Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο)

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλοι τύποι συμπυκνωτών, αλλά είναι καταλληλότεροι για την αντίδραση αυτή Συμπυκνωτής Allihn
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
qnW2G8c.gif


Πρώτη φορά και αυτό βγήκε. Τι πιστεύετε;
 

brianvene1

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 21, 2022
Messages
20
Reaction score
12
Points
3
Συγχαρητήρια φίλε
Παρακαλώ πείτε μου πώς πάνε τα πάντα, ποσότητες που χρησιμοποιούνται, χρόνος αντίδρασης, εργαστηριακά/οικιακά εργαλεία που χρησιμοποιούνται
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Έχετε τα πάντα στην κύρια ανάρτηση, απλώς ακολουθήστε τα βήματα. Είχα αρκετές αποτυχίες, όταν έκανα το μείγμα στη φιάλη με το αλουμίνιο και το 1-φαινυλ-2νιτροπροπένιο και άλλα. Η αντίδραση ήταν αρκετά βίαιη, ήταν η πρώτη μου εμπειρία με τη χημεία και η αλήθεια είναι ότι με τρόμαξε λίγο. Η ουσία παραμένει πολύ στερεή όταν προσπαθώ να την περάσω από το σουρωτήρι. Το ζύγισα και πήρα μια απόδοση 55% στην κύρια ουσία.

Θα το αφήσω όμως απόψε να αεριστεί και αύριο θα το ξαναζυγίσω για να δω αν έχει διατηρηθεί η απόδοση που είχε πριν.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
Πόσο θα μπορούσε να κλιμακωθεί η παραγωγή με αυτή τη μέθοδο χωρίς να πληγεί η απόδοση κατά 60%-70%;

Τι εξοπλισμός θα χρειαζόταν; Θα ήθελα να αυξήσω την παραγωγή σε τουλάχιστον 50 γραμμάρια ανά μαγείρεμα.

Όλα τα συστατικά κλιμακώνονται το ίδιο;
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
2Fk7JFF.png


Πώς σας φαίνεται το πρώτο μου προϊόν; Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τη χημεία και η αλήθεια είναι ότι σε ό,τι αφορά τη μυρωδιά/εμφάνιση είμαι ευχαριστημένη
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Το προϊόν φαίνεται αρκετά καθαρό, δεχτείτε τα συγχαρητήριά μου. Ποιες προκλήσεις αντιμετωπίσατε; Μήπως υπάρχουν ερωτήσεις;
 
Last edited:

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Το 70% είναι μια καλή απόδοση
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Πρόκληση ως τέτοια ήταν να γίνει το πρώτο βήμα. Στη συνέχεια, όλα πάνε καλά. Αν και η αντίδραση όταν ρίχνετε το περιεχόμενο στο αμάλγαμα αλουμινίου πρέπει να παραδεχτώ ότι με τρομάζει λίγο.

Θα συνεχίσω να κάνω μερικές ακόμα συνθέσεις με αυτές τις αναλογίες και ποσότητες για εξάσκηση.

Έκανα μερικές ερωτήσεις λίγο πιο πάνω από την ανάρτησή μου.

Πόσο θα μπορούσε να κλιμακωθεί η παραγωγή με αυτή τη μέθοδο χωρίς να πληγεί η απόδοση κατά 60%-70%;

Τι εξοπλισμός θα χρειαζόταν; Θα ήθελα να αυξήσω την παραγωγή σε τουλάχιστον 50 γραμμάρια ανά μαγείρεμα.

Όλα τα εξαρτήματα κλιμακώνονται το ίδιο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ναι, συγχαρητήρια για τη σύνθεση!
Διευρύνετε τη φιάλη αντίδρασης και ελέγξτε σωστά τη θερμοκρασία
όπως είπε ο @William Dampier πριν
 
Last edited:

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά μια φιάλη 20L και τις ποσότητες που πρέπει να χρησιμοποιήσω x10. Δεν θα είναι λίγο δύσκολο να το χειριστώ με το χέρι;

