Videosinteza 1-fenil-2-nitropropena (P2NP) iz benzaldehida in nitroetana. Henryjeva reakcija.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Uspešno sem sintetiziral nitroetan, vendar ni čist, ali lahko naredim p2np z nečistim nitroetanom.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Odvisno od tega, kako umazan je vaš nitroetan. Za poskus poskusite dati nekaj gramov v mikrovalovno pečico.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
To metodo sem uporabil za izdelavo natrijevega etil sulfata.
Toda po čiščenju z etanolom je moj izplen zelo majhna količina, kot je 60 g približno veliko natrijevega etil sulfata, ki ni raztopljen v etanolu. Zato sem vrgel neraztopljen natrijev etilsulfat. Zelo se sprašujem, kako lahko dobim največjo količino natrijevega etil sulfata?

140 g etanola (brezvodnega)
300 g žveplove kisline (98 %)
2000 ml destilirane vode
"≈" 260g Kalcijev karbonat
"350 g koncentrirane raztopine natrijevega karbonata (40 g/100 ml)
410ml Etanol (brezvodni) za prečiščevanje



Del 1: Etil vodikov sulfat
CH3CH2OH + H2SO4 = C2H5OSO3 + H20


Etanol in žveplovo kislino damo v zamrzovalnik, da se ohladita na 0 °C. Vodo damo v hladilnik.
Pripravi se ledena vodna kopel, nato se etanol doda v bučko z okroglim dnom z lijakom za izenačevanje tlaka.
Doda se žveplova kislina POČASI po kapljicah ob močnem mešanju v ledeni kopeli. Od prve do zadnje kapljice mora dodajanje trajati najmanj 35 minut.
Po končanem dodajanju temperatura reakcije ne sme biti višja od 20 °C.
Raztopino pustimo 60 minut močno mešati v ledeni kopeli.
Po 60 minutah je raztopina postala rumena, ledeno kopel odstranimo in reakcijsko zmes
prestavi v bučko z dvema vratoma in postavi v grelno kopel, ki se segreje na 50 °C.
Reakcijsko zmes segrejemo na 50 °C in jo 60 minut hranimo v vodni kopeli, nato jo ohladimo na sobno temperaturo.
V 5-litrsko čašo damo 2000 ml hladne vode in nato počasi dodamo ohlajeno reakcijsko zmes.


Del 2: Etil vodikov sulfat v - kalcijev etil vodikov sulfat
2C2H5OSO3H+CACO3 = (C2H50S03)2CA + H2O + CO2


Kalcijev karbonat (≈260 g) počasi dodajamo ob močnem mešanju do PH 7
Čašo nato segrejemo na 60 °C v vodni kopeli, segrejemo tudi nekaj vode za izpiranje 200 ml.
Filtriramo oborino (kalcijev sulfat), speremo čašo in jo izperemo s segreto vodo.
Prefiltrirano mešanico shranimo.

Del 3: Kalcijev etilsulfat v natrijev etilhidrogen sulfat
(C2H50S03)2CA + NA2CO3 = 2C2H5OSO3NA + CaCO3


