Ισομερή και τρυγικό οξύ

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εντάξει έχω τα αποτελέσματα των δοκιμών μου προσπαθώντας να ακολουθήσω τη μέθοδο του βίντεο αλλά τα παρόμοια αντιδραστήρια που έχω στη διάθεσή μου και που συνήθως χρησιμοποιώ.
Χώρισα 70gr ρακεμικής ελεύθερης βάσης(όχι απόσταξη με ατμό και δεν έγινε πλύση με οξύ-βάση απλά εκχυλίστηκε και αποξηράνθηκε από την αναγωγή NaBH4 P2P) σε 2 ίσα μέρη των 35gr το καθένα. Με τα πρώτα 35gr έκανα τη διαδικασία του βίντεο αλλά με κάποια διαφορετικά αντιδραστήρια και με τα άλλα 35gr έκανα τη μέθοδο που χρησιμοποιώ για να φτιάξω που είναι παρόμοια με τη διαδικασία του βίντεο:

- Μέθοδος 1 (μέθοδος βίντεο)


- 35gr καθαρής ελεύθερης βάσης
- 42gr L-τρυγικό
- 205ml μεθανόλη
Οι ποσότητες είναι όπως η αναλογία του βίντεο, αλλά η μεθανόλη αποφάσισα να χρησιμοποιήσω 12% λιγότερο λόγω της αιθανόλης στο βίντεο είναι ένα διάλυμα 88%.
Πρόσθεσα το οξύ στη φιάλη, μετά τη μεθανόλη και τέλος την ελεύθερη βάση.
Μόλις άρχισα να ανακατεύω αμέσως συνέβη αυτό που συνήθως μου συμβαίνει στις υπόλοιπες διεργασίες που έχω δοκιμάσει για αυτό το σκοπό τα στερεά άλατα κατακρημνίστηκαν γρήγορα σχηματίζοντας μια μάζα.
Την επανακυκλοφορώ κατά τη διάρκεια μιας ώρας, με τη θέρμανση η μάζα γίνεται ένα παχύρρευστο υγρό.
Μετά την ώρα επαναρροής το διατηρώ σε RT περίπου 4-5 ώρες μέχρι να μην είναι ορατή η δημιουργία νέων στερεών στο μείγμα.
Το φιλτράρω και διατηρώ σε διαφορετικά δοχεία το στερεό και το υγρό μέρος.
-Υγρό μέρος
Κρυώνω το υγρό μέρος στην κατάψυξη με διάλυμα NaOH για να αποφύγω την υπερβολική θερμότητα στο στάδιο της αλκαλοποίησης.
Πρόσθεσα αργά το διάλυμα NaOH στο μείγμα μέχρι το ph13 και το πρόσθεσα σε διαχωριστικό χωνί κατά τη διάρκεια 30 λεπτών.
Βγάζω το υδατικό κάτω στρώμα και το κρατώ , το λεπτό ανώτερο στρώμα ελαίου διατηρείται σε ένα δοχείο.
Εκχυλίζω με DCM το υδατικό στρώμα και προσθέτω αυτά τα εκχυλίσματα DCM στο στρώμα ελαίου.
Το ξηραίνω με άνυδρο θειικό νάτριο και το φιλτράρω.
Εξατμίζω το DCM και λαμβάνονται 10gr ελεύθερης βάσης D-meth (δεν φαίνεται τόσο καθαρό όσο θα έπρεπε)
- Στερεό μέρος

Πρόσθεσα περίπου τα ίδια ml ζεστού νερού με τα gr του βάρους των στερεών, τα διέλυσα με ανάδευση και τα άφησα να κρυώσουν.
Πρόσθεσα αργά το κρύο διάλυμα NaOH μέχρι το ph13 και το πρόσθεσα σε διαχωριστικό χωνί κατά τη διάρκεια 30 λεπτών.
Τα επόμενα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια με τη διαδικασία του υγρού μέρους.
Μετά την εξάτμιση του DCM πήρα 15gr L-meth freebase αρκετά "βρώμικα" πάρα πολύ

