Синтез на фенилацетон (P2P) от бензалдехид с бутанон

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Разтворителят се изпарява, може ли да се използва нормален вакуум или какъв е методът?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Температурата 270С е много висока за дестилация без стъклени съдове.
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Дестилира се или се изпарява под вакуум, при каква температура се нагрява, изпарява или дестилира и колко часа ще се дестилира
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
В референтния текст като точка на кипене е посочена 270С. Чудя се дали разтворителят може да се отстрани и просто да се използва както е в стъпка 2.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Имам нужда от помощ!

100 г от бензалдехида и МЕК бяха добавени в 500 ml RBF и охладени до нула. Сместа беше поставена на маг Stir и HCL беше пуснат през разтвора, отначало бързо, а след това бавно и равномерно, след като генераторът на HCl беше настроен точно. (HCl е повече от концентрирана сярна киселина). Разтворът стана жълт, след това червен, последван от много тъмночервен. След 1,5 часа газът беше отстранен и оставен да се разбърква при стайна температура в продължение на 1,5 часа. Добавят се 200 ml дестилирана вода, като веднага се образуват два слоя. Тъмночервен слой (органично дъно) и воден слой с ясно жълт цвят. Към разтвора са добавени 40 ml DCM.

Ето какъв е проблемът ми. Изглежда, че DCM се е слял с органичния слой. Това е разтвор с прекрасна миризма на камфур, всъщност това е красива миризма. Въпреки това не мога да видя слоя DCM в сепарационната фуния. По дяволите, как, по дяволите, да разреша този проблем?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Така че разделих и направих екстракция с DCM на водната фаза. След изпаряването на DCM не остана нищо. Мисля, че ще трябва да дестилирам всичко в органичната фаза и да видя какво е останало като твърдо вещество.

Това е истинска болка, някой правил ли е успешно този синтез? Може ли някой да ми каже дали проблемът е в DCM. Не искам да правя хлороформ или да го купувам
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
@William Dampier пускали ли сте този синтезатор?

Всяка помощ ще бъде много ценна.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
За съжаление стъкленият ми термометър се счупи, така че не можах да разчета дробните стойности. Успях да извадя прозрачен слой от това, което мирише на DCM и HCL. Преминах на маслена баня и стигнах до над димна температура на вегетарианското масло около 220, включих вакуума и извадих бледожълто масло. Това е усилие без кратък път, за да доведеш колоната до такава висока температура. Изчислих, че съм теглил над около 200.

Не мисля, че маслото ще кристализира, така че мисля, че следващата стъпка ще бъде екстракция на DCM върху дестилата.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Така че това беше пълен провал. DCM се разтваря направо в жълтия дестилат.

Сега си представям, че хлороформът ще се държи по същия начин. Това е наистина досадно.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Използвайте тулен следващия път. Много по-евтино и лесно от хлороформа. Но да, тези разтворители би трябвало да се смесват точно с жълтия слой Ако имате предвид органичния слой Защото те абсолютно се смесват. Сега, ако извличате от водна смес, хвърлете малко тулен отгоре и маслото абсолютно ще мигрира, тогава просто дестилирайте тулена и го използвайте отново. Единственият начин да извлечете разтворител от органичния слой е да го дестилирате.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Алдол-кондензация.

Указанията за това са в раздел Органични реакции



Този запис изглежда е по-съобразен с това, което виждам. Някой опитвал ли е действително да извлече с разтворител от органичния слой. Използването на хлороформ няма да се получи, тъй като той се смесва с органичния слой. Освен ако не пропускам нещо, записът трябва да бъде тестван и модифициран.

Някой да е опитвал този синтез преди.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
ДОБРЕ. Просто нагрейте бензохида и МЕК със солна киселина за около 3-5 часа. Температура: 90-110 С.
Просто ми благодарете. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Следващата седмица ще получа нова стъклария, за да мога да започна експерименти на следващо ниво.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Сбърках температурата на топене на МРВ, тя е такава: 37-38°C
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Сложих дистилката във фризера за една нощ, нищо не се случи, потопих замразена лъжица в сместа и тя моментално кристализира. Съвсем необичайно. Ще премина към стъпка 2.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Защо първите две реактиви са цитирани в MLS, а H2O2 е цитиран в грамове. Друга точка, ако объркване в този запис.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Може ли някой да обясни, как работи екстракцията с хлороформ, когато продуктът не е във водна фаза. Вашият хлороформ ще се слее с органичния слой и ще имате 1 фаза.

Какво трябва да се чете -

 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Това може да се окаже полезно за някои за стъпка 2.

Използването на обикновен прах за окисляване на пране от ОТС доведе до успех на реакцията на байеровия селянин с добив 43%.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Вариация на стъпка 1.

Ако имате проблеми с генерирането на стабилен сух HCL, изглежда, че можете просто да използвате NaOH и да разбърквате през нощта. Добивът е по-нисък, но не се налага да се занимавате с генерирането на HCL газ.
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
И така, колко степени дестилираме в последната стъпка
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
C
Можете ли да бъдете по-конкретни?

Термометърът е счупен, но да се дестилира:
1-метил-4-фенил-3-бутен-2он Беше много горещо. Без дестилация по къс път и само с 40-сантиметрова фракционна колона. Маслена баня с растително масло при температура на дима изчисти бистра течност, която беше много наситена с HCl, а също и DCM, който не успя да се отдели. Включих вакуума и извадих тънко жълто масло над 200. Дестилационната колба става много гъста, преди да успеете да я издърпате цялата. Можете да прочетете за образуването на хтала в по-ранните ми публикации.

След окислението вече нямаше нужда от дестилация, но трябва да направите план за разделяне отрано. Дори в мащаб <50 g има много течност, от която трябва да се извлече. DCM в тази стъпка работи наистина добре, тъй като можете да декантирате по-голямата част от течността и след това да използвате разделителна фуния, за да получите слоя DCM. За съжаление вакуумната ми помпа се счупи :(, така че трябваше да опитам да изпаря разтворителя без вакуум. Възможно е, но не го препоръчвам. Летливите вещества, които се отделят с DCM, не са никак приятни. В крайна сметка изсипах последната част от DCM в тава от Pyrex и оставих да се изпари през нощта. Така че това добави цял ден към и без това тридневния процес.
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
LwdyV1uRjh

Използвайте този вид термометър за шипове
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Имах и термометър, така че той беше разделен на две, беше много смешно😂
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Говорех по телефона и разглеждах новото си оборудване. Просто го взех и *щрак!". О, това беше новият ми термометър. Беше. :)
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Използвате ли стъклени съдове за дестилация или само буркани?
 
Top