Filtrirani mešanici dodamo koncentrirano raztopino natrijevega karbonata (≈350g)
Kalcijev karbonat se bo obarjal iz raztopine
Dodajte natrijev karbonat, dokler ne postane alkalna (PH 12-14)
Kalcijev karbonat vakuumsko filtrirajte. Filtrat dobro sperite z malo hladne vode
Raztopino kuhajte, dokler ne postane motna, nato filtrirajte (oborina je kalcijev karbonat).
Nadaljujte z izparevanjem filtrata, dokler se ne posuši.
Suhi zmesi dodamo 400 ml brezvodnega etanola in segrevamo na vodni kopeli, da se večina trdnih snovi raztopi
Filtrirajte skozi segret vakuumski lijak, čašo sperite z 10 ml brezvodnega etanola.
Ko se filtrat zniža na sobno temperaturo, filtriramo kristale,
filtrat vrnemo v zamrzovalnik, da nastane druga serija kristalov, nato filtriramo. Dodajte kristale iz prve serije.
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Za to je potreben napor in majhna količina izkušenj. Nekatere stvari lahko spremenite
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Dodajte 215 ml absolutnega etanola
Po končanem dodajanju počasi dodajte 108 ml (2 mola) žveplove kisline. Segrevajte na 80 stopinj 2,5 ure.
Izklopite ogrevanje in ohladite zmes
Postavite jo na krožnik, nato vzemite 200 gramov natrijevega karbonata in ga dodajajte, dokler ne doseže pH 8
Nato počakajte nekaj ur, da natrijev karbonat dobro reagira. Brez dodajanja vode je malo etanola. Pustite, da izhlapi v zrak
Izdelek je 290 gramov
Mešani mol natrijevega etil sulfata
Mole natrijevega sulfata
Uporabil sem 2 mola žveplove kisline, pri čemer je nastal en mol etil sulfata
En mol žveplove kisline ostane nereagiral
Natrijev sulfat, ni pomembno, ničesar ne ločujte. Vse skupaj dajte in dodajte 1 mol natrijevega nitrita 103 g s 50 ml vode ter začnite destilacijo.
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Dodajte 215 ml absolutnega etanola
Po končanem dodajanju počasi dodajte 108 ml (2 mola) žveplove kisline. Segrevajte na 80 stopinj 2,5 ure.
Izklopite ogrevanje in ohladite zmes
Postavite jo na krožnik, nato vzemite 200 gramov natrijevega karbonata in ga dodajajte, dokler ne doseže pH 8
Nato počakajte nekaj ur, da natrijev karbonat dobro reagira. Brez dodajanja vode je malo etanola. Pustite, da izhlapi v zrak
Izdelek je 290 gramov
Mešani mol natrijevega etil sulfata
Mole natrijevega sulfata
Uporabil sem 2 mola žveplove kisline, pri čemer je nastal en mol etil sulfata
En mol žveplove kisline ostane nereagiral
Natrijev sulfat, ni pomembno, ničesar ne ločujte. Vse skupaj dajte in dodajte 1 mol natrijevega nitrita 103 g s 50 ml vode ter začnite destilacijo.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Kaj bom prejel po distaliranju??
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Te nove metode ne poznam, zato sem nekoliko zmeden, ker ne uporabljate niti kalcijevega niti kalijevega karbonata. Ali mi lahko to podrobno razložite, da ne bom imel težav pri sintezi te metode?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Pri tej reakciji je nekaj manipulacij. Povedal vam bom, zakaj po svojih izkušnjah ne uporabljam kalcijevega karbonata
Ker se kalcijev karbonat uporablja za izolacijo natrijevega etil sulfata, na koncu naredi kalcijev karbonat, da nevtralizira nereagirano žveplovo kislino in naredi netopen kalcijev sulfat, nato da vodo, da ohrani kalcijev etil sulfat v vodi, nato izvede reakcijo izmenjave z dodajanjem natrijevega karbonata in ohrani natrijev etil sulfat v vodi. Potrebujete izhlapevanje vode in pri segrevanju se natrijev etilsulfat razgradi, kar povzroči izgubo izkoristka
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Zato izključujem uporabo besed voda in kalcijev karbonat. Kristalov ne želim segrevati, saj bi se lahko razgradili.
Z dodajanjem natrijevega karbonata in nevtralizacijo preostale žveplove kisline nastane natrijev sulfat kot nečistota. Njegova prisotnost pri destilaciji nitroetana ne vpliva na reakcijo, vendar pri tem delu lahko preskočite korak izhlapevanja vode, da se natrijev sulfat ne razgradi.
Drugo vprašanje: Zakaj nisem uporabil kalijevega karbonata?
Dodal sem natrijev karbonat, ki delujeta kot katalizator za nitroetan
Če boste uporabili to metodo, boste dobili boljši izkoristek nitroetana in prihranili nekaj časa, kot so filtriranje, zaplinjevanje in čiščenje, saj je vaš glavni cilj pridobiti nitroetan in nič drugega.
Kot sem vam povedal, je natrijev sulfat inertna nečistoča, ki ne vpliva na nitrit. Na koncu, ko stehtamo kristale, je le polovica kristalov natrijev etilsulfat.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Ok, razumem in zahvaljujem se vam za pridobitev te metode.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Ali je kdo drug že poskusil s to metodo?
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
Pozdravljeni
Nisem prepričan, ali je to pravo poglavje, vendar ali kdo ve, ali bo ta recept deloval?

