Καθαρισμός αμφεταμίνης με εκχύλιση οξέος-βάσης

deeperdive36

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
Επομένως, δυσκολεύομαι με το βήμα 8. Μου φαίνεται ότι εδώ υπάρχει μεγάλη σπατάλη και απώλεια. Μετέφερα το εκχύλισμα από το χωνί sep πρόσθεσα μαγνήσιο το έβαλα στην κατάψυξη. Τώρα εδώ έκανα το φίλτρο με κενό. Νομίζω ότι το Buchner είναι πολύ καλύτερο από τη ρύθμιση που πήρα καθώς διέρρευσε και ο όγκος είναι πολύ μεγάλος. Οπότε 1ον όταν ρίχνεις στην εγκατάσταση υποτίθεται ότι πρέπει να ρίξεις όλο το πράγμα μέσα... Δεν καταλαβαίνω πως να αδειάσω σωστά το εκχύλισμα του αιθέρα χωρίς να πάρει μαζί του μαγνήσιο εκτός αν δεν αδειάσω όλο το εκχύλισμα τότε σε εκείνο το σημείο μου έχει μείνει πολύ εκχύλισμα με το μαγνήσιο τι κάνω με αυτό το υπόλοιπο μέρος για να το διαχωρίσω. Επίσης έχω επισυνάψει φωτογραφίες της διαρροής. Τι να κάνω με αυτό. Είναι όλα αυτά απόβλητα . Αν υπάρχει μαγνήσιο που πέρασε μέσα από το φίλτρο τι πρέπει να κάνω; Βασικά έχω κολλήσει και περιμένω σε αυτό το βήμα
 

Attachments

  • uRmBhZdtAo.jpg
    uRmBhZdtAo.jpg
    5.8 MB · Views: 617
  • tgf4n2iJy8.jpg
    tgf4n2iJy8.jpg
    5.8 MB · Views: 601
  • eKPQJ5jCxG.jpg
    eKPQJ5jCxG.jpg
    5.7 MB · Views: 562
  • c5heBExUCz.jpg
    c5heBExUCz.jpg
    6.6 MB · Views: 592
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Έλα, φίλε: μπορείς να το κάνεις. Αν εγώ με τα χέρια μου να μεγαλώνουν από τον κώλο μου μπορώ, τότε μπορείς κι εσύ.
Και ναι! Τίποτα δεν είναι πιο ευχάριστο στα μάτια μου από το MDMA μετά από πλύση αιθέρα.
AlO4WhDYHz
 

deeperdive36

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
Πρόκειται για το φίλτρο κενού joanlab... Ήταν φτηνό, αλλά ο σχεδιασμός του είναι εντελώς λάθος και επιτρέπει σε πράγματα να διαρρέουν εξωτερικά... Ναι, θα δοκιμάσω να χύσω διαφορετικά. Διάβασα το αυτοκόλλητο που έγραψε ο Patton και βοήθησε να ξεκαθαριστούν λίγο τα πράγματα.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
@deeperdive36 Φαίνεται ότι πρόκειται για μια σφαιρική άρθρωση η οποία συγκρατείται με σφιγκτήρα.
Έχετε δοκιμάσει να λαδώσετε την άρθρωση της σφαίρας με γράσο λείανσης εκ των προτέρων και να περιστρέψετε τη σφαίρα μέχρι να γίνει σαφής η λείανση;
Αυτό θα πρέπει να λύσει το πρόβλημά σας.
 

