Η σύνθεσή μου 3-CMC

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
Νομίζω ότι κατάλαβα γιατί η οξίνιση μου δεν λειτουργεί lol, έχω προσθέσει οξύ μέσω μεταλλικού χωνιού, οπότε το οξύ musu έχει αντιδράσει με το μέταλλο πριν πάει σε 3cmc freebase, επομένως η αντίδραση ήταν εκτός, είναι αυτό δυνατόν;
 

iheartamines

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 14, 2023
Messages
2
Reaction score
2
Points
3
Μερικά άλλα πράγματα που μπορεί να προκάλεσαν την αποτυχία.

1. Έχετε πάρα πολύ μη αντιδρώσα πρόδρομη ουσία 2b3c, η οποία είναι αυτή που μετατρέπει το ρμ σας σε σκούρο μαύρο/μωβ
2. Εάν εργάζεστε στο οργανικό στρώμα, δεν έχετε προσθέσει αρκετή παγωμένη ακετόνη. Προσθέστε 2,5 φορές τον όγκο του μείγματος αντίδρασής σας.
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
Δοκίμασα την αντίδραση με οξικό αιθυλεστέρα και μέχρι στιγμής όλα καλά το χρώμα είναι πορτοκαλί όπως περιγράφεται, ωστόσο αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μετά το δεύτερο πλύσιμο τα στρώματα του νερού αναποδογύρισαν και ήταν από πάνω με οξικό.. είναι εντάξει;
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Δεν το έχω δει ή ακούσει ποτέ αυτό, δεν μου βγάζει νόημα...αλλά αν είναι όπως το λες, πάρε το οργανικό στρώμα, αλλά γλυκό νερό και ξεκίνα την οξίνιση.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Δεν είναι δυνατόν, το αιθυλεστέρα να αναμιχθεί με νερό, όταν γίνεται αυτή η σύνθεση, το νερό βρίσκεται στον πυθμένα και το οργανικό στρώμα βρίσκεται στην κορυφή. Μερικές φορές χρειάζεται να περιμένετε κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι να διαχωριστούν σωστά.
 
View previous replies…

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
δοκίμασα την αντίδραση με οξικό αιθυλεστέρα 5 φορές, δεν ξέρω γιατί αλλά 3 φορές το οργανικό στρώμα μετά τη μεθυλαμίνωση ήταν αρκετά μικρό και μετά το πρώτο πλύσιμο το οργανικό στρώμα βυθίστηκε, ίσως η αντίδραση ήταν πολύ καυτή και ο οξικός αιθυλεστέρας εξατμίστηκε, ή πρόσθεσα πολύ λίγο από αυτό.. αρκετά περίεργο
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
άλλες 2 φορές η αντίδραση ήταν μια χαρά
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Πόσο αιθυλεστέρα χρησιμοποιήσατε για πόση κετόνη και πόση ώρα για την αντίδραση;
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
50 ml 2b3c, 150 ml μεθυλαμίνη και 150 ml αιθυλεστέρα 25 λεπτά για να είμαστε σίγουροι. πριν το πλύσιμο το συνθετικό στρώμα ήταν τα 2/3 του στρώματος νερού. μετά το πλύσιμο ήταν όλα χάλια το οργανικό στρώμα δεν ήθελε να βυθιστεί, και στο τέλος βυθίστηκε στον πυθμένα
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Χμμμ... αυτό είναι πραγματικά περίεργο.
Χρησιμοποιήσατε αποσταγμένο νερό;
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
Ναι, με το διττανθρακικό νάτριο όπως το περιγράψατε στην ανάρτησή σας.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
10%, 350ml, 35g Soda?
Ίσως να δοκιμάσετε λιγότερο, 200ml .
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ποιο είδος γυάλινων σκευών χρησιμοποιήσατε.
Πώς διαχωρίζονται τα στρώματα;
Αν δεν λειτουργεί καθόλου, χρησιμοποιήστε διαφορετικό διαλύτη.
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
λοιπόν το θέμα είναι ότι δούλεψε για 2 φορές οπότε πρέπει να είναι κάτι που έχω κάνει λάθος μερικές φορές το οποίο im προσπαθώ να καταλάβω τι. για rm im χρησιμοποιώ γυαλί παρόμοιο με το δικό σου στην ανάρτηση σου, για διαχωρισμό τα ρίχνω όλα σε διαχωριστικό χωνί , το αφήνω να διαιωνιστεί και να στραγγίξει
 