Τι θα χρειαζόταν; Ένας περιστροφικός εξατμιστής σε ένα λουτρό με παγωμένο νερό;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Λουτρό με παγωμένο νερό και αναδευτήρα κορυφής. Έδειξα το παράδειγμα, μπορείτε να πραγματοποιήσετε αρχικά 100g και να διευρύνετε τη σύνθεσή σας βήμα προς βήμα για να αποφύγετε την αλλοίωση των αντιδραστηρίων.
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Μπορώ να χρησιμοποιήσω αποσταγμένο νερό αντί για αλκαλικό νερό;
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Όχι, επειδή πρέπει να αλκαλοποιήσετε τη μάζα της αντίδρασης
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Αυτό είναι ένα μείγμα οξικού οξέος, p2np και IPA, αλλά εμφανίστηκε ένα χρώμα από αυτό, γιατί;
Γνωρίζοντας ότι το p2np αποθηκεύτηκε στην κατάψυξη; Τι πιστεύετε για το μείγμα;
 

Attachments

  • ziEgbxtnj5.png
    ziEgbxtnj5.png
    240.7 KB · Views: 340
  • C0iu8PEYdA.png
    C0iu8PEYdA.png
    346.6 KB · Views: 379

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
p2np χαμηλής ποιότητας ή συγχέεται με άλλα αντιδραστήρια
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Σκεφτόμουν ποια είναι η σωστή ποσότητα νιτρικού υδραργύρου για το αμάλγαμα. Δεν έχω νιτρικό ή χλωριούχο υδράργυρο, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο του νιτρικού οξέος, ωστόσο η ποσότητα που δίνεται στο βίντεο για τη σύνθεση νιτρικού υδραργύρου είναι 5ml, η οποία είναι περίπου το 25% της περιεκτικότητας σε υδράργυρο του Θερμομέτρου.

Στο βίντεο που χρησιμοποιεί ήδη φτιαγμένο ξηρό νιτρικό υδράργυρο δίνεται 0,1g νιτρικού υδραργύρου. Αυτό αντιστοιχεί σε περίπου 62mg υδραργύρου. Στο βίντεο Νιτρικός Υδράργυρος/Θερμόμετρο προτείνεται να χρησιμοποιήσουμε το 1/4 της συνολικής ποσότητας (5ml από τα 20ml), δηλαδή τουλάχιστον 250mg υδραργύρου αν το θερμόμετρο περιέχει 1gr. (συνήθως η περιεκτικότητα σε υδράργυρο δίνεται μεταξύ 0,6 και 3g). Αυτή είναι μια αρκετά σημαντική διαφορά (Χ4).
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Μια άλλη ερώτηση. Μπορείτε να `υπερβάλλετε` στην αμαλγάματα π.χ. χρησιμοποιώντας πολύ νιτρικό υδράργυρο; Έχω προσπαθήσει να φτιάξω αμάλγαμα, αλλά κατά κάποιο τρόπο διαλύθηκε, το όλο πράγμα συνέβη πολύ γρήγορα και κάτω από 15 λεπτά και το μεγαλύτερο μέρος του αλουμινόχαρτου μου έγινε "λάσπη". Καμία συμβουλή για το πώς να εντοπίσω τον σωστό χρόνο και πώς να κάνω την αντίδραση πιο αργή; Συγγνώμη αν αυτό είναι κάτι πολύ προφανές, αλλά παρόλα αυτά κατάφερα να κάνω λάθος, παρόλο που παρακολουθούσα για σημάδια όπως φυσαλίδες κλπ.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Γεια σου Patton, κατά κάποιον τρόπο ναι, καθώς στην πραγματικότητα έδωσες μια αναλογία 1300:1 για το Al:Hg, η οποία αντιστοιχεί περίπου στο 0,1g καθαρού Hg(NO3)2 που δίνεται στο βίντεο. Από την άλλη πλευρά, εξακολουθώ να μην ξέρω γιατί ο φρέσκος νιτρικός υδράργυρος δίνεται σε διαφορετική αναλογία, ή (μια άλλη πιθανότητα) πού πάει λάθος ο υπολογισμός μου. Αυτό το νήμα είναι πολύ χρήσιμο ευχαριστώ που το σκέφτηκες.
 
Top