Question Rekristalizacija P2NP

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Hej, ljudje,

ker bom kmalu naročil svoj prvi P2NP, iščem nasvet za naslednjo temo:

Rekristalizacija P2NP

Na forumu sem prebral nekaj stvari o tem postopku in razumel, da je priporočljiv ne le za dokazovanje kakovosti P2NP, temveč tudi za izboljšanje njegove kakovosti, če bi bila slabša od želene.

Nek uporabnik je priporočil, naj poiščem "Isomer Seperation" (ločevanje izomerov), skušal sem najti več informacij, vendar mi ni uspelo.

Zdaj iščem vodnik, ki pojasnjuje, kako poteka rekristalizacija P2NP in kakšna oprema + kemikalije so potrebne za postopek.

Za vsako pomoč bom zelo hvaležen.

Cincerly,

Koko
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
To je gorivo, ki sem ga kupil ob istem času. In kot je jasno navedeno, vsebuje metanol. Če torej iz nitometana ni mogoče dobiti p2np, potem sem izgubljen. Čakam samo na test MP
 

Attachments

  • lDNQiZFxLs.jpg
    lDNQiZFxLs.jpg
    2.1 MB · Views: 167

Eidolon-UK

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2022
Messages
3
Reaction score
6
Points
3
Rekristalizacija P2NP

Glavni razlog za rekristalizacijo je povečanje izkoristka nekaterih redukcij z odstranitvijo vseh nereagiranih aldehidov, v tem primeru benzaldehida; če delate s količinami > 0,5 mola, priporočamo vsaj eno rekristalizacijo, čeprav ni nujna.

Postopek je preprost, izgube produktov pa so manjše od 5 %, namesto običajnih 20 do 25 % izgub pri številnih rekristalizacijah v organski kemiji.

Osebna varovalna oprema: Najbolje je nositi par nitrilnih rokavic za enkratno uporabo pod parom butilnih rokavic, najmanj pa dva para nitrilnih rokavic za enkratno uporabo.

Rekristalizirajte z 99,5 %+ izopropanolom pri 60 °C (ne več).

Opomba: Stehtajte prazno bučko, stehtajte IPA v merilnem valju, stehtajte P2NP na tehtnici, stehtajte po dodajanju izdelka, da izračunate izgube IPA zaradi izhlapevanja, in na koncu stehtajte končno količino suhega izdelka po vseh pridelkih, da izračunate svoj izkoristek.

V erlenmajerski bučki (zmanjša izgubo proizvoda zaradi izhlapevanja):
Dodajte P2NP v količini 2 g/ml izopropanola (čeprav se lahko v 1 ml izopropanola raztopi več, bi se čistost zmanjšala).
Po raztapljanju po potrebi vroče filtrirajte morebitne neraztopljene nečistoče, filtrirajte skozi Buchnerjev lijak z uporabo hitrega filtrirnega papirja ali frite večje poroznosti in pripravite nekaj dodatnega izopropanola že pri 60 °C, da izperete morebitne kristale na filtru/friteh, nato erlenmajerico pokrijte s folijo ali folijo z nekaj majhnimi zračnimi luknjami na obeh straneh.
Pustite, da se ohladi na sobno temperaturo, tako da jo vsaj za nekaj ur postavite na suho in temno nemoteno mesto, potem pa boste videli, da se tvorijo rumeni kristali, in jo za nekaj ur prestavite v hladilnik, preden filtrirate kristale, ki se bodo oblikovali.
Filtrat (matično tekočino) za en dan vrnite v hladilnik, da se preostali kristali spustijo iz raztopine; če veste, da je vsebnost vode v filtratu zanemarljiva, ga lahko postavite v zamrzovalnik, da pospešite nastajanje kristalov (če je vsebnost vode majhna, to ni dobra zamisel, saj dobite temnejše kristale v obliki brozge.

Za filtriranje bledo rumenih kristalov idealno uporabite Buchnerjev lijak s hitrim filtrirnim papirjem ali frito večje poroznosti, filtrat vrnite v zamrzovalnik za dodatne pridelke, nato sperite z ledeno hladnim izopropanolom (ta filtrat shranite za prihodnje izpiranje in občasno poberite kristale, ki se v njem tvorijo), nazadnje sperite z destilirano vodo, da odstranite katalizator, in pustite v lijaku 10 minut, da se vakuumsko posuši (vodni filtrat zavržete).
Končno kristale 15 minut vakuumsko sušimo v Buchnerjevem lijaku, ko so suhi, stehtamo kristale in jih previdno prenesemo v zrakotesno PP posodo ter shranimo v hladilniku.

Zgornji postopek rekristalizacije lahko ponovimo še nekajkrat, da dosežemo 99-odstotno čistost.

Ne sme biti oranžnih kristalov ali rdečega proizvoda - z izpiranjem z ledeno hladnim izopropanolom boste odstranili vse zunanje plasti rdečega polimeriziranega proizvoda.

Opomba : Čim višja je temperatura shranjevanja, tem hitreje nitrostiren polimerizira. Življenjske kristale lahko hranite v hladilniku (0 do 5 °C) 6 mesecev ali v zamrzovalniku (-5 do -15 °C) 2 leti ali več.

Če nimate Buchnerjevega lijaka in vira vakuuma, boste morali uporabiti gravitacijsko filtriranje s čašo, na katero lahko namestite lijak, namestite dva kavna filtra in vanjo vlijte mešanico kristalov in IPA, nato vse skupaj postavite v hladilnik, da se filtrira, in se pred shranjevanjem posuši.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Ne vem, zakaj sem dvomil vate. MP 55 °C ISH, kar bi imenoval nitro stiren
Ampak ja, 1-nitro-2-fenilietan, kot bi rekli izobraženci.
Ali lahko kaj naredim z nitro stirenom? Ali ga imam 500-600 g ali ga moram vreči v smeti in slediti preizkušeni literaturi, namesto da zamenjam stvari, kjer in kadar hočem.
Oprosti, g. Patton, pravi fan boy.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Ne potrebujete ga. Lahko ponovite domači postopek, kot sem prikazal v temi Določanje tališča. Ni tako natančen, vendar je boljši kot nič. Dobrodošli.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Poznam samo aplikacijo za substituirane nitrostirene. Verjetno se ga samo znebite. :(
 

Eidolon-UK

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2022
Messages
3
Reaction score
6
Points
3
Najlažja metoda za izdelavo P2NP je, da zmešate 710 ml benzaldehida in 500 ml nitroetana (bistra raztopina), nato 35 ml n-butilamina, zaprete in pretresete, da se temeljito premeša, tako da se hlapi ustavijo, tekočina je zdaj rumena. Odpečatite in (če imate epruveto za sušenje, jo opremite z alkalnim eksikantom ali molekularnim seivom 3A) pustite na temnem in suhem mestu 4 tedne, na koncu boste imeli maso trdnih rumenih kristalov (izkoristek 78-92 %).
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Zanimiv pristop :) V primerjavi z drugimi metodami, ki zahtevajo 1 noč v zamrzovalniku, se 4 tedni zdijo precej dolgi.
 
Top