținem un anumit PH sau ceva?
dacă facem metoda în cantități mai mici, este 1.5h prea?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
HCl funcționează aici ca și catalizator. Nu trebuie să atingeți pH-ul.
da
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Metil etil cetona există o alternativă

💝vă mulțumesc tuturor
 
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Am de gând să încerc această sinteză cu dicloro-metan (DCM). Nu cred că aceasta este o problemă, doar că va fi mai greu decât apa. Există vreun motiv pentru a nu utiliza DCM ușor disponibil și cloroform de sinteză?
 
Top