Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Επίσης, κάτι περίεργο:
Έσωσα το μαύρο μέρος του πολτού του μίγματος αντίδρασης και το συνδύασα με το υδατικό στρώμα από τον διαχωρισμό της ελεύθερης βάσης. Έριξα μέσα ένα σωρό ακετόνη και το άφησα να σταθεί όλη τη νύχτα σε θερμοκρασία λίγο πάνω από το μηδέν.
Όταν ήρθα να το πάρω σήμερα το πρωί, υπήρχε το αναμενόμενο διαυγές στρώμα στην κορυφή, αλλά το κάτω στρώμα ήταν ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟ με διαυγείς, σκληρούς κρυστάλλους. Τόσο σκληροί που έπρεπε να τους ξεκολλήσω με σμίλη. Δοκίμασα να διαλύσω μερικούς από αυτούς σε τολούνα, ακετόνη και νερό, αλλά είναι αδιάλυτοι. Οι ίδιοι οι κρύσταλλοι είναι διαυγείς σαν πάγος, αλλά έχουν σχηματιστεί γύρω από το μαύρο νανοκονίαμα του CuSO4.
Δείτε τη συνημμένη εικόνα που τραβήχτηκε μέσα στο ποτήρι ζέσεως.
Τι στο καλό μπορεί να είναι αυτό;
 

Attachments

  • NTh5jdIARm.gif
    NTh5jdIARm.gif
    1.8 MB · Views: 242

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Αφού το σκέφτηκα λίγο και πειραματίστηκα λίγο, είμαι αρκετά σίγουρος ότι πρόκειται για βορικούς κρυστάλλους. Διαλύονται μια χαρά σε ζεστό όξινο νερό.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
@MadHatter, Χριστέ μου, αυτό με ενοχλεί εδώ και πολύ καιρό, αλλά επιτέλους μπορώ να το βάλω σε ησυχία.

Έχεις δίκιο, η "λάσπη" είναι κρύσταλλοι βορακικού από το NaoH, μόλις έκανα μια άλλη αντίδραση και το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

JIW_LWB

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
7
Reaction score
1
Points
1
Θα μπορούσε αυτό να λειτουργήσει και με το cas 1451-82-7 2-βρωμο-4-μεθυλο-προπιοφαινόνη ?

(Είμαι αρχάριος αλλά ο προμηθευτής δηλώνει ότι είναι το ίδιο, με τη δική μου λογική δεν είναι )
 

Attachments

  • pujFK5ySaq.jpeg
    pujFK5ySaq.jpeg
    107.2 KB · Views: 209

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Γεια σας, αυτή η μέθοδος λειτουργεί για τον κατάλογο αντιδραστηρίων, ο οποίος περιγράφεται στην ανάρτηση. Η 2-βρωμο-4-μεθυλοπροπιεοφαινόνη είναι πρόδρομη ουσία της 4-MMC.
 

JIW_LWB

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
7
Reaction score
1
Points
1
Εντάξει καλό που το αναφέρετε! Έπρεπε να είχα πάρει περισσότερο χρόνο διαβάζοντας υπομονετικά.. καλό είναι να ξέρω ότι είναι για 4mmc μόνο πράγμα είναι μια άλλη επιλογή που με ενδιαφέρει ... ευχήθηκα να έδινα περισσότερη προσοχή στο σχολείο κατά τη διάρκεια της χημείας 😭
 

aa1178251182

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2022
Messages
37
Reaction score
6
Points
8
Μπορεί η αμφεταμίνη να παρασκευαστεί σε κρυστάλλους όπως αυτός;
 

Attachments

  • xPe47o5IZ8.jpeg
    xPe47o5IZ8.jpeg
    571.6 KB · Views: 204

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Ναι και όχι.

Η αμφεταμίνη είναι μια ουσία σε κατάσταση σκόνης, αυτό που έχετε στην εικόνα είναι η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη.

