Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video)

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Pot fi utilizate și alte tipuri de condensatoare, dar acestea sunt cele mai potrivite pentru această reacție Condensator Allihn
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
qnW2G8c.gif


Prima dată și asta a ieșit. Ce părere aveți?
 

brianvene1

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 21, 2022
Messages
20
Reaction score
12
Points
3
Woww congratz omule
Vă rog să-mi spuneți cum merge totul, cantitățile utilizate, timpul de reacție, uneltele de laborator / casă utilizate
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Aveți totul în postul principal, trebuie doar să urmați pașii. Am avut mai multe eșecuri, când am făcut amestecul în balon cu aluminiu și 1-fenil-2-nitropropene și altele. Reacția a fost destul de violentă, a fost prima mea experiență cu chimia și adevărul este că m-a speriat un pic. Substanța rămâne foarte solidă când încerc să o trec prin filtru. Am cântărit-o și am obținut un randament de 55% la substanța principală.

Dar o voi lăsa diseară la aer și mâine o voi cântări din nou pentru a vedea dacă randamentul s-a menținut și înainte.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
Cât de mult ar putea fi scalată producția cu această metodă fără a afecta performanța cu 60-70%?

Ce echipamente ar fi necesare? Aș dori să cresc producția la un minim de 50 g per gătit.

Toate componentele se măresc la fel?
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Produsul arată destul de curat, acceptați felicitările mele. Cu ce provocări v-ați confruntat? Poate există întrebări?
 
Last edited:

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
70% este un randament bun
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Provocarea ca atare a fost să fac primul pas. Apoi totul merge bine. Deși reacția atunci când se toarnă conținutul în amalgrama de aluminiu trebuie să recunosc că mă sperie un pic.

Voi continua să mai fac câteva sinteze cu aceste proporții și cantități pentru a exersa.

Am pus câteva întrebări puțin mai sus de postarea mea.

Cât de mult ar putea fi scalată producția cu această metodă fără a afecta performanța cu 60-70%?

Ce echipamente ar fi necesare? Aș dori să cresc producția la un minim de 50 g pe gătit.

Toate componentele se scalează la fel?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Da, felicitări pentru sinteză!
măriți balonul de reacție și controlați temperatura în mod corespunzător
așa cum a spus @William Dampier înainte
 
Last edited:

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Nu am prea multă experiență, dar un balon de 20L și cantitățile de utilizat x10. Nu va fi un pic complicat de manipulat manual?

Ce ar fi necesar? Un evaporator rotativ într-o baie de apă cu gheață?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Baie de apă cu gheață și agitator superior. Am arătat exemplul, puteți efectua 100g la început și să vă extindeți sinteza pas cu pas pentru a evita deteriorarea reactivilor.
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Pot folosi apă distilată în loc de apă alcalină?
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Acesta este un amestec de acid acetic, p2np și IPA, dar din acesta a apărut o culoare, de ce?
Știind că p2np a fost păstrat în congelator? Ce părere aveți despre acest amestec?
 

Attachments

  • ziEgbxtnj5.png
    ziEgbxtnj5.png
    240.7 KB · Views: 340
  • C0iu8PEYdA.png
    C0iu8PEYdA.png
    346.6 KB · Views: 379

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
p2np de calitate scăzută sau confundat cu alți reactivi
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
M-am gândit care este cantitatea potrivită de nitrat de mercur pentru amalgamare. Nu am nitrat sau clorură de mercur, așa că trebuie să folosesc metoda acidului nitric, însă cantitatea indicată în materialul video pentru sinteza nitratului de mercur este de 5 ml, ceea ce reprezintă aproximativ 25% din conținutul de mercur al termometrului.

În videoclipul în care se utilizează nitrat de mercur uscat deja preparat se oferă 0,1 g de nitrat de mercur. Aceasta corespunde la aproximativ 62 mg de mercur. În videoclipul Mercury Nitrate/Thermometer se sugerează să folosim 1/4 din cantitatea totală (5ml din 20ml), ceea ce înseamnă cel puțin 250mg mercur dacă termometrul conține 1gr. (în mod normal, conținutul de mercur este dat între 0,6 și 3g). Aceasta este o diferență destul de substanțială (X4).
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
O altă întrebare. Se poate "exagera" cu amalgamarea, de exemplu folosind prea mult nitrat de mercur? Am încercat să fac amalgam, dar cumva s-a dezintegrat, totul s-a întâmplat foarte repede, mult sub 15 minute, iar cea mai mare parte a foliei mele a devenit "noroi". Aveți vreun sfat cum să găsiți momentul potrivit și cum să faceți reacția mai lentă? Îmi cer scuze dacă este ceva foarte evident, dar tot am reușit să greșesc, chiar dacă am fost atent la semne precum bule etc.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună Patton, într-un fel da, deoarece ai dat de fapt o proporție 1300:1 pentru Al:Hg, care corespunde aproximativ cu 0,1 g de Hg(NO3)2 pur dat în video. Pe de altă parte, încă nu știu de ce nitratul de mercur proaspăt este dat într-o proporție diferită sau (o altă posibilitate) unde calculul meu este greșit. Acest fir este foarte util, vă mulțumesc pentru că v-ați gândit la el.
 
Top