deeperdive36

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
Ααααα θυμάμαι να έχω διαβάσει κάπου για τη λίπανση. Θα το δοκιμάσω σήμερα ελπίζω ότι θα διορθώσει το πρόβλημα. Ευχαριστώ.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
@G.Patton γενικά, αξίζει να θερμανθεί το διάλυμα νερού + FB + p.αιθέρα 40/60 μέχρι τους 38-39C ενώ γίνεται πλύση με αιθέρα; πιθανώς θα αυξηθεί η διαλυτότητα του αιθέρα και θα γίνει πιο εύκολη η διάλυση του γαλακτώματος;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Μπορείτε να πλύνετε με κάτι λιγότερο πτητικό, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να ζεστάνετε καθόλου αν έχει σημασία.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα. Μπορείτε να προσθέσετε να πραγματοποιήσετε δύο εκχυλίσεις μία προς μία και να προσθέσετε NaCl στο νερό προκειμένου να διαχωρίσετε τα στρώματα ευκολότερα.
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ναι, έχετε δίκιο, το NaCl λειτουργεί αρκετά καλά. Το δοκίμασα μερικές φορές σε αναλογίες 15-20 gr : 100 ml και κάνει τη ζωή μου πολύ πιο εύκολη.
Αλλά ακόμα σκέφτομαι, ίσως η κατάλληλη θερμοκρασία μπορεί να βελτιώσει τη διαδικασία πολύ καλύτερα.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Δοκίμασα την ΑΒΕ με υγρό που φυλάσσεται στην κατάψυξη.
Υπήρχαν 50 gr αλάτι που θα δώσει 42 gr FB.
Αμέσως μόλις προστέθηκε αλκαλικό, το διάλυμα μπήκε στην κατάψυξη για 4 ώρες. Στη συνέχεια προστέθηκε και ο π.αιθέρας που είχε προηγουμένως διατηρηθεί στην κατάψυξη.
Ως αποτέλεσμα, ο διαχωρισμός έγινε πολύ πιο εύκολα με 40 gr FB στο αποτέλεσμα. Όμως, το χρώμα του FB που προέκυψε δεν ήταν καθαρά διαφανές: ελαφρώς κιτρινωπό.
Εννοώ, ελαφρώς κιτρινωπό - όχι καθαρό διαφανές, αλλά ακόμα αποδεκτό: όχι κόλα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Μόλις διάβασα αυτό το νήμα. Σκέφτηκα, " γιατί πάμε στο pH 12 με το NaOh;" Δεν πήγαμε στο pH 2, άρα δεν είναι ισορροπημένο. Στη συνέχεια θυμήθηκα ένα πείραμα που δοκίμασα χρησιμοποιώντας λάδι ως μη πολικό μου. Όταν εξουδετέρωσα το HCL με NaOh, τι συνέβη; Έφτιαξα σαπούνι με αλισίβα. Ο πετρελαϊκός αιθέρας έχει φατρίες που αντιδρούν για να φτιάξουν παριφίνη. Αυτό συμβαίνει εδώ. Η παριφίνη είναι η 3η στιβάδα, το pH 12 είναι υπερβολικό και ο πετρελαϊκός αιθέρας αντιδρά με το υδροξείδιο του νατρίου. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν είμαι χημικός.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Θα πρέπει να εξατμίσουμε τα 2/3 όγκου DCM όπως κάνουμε με τον αιθέρα στο βήμα 9;
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Μια ακόμη προσπάθεια της ABE.
Περίπου 300 γρ. υδροχλωρικού mdma στην αρχή.
1,2 λίτρα νερού.
85 gr NaOH
+ περίπου 150 gr NaCl εργαστηριακής ποιότητας που προστίθενται κατά τη διαδικασία.

Καθώς προστέθηκε NaOH, εμφανίστηκε αρκετά βρώμικο μαύρο στρώμα FB στο κάτω στρώμα (όχι στο πάνω στρώμα!!!), οπότε πρόσθεσα NaCl για να τα γυρίσω.

Στο πρώτο βήμα 180 gr απόλυτα καθαρών fb εκχυλίστηκαν με π.αιθέρα, δηλαδή εξαιρετικά χαμηλό yeld.

Τα υπολείμματα νερού έμειναν στις φιάλες για μια εβδομάδα ή κάτι τέτοιο.

Μετά από λίγο, ένα άλλο βήμα με 500 ml DCM μου έφερε 20 gr ελαφρώς κιτρινωπού FB, που προσωπικά θα βαθμολογούσα με 9/10.

Οπότε, το τελικό yeld είναι 200 gr συνολικά.
Χάθηκαν 50 γρ.
 

curlyfries

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Μου είναι σχεδόν αδύνατο να διαλύσω το amf 1/1 στο νερό. ( προσπάθησα 2 φορές με 2διαφορετικές κακές παρτίδες).
Το amf είναι από το ai/hg.
- Μέχρι ποια θερμοκρασία μπορούμε να θερμάνουμε το διάλυμα 1/1 νερό/amf; ( 80*c ?)
- Πόσο επιπλέον νερό μπορούμε να προσθέσουμε;
περίμενα περίπου 1 ώρα για να διαλύσω 20 γραμμάρια ακάθαρτου amf σε νερό με μαγνητικό αναδευτήρα ( υπήρχαν μερικά κομμάτια μέσα, θα βεβαιωθώ ότι είναι πολύ λεπτό την επόμενη φορά) .
Όταν κατά κάποιο τρόπο προσπαθώ να φιλτράρω τα στερεά τα οποία δεν διαλύθηκαν στο νερό, το υπόλειμμα που έμεινε πίσω στο φίλτρο buhner είναι σαν muchy δομή αλατιού.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Σημείωση: Χρησιμοποιώ DCM ως διαλύτη.