View previous replies…

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
για πόση ώρα αναμιγνύετε το 2b3c με οξικό αιθυλεστέρα πριν ρίξετε μεθυλαμίνη;
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Μόνο λίγα λεπτά, στη συνέχεια βάλτε όλη τη μεθυλαμίνη ταυτόχρονα, σφραγίστε το ποτήρι.
Μπορείτε να δοκιμάσετε αυτό.
Αφαιρέστε πρώτα το στρώμα νερού μετά την αμινοποίηση, στη συνέχεια βάλτε νερό/σόδα στο οργανικό στρώμα, χρησιμοποιήστε 100ml/10g.
Ανακινήστε και ανακατέψτε για λίγο, στη συνέχεια περιμένετε λίγο χρόνο μέχρι τα στρώματα να είναι ανάλογα με τον όγκο τους.
Αφαιρέστε το νερό και πλύνετε 1-2 φορές επίσης με μόνο 100ml dest νερό, αλλά εξακολουθείτε να ανακινείτε και να αναδεύετε.
Κάποιες φορές χρειάστηκε λίγος χρόνος διαχωρισμού μέχρι να έρθει όλο το νερό από πάνω προς τα κάτω.
Κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό καθόλου.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Α, επειδή η αναλογία
50ml 2b3c ζυγίζει 75g,
παρακαλώ χρησιμοποιήστε 225ml αιθυλεστέρα, 150ml μόνο διπλάσια από το 2b3c, καλύτερα 3 φορές περισσότερο.
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
Ρύθμισα τις αναλογίες και όλα πήγαν πολύ ομαλά, όπως περιγράφεται στο σεμινάριό σας, μια ερώτηση όμως σε πόσο χρόνο θα εμφανιστούν πραγματικά κρύσταλλοι; Ή τουλάχιστον να υπάρχει ένας υπαινιγμός τους, ώστε να ξέρω ότι τα κατάφερα.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Χαίρομαι που ακούω ότι επρόκειτο απλώς για ένα πρόβλημα αναλογίας...
Όταν τελειώσει η οξίνιση, πάρτε το στρώμα του νερού και αφήστε το να εξατμιστεί με αέρα, ο χρόνος εξαρτάται από το μέγεθος των μπολ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πολλά μικρά ή ένα μεγάλο με 1-2cm ύψος υγρού.
Μπορεί να πάρει 2-3 ημέρες, μέχρι και 1 ή 2 εβδομάδες, εξαρτάται επίσης από τις κλιματικές συνθήκες, την κυκλοφορία του αέρα, την υγρασία κλπ.
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση που μπορώ να δώσω. Στο δικό μου περιβάλλον αρχίζει κυρίως την 3η ημέρα.
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
tbh ήταν όλο πρόβλημα αναλογίας από την αρχή, όταν το δοκίμασα με dcm, συνήθιζα να βάζω 50g 2b3c 100g μεθυλαμίνη και 150 g dcm που είναι πάλι λάθος γιατί έπρεπε να είναι 100ml μεθυλαμίνη και 150 ml dcm... τόσα πολλά χαμένα αντιδραστήρια wow. υπήρχε πάντα περίσσεια μη αντιδρώντος 2b3c στο rm
 

draconic123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
24
Reaction score
6
Points
3
Πρώτοι κρύσταλλοι, ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υπομονή σας μαζί μου
 

Attachments

  • FeW6LDoKdp.jpg
    FeW6LDoKdp.jpg
    1.8 MB · Views: 185
Top