- Μέθοδος 2(αυτή που κάνω συνήθως και παρόμοια με τη μέθοδο του βίντεο)



- 35gr καθαρής ελεύθερης βάσης
- 41,2gr L-τρυγική
- 412ml Μεθανόλη
Η μεθανόλη και το τρυγικό αναμιγνύονται μέχρι πλήρους διάλυσης, προστίθεται η freebase υπό ανάδευση και συνεχίζεται η έντονη ανάδευση 2-3min.
Αφήστε το σε RT επί 24 ώρες μέχρι να σχηματιστεί η πλήρης στερεή μάζα (αν σε μερικές ώρες δεν σχηματιστεί καμία στερεή μάζα θα πρέπει να το ανακατέψετε ξανά).
Διηθείται και τώρα είναι ακριβώς τα ίδια βήματα με την άλλη μέθοδο.

- Στο υγρό μέρος αφού είχα όλες τις εκχυλίσεις DCM αποφάσισα να κάνω μια πλύση με βάση το οξύ, ακόμη και το χρώμα του DCM φαίνεται πιο καθαρό από το άλλο, για να αποφύγω να είμαι "βρώμικος" όπως συνέβη με την πρώτη μέθοδο και πήρα 10gr D-meth απολύτως καθαρή και καθαρή(pic link στο κάτω μέρος)
- Στο στερεό μέρος 13gr αρκετά καθαρής L-meth ελεύθερης βάσης χωρίς πλύση με βάση το οξύ που λαμβάνεται.
- Το θέμα του καθαρισμού θα μπορούσε να διορθωθεί κατά το στάδιο της κρυστάλλωσης επίσης με πολλούς τρόπους.

Προφανώς είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί πόσο D ή L υπάρχει στην πραγματικότητα στο υλικό μόνο με τη χειραλική ανάλυση που δεν είναι εύκολα προσβάσιμη.
Γνωρίζω επίσης ότι δεν είναι το πιο σωστό να συγκρίνουμε δύο μεθόδους που χρησιμοποιούν κάποια διαφορετικά αντιδραστήρια αλλά στην πραγματικότητα κάνουν πρακτικά την ίδια λειτουργία στη διαδικασία.

Εν ολίγοις, παρόμοιες μέθοδοι και αποδόσεις οι κύριες διαφορές είναι ότι στη δεύτερη μπορείς να αποφύγεις την παλινδρόμηση(οπότε θα μπορούσε να είναι ευκολότερη) και οι τελικές ελεύθερες βάσεις φαίνονται πιο καθαρές από την άλλη μέθοδο.

Όταν θα έχω πάλι ελεύθερο χρόνο όπως αυτό το Σαββατοκύριακο(δυστυχώς όχι συνήθως :-( μόνο θα απομείνει να δοκιμάσω σε μικρή κλίμακα τη "μεξικάνικη" μέθοδο για τον διαχωρισμό των ισομερών της μεθ είναι αρκετά διαφορετική και το έκανα μόνο σε μεγάλη κλίμακα αν και τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο που εξηγείται και για μεγάλη κλίμακα.
Αυτές θα είναι οι 3 μέθοδοι που έκανα και μπορώ να μιλήσω γι' αυτές με εμπειρία.

Σχετικά με το πότε και πώς να κάνεις πλύση με οξύ-βάση αντί για απόσταξη με ατμό...κλπ κλπ κλπ χρειάζεται ένα πλήρες και μακρύ post το ίδιο και για την κρυστάλλωση.

Σκέφτομαι να δημοσιεύσω όλες τις πιθανές και πιο κερδοφόρες επιλογές κατά τη διάρκεια της διαδρομής από BMK(5449) σε D-Meth HCL αλλά αυτό θα ήταν μια μεγάλη δουλειά και δεν ξέρω πότε θα έχω αρκετό χρόνο ξανά χαχαχα τουλάχιστον είναι προγραμματισμένο.

