Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Iată ce am făcut la o scară mai mică;
1. Soluția IPA/H2O 2:1 ((IPA 800ml,H2O 400ml)(1200ml)) a fost adăugată într-un balon de 2000ml.
2. NaBH4 (116 g) a fost adăugat dintr-o dată și s-a început agitarea.
3. P2NP (67 g) a fost adăugat în porții mici, astfel încât temperatura amestecului să nu depășească 60 *С.
4. CuCl2 (7 g) în apă (13 ml) a fost adăugat lent, în picături, astfel încât temperatura amestecului să nu depășească 80 *С.
5. După aceea, reacția a fost refluzionată la 80 °C timp de 30 de minute folosind încălzire externă.
6. Soluția se decantează și se filtrează din deșeurile de reacție și se pune într-o pâlnie separatoare.
7. S-a adăugat soluție apoasă de NaOH 25% (533 ml) la amestecul de reacție și fazele au fost separate.
8. Se scurge stratul inferior într-un pahar mare și se colectează stratul organic superior.
9. Faza apoasă a fost apoi pusă în pâlnia separatoare și extrasă cu 500ml de IPA.
10.IPA a fost evaporată cu 3/4, jumătate freebase lăptos și jumătate IPA.
11.IPA și freebase au fost dizolvate în 130ml de acetonă.
12.Acid ortofosforic picurat până la pH - 6 (cu agitare constantă).
13.Amestecul a fost pus în congelator timp de 12 ore.
14.După cristalizare, suspensia a fost filtrată și spălată cu acetonă rece uscată, până când acetona este curată.
15.Acetona de la spălare și amestecul ipa/acetonă se pune din nou în congelator pentru o nouă precipitare.
16.Procesul se repetă până când nu mai există precipitat pentru a obține 60-70% amfetamină de înaltă calitate, pe măsură ce amestecul devine mai acetonă în el, este posibil să fie necesar să picurați mai mult acid pentru a-l reduce, dar nu prea mult, deoarece acetona este ph7.

Iată o fotografie cu o parte din rocile uscate, restul este pulbere uscată care trebuie amestecată, deoarece este prea puternică pentru mine și prietenii mei.
S-ar putea să actualizez rețeta și să scriu un articol pentru micii chimiști casnici, deoarece există o mulțime de moduri în care ar putea fi mai bună.
 

Attachments

  • yrIiJuK8x7.PNG
    yrIiJuK8x7.PNG
    901.1 KB · Views: 512

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
acest lucru nu este meth , puteți scrie de aici pe cum să o facă la meth cristal
 

Amin. M

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 28, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ce metodă folosiți pentru a transforma această pastă albă în cristal
d-metamfetamină?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Pot înlocui CuCl2 cu CuSO4. Am citit pe reddit și idk dacă este posibil, dar cred că da bc Cu(II) am dreptate?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Da, ar trebui să puteți. Deși eu însumi am probleme cu această sinteză, așa că poate ar trebui să încerc CuCl2 în schimb. Totuși, este mult mai scump și mult mai puțin disponibil pe scară largă
 

alf405

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
"Pentru a fi precis, trebuie să înmulțiți numărul pentru CuCl2.2H2O cu 1,5 pentru a obține cantitatea corectă de CuSO4.5H2O."

Este această înmulțire de 1,5 ori adevărată la orice scară? De la mic la industrial?
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
calculul meu privind metoda amfetaminei p2np nabh4
IPA 40-50 ml
H2O 12,5 ml
NaBH4 3,5 g
P2NP 2 g
CuCl2 +-0,2 g 9,675 H2o
NaOH (soluție apoasă 25%) 16 ml
Acetonă (uscată) 5-10 ml
Mai întâi pun ipa și h2o și amestec timp de 2 minute, apoi adaug p2np, apoi dizolv 0,200mg clorură de cupru în 5ml apă și o adaug, dar temperatura nu crește.
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
Câți ml de clorură de cupru 200mg voi dizolva în apă și voi adăuga 1ml? Mai întâi adaug ipa și apă, apoi adaug nabh4, apoi adaug p2np astfel încât să nu depășească 60 de grade, temperatura crește, dar când adaug clorură de cupru 200mg, temperatura nu crește, o dizolv în 5ml de apă și o adaug, fac o reacție cu un balon de sticlă de 2lt cu 3 gâturi.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Prima dată când am încercat această reacție a funcționat perfect. Folosind același tot și re-cristalizând p2np astfel încât să fie proaspăt, continuă să eșueze indiferent de ceea ce fac. Continui să trimit o pudră albă foarte pură care nu este la fel ca prima dată. Aproape că are un miros ușor fructat și chiar înainte de a adăuga acid sulfuric atunci când a funcționat lichidul a avut o culoare aurie și de fiecare dată după aceea este foarte clar. Cred că fac ceva greșit cu adăugarea p2np în primii pași. Există un timp maxim în care nu poate sta să se reducă? Știu că videoclipul spune că ar trebui să dureze aproximativ 6 ore pentru a adăuga tot p2np, așa că presupun că este sigur până în acel moment. Știu că prima dată când am făcut-o, când am adăugat ultimul pic de p2np, a încetat să reacționeze la adăugarea p2np chiar în acel moment, în timp ce de fiecare dată după aceea încă reacționează ușor exotermic și face bule. Nu sunt sigur care ar putea fi diferența dintre prima dată și fiecare altă dată. Poate că cineva are niște trucuri sau a eșuat în modul în care am eșuat eu. Mulțumesc
 