Κατά την προσθήκη ακετόνης στο μείγμα αντίδρασης στο βήμα 10, είδα να σχηματίζονται 2 ξεχωριστά στρώματα και με την προσθήκη διαλύματος θειικού οξέος/ακετόνης δεν μπόρεσα να αλατίσω σκόνη από το μείγμα αντίδρασης.

Τι έκανα λάθος; Χρειάζονται ειδικές τεχνικές όταν χρησιμοποιείται DCM αντί για αιθέρα;
 

ActionAyi

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Jun 20, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω την πρώτη μέθοδο

Συχνά έκανα τη μέθοδο 2, αλλά απλά το φιλτράρισα με φίλτρο από χαρτί καφέ και νομίζω ότι με ακετόνη καλύτερα αποτελέσματα.
 

garro

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 24, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Πρώτον, ty σε όλους όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους.

Δεύτερον, τα σκάτωσα με την εκχύλιση Α/Β και χρειάζομαι κάποια συμβουλή σχετικά με το αν αυτό που έχω είναι ανακτήσιμο ή όχι.

Χρησιμοποιώ
1) αλισίβα
2) Θειικό οξύ (καθαριστικό αποχέτευσης)
3) Νάφθα VMP
4) ~3 g μεθαμφεταμίνης

Όλα πήγαιναν καλά. Εξήγαγα το στρώμα της ελεύθερης βάσης και πάγωσα για να αφαιρέσω τυχόν νερό. Στη συνέχεια, νομίζω ότι υπεροξίνισα. Προσπάθησα να το ανακτήσω και προκάλεσα μεγαλύτερο χάος. Αυτή τη στιγμή έχω δύο στρώματα, ένα νερό(PH ~2) και ένα νάφθα Υπήρχε επίσης κάποια σωματιδιακή ύλη η οποία είτε έχει φιλτραριστεί είτε έχει διαλυθεί στο στρώμα του νερού.

Αραίωσα επίσης το θειικό οξύ με νερό και όχι με ασετόν. Πιστεύω ότι αυτό ήταν λάθος, παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Μερικές ερωτήσεις:
1) Είναι δυνατόν να ανακτηθεί κάποιο προϊόν από αυτό; Αν ναι, ποια βήματα θα συνιστούσατε;
2) Στο μέλλον, αν υπερ-οξίνισω, τι πρέπει να κάνω για να ανακτήσω την τρέχουσα διαδικασία ή να επαναφέρω στην αρχή (αμφί σε απεσταγμένο νερό)
3) Μπορώ να κάνω το Α/Β χωρίς στρώμα αιθέρα/πνεύματος; Όπως καταλαβαίνω τη διαδικασία, αυτό θα άφηνε διαλυτά στο νερό κοψίματα, αλλά θέλω απλώς να το επιβεβαιώσω.
 

EmilioE66

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 4, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
3
Γεια σας, έχω μια ερώτηση. Ποιο είναι το ιδανικό PH για την αμφεταμίνη (υγρή μορφή αναμεμειγμένη με μεθανόλη) όταν προστίθεται θειικό οξύ ? Η αμφεταμίνη 1:2 με μεθανόλη έχει ph 12.
 

EmilioE66

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 4, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
3
Όταν η αμφεταμίνη έχει ph12 πρέπει να βάλω θειικό οξύ μέχρι να φτάσει σε ph 6 Σωστά;
 

kinkyfeet1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Γεια σας στρατηγέ Patton, δεν μπορώ να βρω καμία πηγή που να δείχνει την τελική παραγωγή των ροζ χαπιών adderal. Αν θέλω να φτιάξω τα ροζ χάπια adderal, πρέπει να ακολουθήσω συγκεκριμένα αυτή την οδηγία; Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τη βοήθειά σας.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Ενδιαφέρεστε για το ροζ χρώμα ή για τη σύνθεση του admiral, η οποία περιλαμβάνει διάφορα άλατα της αμφεταμίνης και της δεξτροαμφεταμίνης;
 

kinkyfeet1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Δεν έχουν όλα τα χάπια adderal ροζ χρώμα στην αγορά; Συγγνώμη για την αφελή μου ερώτηση, αλλά θέλω να ασχοληθώ με την παραγωγή του adderal και πώς μπορώ να ξεκινήσω με αυτό;
 

kinkyfeet1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Έχω ξαναπάρει ένα και με βοήθησε πάρα πολύ να συγκεντρωθώ. ήταν ένα ροζ χάπι και πάνω του ήταν γραμμένο 20MG νομίζω. υπάρχει περίπτωση να μπορώ να παράγω το ίδιο πράγμα στο σπίτι ή ακόμα και σε ένα εργαστήριο με τους κατάλληλους πόρους;
 
Top