Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κύριοι, γιατί ένα μέρος του λαδιού κρυσταλλώθηκε στην κατάψυξη; αφού φύγει σε θερμοκρασία δωματίου επιστρέφει στο υγρό
OVCW3l0jdh IOvx8zbB29
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ναι, θα πρέπει να ταιριάζει. Οι περισσότερες από τις κουζίνες κρασιού που βρήκα έχουν διάμετρο περίπου 39 εκατοστά ενώ η φιάλη μου έχει 37,5, συνεχίζω να ψάχνω για μια κουζίνα κρασιού που είναι λίγο μεγαλύτερη τότε θα πρέπει να είναι τέλεια
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Γεια σας,

Αν πάτε πίσω στο νήμα και διαβάσετε είχα το ίδιο πρόβλημα με τις εικόνες.

Κανείς δεν ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό ή τι είναι.

Απλά κρυσταλλώστε την ελεύθερη βάση αντί να την βάλετε στην κατάψυξη.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Υπάρχουν αρκετά μέρη και χώρες στην Ευρώπη που πωλούν νόμιμα αυτή την ένωση.

Δυστυχώς κάνατε την ερώτηση σε λάθος νήμα, προσπαθήστε ξανά και απευθυνθείτε στο σωστό νήμα και ίσως σας απαντήσω.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
μόνο που για μένα ήταν έτσι ώστε το σύνολο των 300ml δεν έγινε στην κατάψυξη, και όταν το έχυσα σε 3x 100ml, έγινε σε δύο βάζα ... κατά τη γνώμη μου, η συγκέντρωση του προϊόντος μπορεί να είναι πολύ υψηλή, οπότε δεν μπορεί να παραμείνει σε μορφή υγρού. αλλά μπορεί να κάνω λάθος
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

στην Ολλανδία στα καταστήματα aldi πουλάνε τώρα βραστήρες κονσερβοποίησης ( inmaak ketels )
για να μαγειρεύουν λαχανικά ή φρούτα για αποθήκευση σε γυάλινο βάζο.
Ποιότητα και φτηνά
 

h20

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
7
Points
3
αυτό είναι το σωστό νήμα εδώ !
το χρειάζεστε για αυτή τη σύνθεση.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Δεν το βρήκα στο διαδίκτυο, ίσως είναι μόνο στο κατάστημα. Ποια είναι η εσωτερική τους διάμετρος;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Το θέμα με την ερώτησή σας είναι ότι θα πρέπει να είστε σε θέση να το ανακαλύψετε μόνοι σας όταν πρόκειται για εύκολα προσβάσιμες χημικές ουσίες.
Είναι σαν να ρωτάτε πού μπορώ να αγοράσω IPA ή αποσταγμένο νερό.

Αλλά, το βρήκα για σένα:


Μπορείτε να το δείτε στη σελίδα των αποτελεσμάτων και να επιλέξετε την πιο βολική επιλογή.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

Ναι, το βλέπω στο κατάστημα πριν από μερικές εβδομάδες.
αλλά ξέρω ότι ό,τι έχουν στην Ολλανδία έρχεται και στο Βέλγιο 2 έως 3 εβδομάδες αργότερα.

https://offers.kd2.org/pics/35/63/3563188de5ba9a44382090b755d7695ea5eb944f.jpg
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ευχαριστώ :) Η Ολλανδία και το Βέλγιο είναι πολύ μακριά για να πάω εκεί για να το αγοράσω. Θα επιμείνω στις επιλογές που έχω!
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18

Και ίσως θα χρησιμοποιήσω χωρίς γυάλινη φιάλη επειδή το εσωτερικό της είναι με διπλή επίστρωση σμάλτου.
Δυσκολεύομαι να αγοράσω μια φιάλη πολλαπλού λαιμού ανώνυμα, ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω τον θερμοσίφωνα κρασιού ως αντιδραστήρα και να κάνω μερικές τρύπες στο καπάκι. Αυτό δεν έκαναν και στο εργαστήριο που εξαρθρώθηκε;
Ευχαριστώ που το μοιράστηκες αυτό!
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Έχουν όντως χρησιμοποιήσει θερμαντήρες κρασιού όπως αυτός για την αντικατάσταση ενός αντιδραστήρα και χρησιμοποίησαν μεγαλύτερους θερμαντήρες κρασιού ως σύστημα ψύξης.
Απ' όσο γνωρίζω το έχουν χρησιμοποιήσει για ένα μόνο στάδιο παραγωγής, το οποίο ήταν η παραγωγή του P2P
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Επειδή έχετε φτάσει στο σημείο τήξης της αμφεταμίνης 11,3 °C (52,3 °F)
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς αυτό το μέρος.