Sashinski

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Apr 30, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Alcoolul poate fi utilizat din nou după ce s-a evaporat? Sau a format un amestec acetropic (88%ipa/12%h2o) ca urmare a ultimei utilizări în reacții?
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Ai putea încerca... ar trebui să fie distilat cu siguranță, deoarece are o culoare. Ceva este acolo.... Am o mică problemă cu al meu și sper că cineva vede aceste postări și știe ce se întâmplă. Prima dată când am făcut-o perfect.... frumos bronz deschis... efecte puternice. Data viitoare și de fiecare dată sulfatul final de filtrat este foarte alb cu un miros fructat ? Aproape că are un ușor huhe roz. Efecte foarte slabe. Presupun că este supra sau sub redus ? Știe cineva care dintre ele? Sau ce ar putea cauza asta? Prea lungă sau nu suficient de lungă? Temperatura.... care a fost menținută în linie? Adică, citind brevetul, au pus tot p2np în 10 minute și l-au prăjit cu cupru timp de 20 de minute, spunând că randamentele reduse au trecut de 30 de minute. Se pare că este o dovadă nebună, dar nu este... Deci, peste sau sub redus astfel încât să pot repara acest lucru.... mulțumesc oricui
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Se poate face în oală metalică de gătit acasă fără reflux sau pierderile vor fi prea mari?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
NaOH vă va deteriora vasul. Solventul se evaporă fără condensator de reflux.
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Aveți idee cum să eliminați mirosul de acetonă sau ce altceva poate fi folosit?
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Acetona ar trebui să se evapore în timp. Întindeți-o uniform pe un vas de uscare (rupând orice aglomerări) și ar trebui să se usuce în aproximativ 1-2 zile sau cam așa ceva.

puteți să o puneți într-o cameră de vid pentru a accelera procesul sau să o încălziți pe un balon și să faceți vid pentru a obține tehnici mai rapide
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Poate fi utilizat HNO3 pentru scăderea PH-ului
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Aș evita utilizarea acizilor oxidanți în această etapă. Vtamin C va funcționa, acidul ascorbic și acesta este un agent reducător, deci nu există probleme.
 

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Am făcut-o, dar în cele din urmă, când am vidat, nu a ieșit nimic, am folosit 85 % acetonă și 85 % acid fosforic. Uleiul Amph a stat 20 de ore la temperatura camerei până am găsit acidul, unde ar putea fi problema?
 

Attachments

  • yqxp5rul3V.jpg
    yqxp5rul3V.jpg
    5 MB · Views: 152
  • 9k0PQzpjMJ.jpg
    9k0PQzpjMJ.jpg
    8.3 MB · Views: 162
  • o9wGC4rBfR.jpg
    o9wGC4rBfR.jpg
    8.1 MB · Views: 158

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună, 85% acetonă și 15% din ce solvent???
Puteți descrie clar ce ați făcut cu cât mai multe detalii posibil. Aceasta ne va ajuta să găsim greșeala.
 
View previous replies…

Xelious

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Am adăugat p2np încet timp de 5 ore în ipa/apă și nabh4, am menținut temperatura sub 60c, am adăugat cucl2 și am menținut temperatura la 76-80c timp de 30min (habar nu am dacă am pus suficient cucl2, dar s-a întunecat la început) Am luat lichidul și am adăugat NaOH în el (nu am verificat dacă ph-ul este 11 sau mai mult), apoi am luat stratul superior, apoi am încercat mai întâi să scad pH-ul cu vit C lichid, dar nu a funcționat deloc astăzi am găsit (20 ore apă la temperatura camerei) fosfoacid 85% și am redus pH-ul la 6. Habar nu am ce sunt aceste 15% în acetonă, nu este scris. Săptămâna viitoare voi încerca cu 99% și fără vit C. Mulțumesc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Deci, v-ați decis să produceți ascorbat de amfetamină?
Ați evaporat solventul?

Cum ați măsurat cantitatea de CuCl2? Ați adăugat doar o cantitate aproximativă? Ca o sare în timpul gătitului?
 

arianasdad

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 17, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Cât de rău este mirosul, aș dori să fac un lot de dimensiuni mici sau medii în garajul meu, vecinii mei sunt destul de aproape, dacă mirosul este rău, ar ajuta un cort de creștere cu un filtru de carbon sau există alte soluții simple.
 

arianasdad

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 17, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
prin "mic și mediu" înțeleg un lot de 10 g, dacă asta ajută
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Puteți încerca un lot de 3-5 g și o să vă dați seama de asta. Dacă aveți un flux de ventilație bine filtrat, totul va fi în regulă.
 
Top