Ευχαριστώ.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Κάπως έτσι μοιάζει ο διαχωρισμός ισομερών μετά από 1 ώρα με τη μέθοδο 2 ;-)
 

Attachments

  • kbUxZ5t8fO.jpg
    kbUxZ5t8fO.jpg
    4.4 MB · Views: 264

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Γεια σας btcboss2022 Δοκίμασα τη μέθοδό τους, δυστυχώς δεν λειτούργησε για μένα. Όλα λειτούργησαν θαυμάσια με την κατακρήμνιση. Δυστυχώς, με το διαχωρισμό της ελεύθερης βάσης από τη μεθανόλη σας έκανα κάτι λάθος, θα μπορούσατε να εξηγήσετε ξανά το διαχωρισμό της υγρής φάσης σε ποιο βαθμό τη διαχωρίζετε;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Δεν είναι η δική μου μέθοδος hahah αλλά εντάξει σας κατάλαβα, τι ακριβώς κάνατε και τι συνέβη;
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ρύθμισα το μείγμα μεθανόλης/ελεύθερης βάσης σε ph 13 και προσπάθησα να το εκχυλίσω με τολουόλιο, αλλά όλα αναμείχθηκαν. Εξαιτίας αυτού, δεν μπόρεσα να το διαχωρίσω. Πώς το κάνετε αυτό ή πού είναι το λάθος μου; Κανονικά το έκανα με h2o, αρκετά παρόμοια με αυτή τη μέθοδο. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι πρέπει να αποσυνδέσω 2x για να πάρω υψηλό d-ισομερές και έτσι να έχω υψηλές απώλειες.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Πώς το ρυθμίζετε μέχρι το ph13;
Εάν το διάλυμα νερού υδροξειδίου του νατρίου που χρησιμοποιείται είναι αδύνατο ότι το πάρει αναμιγνύεται με τολουόλιο θα πρέπει να έχετε 2 στρώματα.
Αν χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε αλκαλικό διάλυμα μεθανόλης, πρέπει απλώς να εξατμιστεί η μεθανόλη και όχι να εξαχθεί. Πιθανόν να συνέβη κατακρήμνιση στερεών στην τελευταία περίπτωση θα πρέπει να το φιλτράρετε να διαλύσετε το στερεό σε νερό και να το εκχυλίσετε με διαλύτη.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Αν έχετε αναμίξει όλα σε ένα στρώμα υποθέτω ότι χρησιμοποιήσατε ένα διάλυμα αλκαλικής μεθανόλης για να το ρυθμίσετε σε ph13.
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να το διορθώσετε προσθέτοντας νερό μέχρι να εμφανιστούν 2 στρώματα.
 
View previous replies…

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Έτσι το έκανα, σας ευχαριστώ πολύ
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Μόλις εμφανιστούν 2 στρώματα θα πρέπει να πάρετε το στρώμα τολουολίου και να εξατμίσετε αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να εξατμίσετε τη μεθανόλη από το άλλο στρώμα και αργότερα να εξαγάγετε ξανά ενδεχομένως κάποια ελεύθερη βάση να έχει παραμείνει στη μεθανόλη.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ευχαριστώ: Θα το κάνω και θα δώσω μια ενημέρωση όταν φτάσει το πολωσίμετρό μου για την ακριβή τιμή ee
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Δεν μιλάω γερμανικά, συγγνώμη.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Θα το κάνω με αυτόν τον τρόπο και θα δώσω μια ενημέρωση όταν φτάσει το πολωσίμετρό μου, σχετικά με την ακριβή τιμή ee.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Αδελφέ, χρησιμοποίησε εξάνιο.