Πώς μπορεί ένα υγρό όπως η ελεύθερη βάση της αμφεταμίνης, να λιώσει;

Δηλαδή όταν η ελεύθερη αμφεταμίνη φτάσει τους 11,3°C κρυσταλλώνεται σε μορφή ζελέ, όπως φαίνεται στη δεύτερη εικόνα;

Αλλά ούτε αυτή η απάντηση μπορεί να είναι σωστή, γιατί έφτιαξα περίπου 15l αμφεταμίνης πετρελαίου, και το έβαλα στην κατάψυξη κατά τη διάρκεια της νύχτας σε ένα κλειστό δοχείο, μόνο το 1/3 έγινε "ζελέ" το υπόλοιπο παρέμεινε στην αρχική του μορφή.

Θα εκτιμούσα αν οι χημικοί/διαχειριστές μπορούσαν να κάνουν μια δοκιμή αυτού του θέματος και να κάνουν δοκιμές του "ζελέ" για να δουν τι είναι πραγματικά, αν μπορεί να απορριφθεί ή αν είναι πραγματικά μέρος του αμφεταμίνης και πρέπει να διατηρηθεί μαζί με το υπόλοιπο.

Μπορώ να προσθέσω, ότι δεν αποστάζω ή κενώνω το λάδι μου μετά την προσθήκη του NaoH 25%, διαχωρίζω μόνο τα στρώματα και πηγαίνω κατευθείαν για κρυστάλλωση ή όταν δεν έχω το χρόνο το βάζω στην κατάψυξη και συμβαίνει η κατάσταση Jelly.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Γεια σας, παρακαλώ, διαβάστε σχετικά με το χαρακτηριστικό σημείο τήξης στο Wiki.
Ποια εικόνα εννοείτε; :unsure:
Έχετε απομακρύνει όλο το νερό με τη βοήθεια ξηραντικού όπως MgSO4 ή Na2SO4;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Για να δούμε αν μπορώ να το βρω ;)

Ts9wm4Ndx1
Αυτή η εικόνα, η απάντησή σας σε αυτόν ήταν η αμφεταμίνητο πετρέλαιο έφτασε στο σημείο τήξης, όταν έδειξα την εικόνα μου πριν από μερικές εβδομάδες δεν γνωρίζατε ποια ήταν η μορφή της ζελατινοειδούς κατάστασης.

Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει αποξηραντικά, αν και πρόκειται να αρχίσω να το κάνω. Έτσι, η απάντηση θα μπορούσε να είναι ότι το νερό από το NaoH 25% κρυσταλλώνεται κατά την κατάψυξη; Κατά τη γνώμη μου, αν αυτό είναι το αποτέλεσμα, τότε είναι καλό, γιατί τότε μπορούμε απλά να απορρίψουμε το ζελέ χωρίς απώλειες σε αμφεταμίνη πετρελαίου.

Με εκτίμηση
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Το νερό μπορεί να σχηματίσει αυτό το ζελέ με την αμφεταμίνη. Είναι προτιμότερο να στεγνώσετε αυτό το μείγμα και να το καταψύξετε ξανά.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
μετά το διαχωρισμό των φάσεων, ρίξτε πετρελαϊκό αιθέρα στην οργανική φάση και πραγματοποιήστε εκχυλίσεις. με τον τρόπο αυτό θα αποκόψετε τη βρωμιά και το νερό και θα μετακινήσετε την ίδια την ελεύθερη βάση. η υδατική φάση μπορεί επίσης να εκχυλιστεί μία φορά με αιθέρα. συνδυάστε τα εκχυλίσματα και εξατμίστε στους 40 βαθμούς. μπορεί επίσης να χρειαστεί ξέπλυμα με 10% διάλυμα ναόχ για την αύξηση του pH.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Σας ευχαριστώ για την εισήγηση, αν και δεν θέλω να προσθέσω περισσότερες ενώσεις στη σύνθεση, λόγω της υλικοτεχνικής υποδομής και πολλών άλλων παραγόντων που εμπλέκονται.

Παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στη νέα μου ανάρτηση με την εικόνα.
 
Top