Υπάρχει μια διαδρομή εδώ στο φόρουμ για το πώς να συνθέσετε μεθαμφεταμίνη από αμφεταμίνες, δείτε την.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

aa1178251182

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2022
Messages
37
Reaction score
6
Points
8
Έτσι, η αμφεταμίνη δεν μπορεί ποτέ να κατασκευαστεί σε τέτοιους κρυστάλλους.
 

henwest

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Πού μπορώ να βρω το nabh4 στην Ολλανδία
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@henwest laboratoriumdiscounter google it
 

aa1178251182

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2022
Messages
37
Reaction score
6
Points
8
Μπορεί να αγοραστεί μόνο 60% θειικό οξύ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρυστάλλωση;
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
Όχι, αλλά μπορείτε να βράσετε το νερό από το οξύ σας.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Θέλω να αγοράσω εξοπλισμό ψύξης και θέρμανσης. θα πρέπει να λειτουργεί μαζί με τον αντιδραστήρα ή θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστό; 1kg θα είναι σύνθεση p2np, προσπαθώ να κάνω α-έλαιο.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
Χρειάζεστε τόσο ψύξη όσο και θέρμανση γι' αυτό, το ποιο είδος εξαρτάται από τον εξοπλισμό.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Αντιδραστήρας γυάλινου μανδύα 30L .
Περιστροφικός εξατμιστής 20L.
Θερμότητα _ ψύκτης -30C έως 200C.
αντιδραστήρας και εξοπλισμός ψύξης-θέρμανσης συνεργάζονται συνεχώς κατά τη διάρκεια της εργασίας; Ανταποκρίνεται αυτό το ψυγείο-θερμαντήρας σε αυτό που έγραψα;

Gdx -30/30 θερμαντήρας και ψύκτης
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
p2np -->α-έλαιο τελικό προϊόν . Θα ήθελα να ξέρω ακριβώς τι εξοπλισμός απαιτείται. Ο πωλητής έχει ερωτήσεις, αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι ζητάει. για την παρασκευή μιας μεγαλύτερης παρτίδας. πρώτα μια μικρή παρτίδα και μετά μια μεγάλη. Αντιδραστήρας 30L με διπλό μανδύα. Περιστροφικός εξατμιστής 20L. GDX-30/30 30L δεξαμενή όγκου Heather chiller (αυτό λειτουργεί μαζί με αντιδραστήρα), νομίζω ότι αντί αυτού αρκεί ένα μικρότερο. DLSB-20/30 Ψυγείο ανακυκλοφορίας το χρειάζομαι και αυτό για τη σύνθεση???? δεν είναι αρκετό το ψυγείο-θερμοσίφωνας? Απαιτείται αντλία κενού SHB-B95 απ' όσο γνωρίζω. Θα ήθελα να αγοράσω τα εργαλεία, αλλά πριν από αυτό, συμβουλές για το πώς να τα κάνω τέλεια
 

gcblin

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 22, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
3
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτό το λευκό στρώμα στο κάτω μέρος που τελείωσα την προσθήκη p2np στο nabh4
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Τι εννοείτε με τον όρο "Φινλανδική προσθήκη P2nP στο NaBH4";

Προσθέτετε P2nP στην αντίδραση που αναμιγνύεται με IPA + H2O + NaBH4.

Το NaBH4 κατακάθεται στον πυθμένα της αντίδρασης αν σταματήσετε να ανακατεύετε θα "πεταχτεί".

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

gcblin

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 22, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
3
Ναι όλα ήταν addet σωστά ανησυχούσα για το λευκό στρώμα, σύντομα θα τελειώσω θα δημοσιεύσω φωτογραφίες αποτελέσματος
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι, όπως είπε ο άνθρωπος, πρόκειται για βορικούς κρυστάλλους. Επίσης, αν για κάποιο λόγο αφήσεις το ρμ να κρυώσει όλη τη νύχτα, θα συσσωρευτούν στον πυθμένα κρύσταλλοι βορικού που μοιάζουν με πάγο. Σαν ένας μικρός παγετώνας. Το έπαθα αυτό σε μαζική κλίμακα στην πρώτη μου εκτέλεση και πραγματικά αναρωτήθηκα τι έβλεπα. Δοκίμασα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έπρεπε να είναι κρύσταλλοι βορίου.
 
Top