Στρώματα εξανίου με μεθανόλη και νερό.
Το τολουόλιο διαστρώνεται με το νερό αλλά ΟΧΙ με τη μεθανόλη.

https://www.sigmaaldrich.com/MK/en/technical-documents/technical-article/analytical-chemistry/purification/solvent-miscibility-table
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Σας ευχαριστούμε
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει μερικές βασικές αρχές του τρυγικού οξέος για τους αρχάριους, παρακαλώ; Ή, ίσως, υπάρχει κάποιο δημοφιλές άρθρο σχετικά με αυτό;

Διάβασα κάποιο "φυλλάδιο" σχετικά με το τρυγικό οξύ και έχω την εντύπωση ότι αντιδρά ξεχωριστά μόνο με ένα ισομερές (LorD) αφήνοντας ένα άλλο άθικτο. Είναι λάθος;

Φυσικά, μπορώ να επαναλάβω τα βήματα όπως περιγράφονται στο "εγχειρίδιο" χωρίς να καταλάβω, αλλά η κατάσταση του μυαλού μου απαιτεί πάντα την πλήρη κατανόηση του θέματος.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Πολύ απλά.

Σε ένα διάλυμα που περιέχει το ρακεμικό μείγμα της επιλογής σας προστίθεται L-ταρταρικό οξύ έως ότου δεν σχηματίζεται πλέον ίζημα. Το ίζημα είναι το ισομερές levo.

Αν αυτό είναι που θέλατε το διηθείτε, το κέικ του φίλτρου είναι το προϊόν σας (ένα τρυγικό άλας).

Εάν θέλετε το ισομερές dextro παραμένει διαλυμένο στο διήθημα αντί για το κέικ του φίλτρου. Στη συνέχεια το μετατρέπετε στο επιθυμητό άλας όπως για παράδειγμα ένα υδροχλωρίδιο αντλώντας αέριο HCl μέσω του διαλύματος. Συνήθως υπάρχουν σταθερά άλατα που μπορείτε να καταβυθίσετε από το διήθημα στη συνέχεια. Εξαρτάται από το ποιο θέλετε.

Να σημειωθεί πάντως ότι μπορείτε να αγοράσετε και D- τρυγικό οξύ αλλά είναι πιο ακριβό και γενικά δεν αξίζει τον κόπο.

Η γενική ιδέα είναι ότι εφόσον το οξύ είναι είτε (L-) είτε (D-) θα αντιδρά πάντα μόνο με το συγκεκριμένο ισομερές από τα δύο εναντιομερή.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω.

Ρώτησα καθώς διάβασα μερικές μεθόδους εδώ, στο BB, και όλες αναφέρονται σε αναλογίες 1:1,1-1,2 του FB προς το οξύ. Και αυτό είναι αρκετά περίεργο για μένα, καθώς τεχνικά το 1:0,5 θα είναι αρκετό. Υποθέτω ότι το επιπλέον οξύ προστίθεται για να μειωθεί η διαλυτότητα της μεθανόλης ή του νερού.

Αν έχω δίκιο, τότε μάλλον μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό:

1. Ψάχνουμε για το R-ισομερές της μεθανόλης. Οπότε οξυνίζουμε το FB με D-ταρταρικό σε αναλογίες 1:0,5, στη συνέχεια προσθέτουμε πετρελαϊκό αιθέρα και διαχωρίζουμε το FB με το R-ισομερές χωρίς να περιμένουμε την καταβύθιση του άλατος, όπως το κλασικό abe.


2. Ψάχνουμε για το S-ισομερές του MDMA. Οπότε οξύνουμε το FB με L-ταρταρικό σε αναλογίες 1:0,5, στη συνέχεια προσθέτουμε πετρελαϊκό αιθέρα και διαχωρίζουμε το FB με το S-ισομερές...


3. Ψάχνουμε για S:R ισομερή του MDMA σε αναλογίες 2:1. Οπότε οξύνουμε το FB με L- τρυγικό σε αναλογίες 1:0,25, στη συνέχεια προσθέτουμε πετρελαϊκό αιθέρα και διαχωρίζουμε το FB με το απαιτούμενο μίγμα 2:1...

Σκέφτομαι προς τη σωστή κατεύθυνση;
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι ο όρος "ρακεμικό μείγμα" είναι ευρύς.

Δεν λαμβάνετε πάντα κατά κανόνα ένα μίγμα 1:1 των ισομερών όταν χρησιμοποιείτε κάτι όπως το P2P και σίγουρα όχι την εφεδρίνη στην περίπτωση της οποίας η αναλογία είναι περισσότερο σαν (0,7-8) : (0,2-3) όπου εκεί μεγαλύτερο μέρος αποτελείται από το δεξτροϊσομερές. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσετε P2P μπορεί να λάβετε ένα μείγμα με περισσότερο ισομερές dextro παρά levo, αλλά και πάλι το αναφέρετε ως ρακεμικό.

Επομένως, δεν είναι απολύτως ακριβές να υποθέσετε ότι η προσθήκη του μισού βάρους της ελεύθερης βάσης του οξέος σας είναι ιδανική. Γι' αυτό θα πρέπει να παρατηρείτε την καταβύθιση καθώς συμβαίνει για να σας βοηθήσει να προσδιορίσετε την ποσότητα που πρέπει να προσθέσετε και όχι να την προσθέτετε στα τυφλά.

Ακόμα και τότε δεν μπορείτε πραγματικά να το υπερβείτε αν προσθέσετε περισσότερο από το ιδανικό. Το pH του διαλύματος δεν αλλάζει πολύ εφόσον το άλας καθιζάνει ως αποτέλεσμα μιας αντίδρασης οξέος-βάσης όπου η ελεύθερη βάση είναι η βάση που εξουδετερώνει το οξύ. Υπάρχει κάποιο περιθώριο όπου μπορείτε να προσθέσετε περισσότερο από το ιδανικό απλά όχι πάρα πολύ. Εάν το προσθέτετε σε μικρές δόσεις και παρακολουθείτε το ίζημα, η προσθήκη μιας επιπλέον κουταλιάς που υπερβαίνει την ιδανική ποσότητα δεν αποτελεί πρόβλημα. Η προσθήκη λιγότερης ποσότητας από την ιδανική είναι πρόβλημα όμως, δεδομένου ότι εφόσον πουλάτε το προϊόν ως δεξτρομεθαμφεταμίνη είναι κυριολεκτικά μολυσμένο με μια επιμολυντική ουσία η οποία προοριζόταν ειδικά να αφαιρεθεί.

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει. Πρέπει να επισημάνω ότι όταν έψαχνα ο ίδιος αυτό το θέμα τότε ήμουν σε παρόμοια κατάσταση με εσάς. Πραγματικά γαμημένη σύγχυση από παράξενα ποικίλες πληροφορίες που ήταν εντελώς ανακριβείς σχετικά με αυτή τη διαδικασία. Είναι πραγματικά τόσο απλό όσο περιέγραψα στο τελευταίο σχόλιο. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Τι γίνεται αν προσπαθήσω να πάω από άλλη πλευρά;

Για παράδειγμα, στοχεύω για το ισομερές S του MDMA. Εφαρμόζω την κλασική ΑΒΕ με αιθέρα στο μητρικό υγρό. Έτσι, έχω το FB σε αιθέρα.
Στη συνέχεια, το L-τρυγικό είναι επίσης διαλυτό στον αιθέρα, αλλά το άλας δεν είναι διαλυτό. Οπότε απλά ετοιμάζω ένα άλλο διάλυμα L- τρυγικού σε αιθέρα και αρχίζω να το στάζω αργά για να αποφύγω την υπερβολική θερμότητα, ίσως ακόμη και με χρήση παγόλουτρου.
Υποθέτω ότι το αλάτι αρχίζει να καθιζάνει αμέσως καθώς το FB αντιδρά με το L- τρυγικό (καθώς το αλάτι δεν είναι διαλυτό στον αιθέρα). Συνεχίζω να στάζω αιθέρα με L- τρυγικό μέχρι να συνεχιστεί η καθίζηση. Στη συνέχεια διαχωρίζω τον αιθέρα με το μη αντιδρών FB, εξατμίζω τον αιθέρα και τον οξίνω με HCl.
Ευαίσθητο σημείο είναι τα υπολείμματα της μη αντιδρώσας L- τρυγικής που μπορεί να παραμείνουν στον αιθέρα. Είναι απαραίτητο να αφαιρεθεί και πώς;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Χμ, όχι; Αν χρησιμοποιείτε L-τρίτη, το ίζημα είναι το καλό πράγμα...
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Έχεις δίκιο, βλέπω ότι η διαδικασία που προτείνεις λειτουργεί. θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις άνυδρη μεθανόλη ή αιθανόλη για να διαλύσεις το οξύ σου, αφού νομίζω ότι είναι πιο διαλυτό σε αυτά από ό,τι ο διαιθυλαιθέρας.
Ή απλά πρόσθεσε στερεό και ανακάτεψε, ακόμα και αν το τρυγικό δεν είναι διαλυτό στον αιθέρα θα κατακρημνιστεί το προϊόν σου το οποίο θα εμφανίζεται ως κροκιδωτικό στο διάλυμα ενώ το μη αντιδρών οξύ θα βυθίζεται στον πυθμένα, είναι αρκετά εμφανές να το καταλάβεις.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Όχι, όχι, όχι! Πρόκειται για κοινή παρανόηση, είχαμε μια μακρά συζήτηση με τον @btcboss2022 σχετικά με αυτό.
Για τη μεθαμφεταμίνη - ναι, το καλό πράγμα είναι το R, και θα είναι σε στερεά. Αλλά για το MDMA είναι το αντίστροφο: Το R είναι άχρηστο, το S είναι επιθυμητό.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Στην πραγματικότητα, σκεφτόμουν τον πετρελαϊκό αιθέρα. Όπως έλεγξα τις ιδιότητες σε διάφορες πηγές, η L-ταρταρική είναι διαλυτή στον πετρελαϊκό αιθέρα, αλλά δεν έχω βρει λεπτομέρειες σχετικά με το ποσοστό.
Όπως θυμάμαι, ο πετρελαϊκός αιθέρας είναι εύκολα εκρηκτικός. Πόσο υπερβολική είναι η έκλυση θερμότητας όταν το FB οξινίζεται με L- τρυγικό;
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Εάν συμβαίνει αυτό, θα μπορούσατε να το εξάγετε με εξάνιο ή τολουόλιο. Αλλά δεν μπορείτε
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Προσπαθήσατε καν να το εκτελέσετε μόνοι σας; Γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καθιζάνει η τρυγική D-μεθαμφεταμίνη όταν προσθέτετε L- τρυγικό οξύ, σωστά; Το οξύ που είναι το ισομερές L- αντιδρά μόνο με το ίδιο ισομερές μιας αντίθετης βάσης. Δηλαδή είναι ακριβώς όπως είπα. Η επιθυμητή σας D-μεθαμφεταμίνη (το καλύτερο ισομερές από τα δύο που θα θέλατε να κρατήσετε) παραμένει διαλυμένη στην ελεύθερη βάση που είναι το υγρό διήθημα, το οποίο μπορείτε στη συνέχεια να αντλήσετε απευθείας με ξηρό αέριο HCl για να λάβετε το γλυκό άλας υδροχλωρικής D-μεθαμφεταμίνης. Πίστεψέ με, φίλε. Έτσι γίνεται... Ευχαριστήστε με αργότερα όταν δοκιμάσετε το αποτέλεσμα.

Αυτό πραγματικά φαίνεται να μπερδεύει τους ανθρώπους.
 
Top