Priprava fenilnitropropanola:
V primerno čašo ali erlenmajerico dajte 51 ml benzaldehida, nato 33 ml nitroetana,
takoj zatem dodajte 30 ml 30-odstotne raztopine kalijevega karbonata, vse skupaj hitro premešajte
pri sobni temperaturi 2 uri.
Morda bo potrebna hladna vodna kopel ali ledena kopel, da se reakcijska zmes ohrani pri sobni temperaturi
(sobna temperatura) ali nižja. Reakcijska zmes ne sme presegati 25 stopinj Celzija.
Po dveh urah mešanja reakcijski zmesi dodamo 200 ml dietiletra, kmalu zatem dodamo
90 ml 10-odstotne raztopine natrijevega bisulfita in 30 minut zmerno mešamo celotno reakcijsko zmes.
Nato celotno reakcijsko zmes prestavimo v separacijski lij in odstranimo spodnjo vodno
etrsko plast, etrsko plast pustimo v ločilnem lijaku in etrsko plast speremo s 3 x 75 ml
hladne vode, pri čemer vsakič odstranimo spodnjo vodno plast.
Etersko plast prenesemo v ustrezno čašo ali erlenmajerico in dodamo 15 g brezvodnega magnezija
sulfata in celotno zmes mešamo 10 minut, da se absorbira vsa voda v etru. Nato filtriramo
magnezijev sulfat.
Prefiltrirano zmes etra dajte v aparat za destilacijo in odstranite eter, ko ni več etra.
prehaja ali se zbira, pustimo, da se ostanek ohladi na sobno temperaturo, nato ta ostanek zberemo, ko se
je sestavljen iz želenega fenilnitropropanola.
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Ta metoda bi morala delovati, vendar se morate zavedati, da njen rezultat ni P2NP.
Fenilnitropropanol je β-nitroalkohol, ki vsebuje hidroksi skupino (-OH) na ogljikovem atomu poleg nitro skupine (-NO2). Splošna strukturna formula je C6H5CH(OH)CH2NO2.
P2NP (1-fenil-2-nitropropen) je nitroalken, ki ga lahko dobimo z dehidracijo (odcepljanjem vode) fenilnitropropanola ali neposredno s kondenzacijo benzaldehida z nitroetanom pod določenimi pogoji, ki spodbujajo nastanek dvojne vezi. Strukturna formula je C6H5CH=CHNO2.

Za kaj potrebujete fenilnitropropanol?
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Nitroalken lahko reduciramo s Fe in HCl. >Tudi<
Dl24ZzwxB3
 

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
redukcijo s Fe in Hcl plazovito in ni dobro za uporabo v velikem obsegu, namesto tega je Tin(II)klorid lažji in izvedljiv tako v laboratoriju kot v velikem obsegu.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
heres the suppossed summary of this recipe, not sure if its correct, if it doesnt result in ephedrine what does it result in?
Povzetek:

V tem postopku se efedrin pripravi s kondenzacijo benzaldehida z nitroetanom v
v prisotnosti kalijevega karbonata, nato se zmes obdela z etrom in nato z raztopino natrijevega
bisulfita, ki odstrani ves nereagirani benzaldehid, etrska plast se obnovi, spere in nato
posušimo, nastalo etrsko zmes pa nato izparevamo, da dobimo vmesni produkt,
fenilnitropropanol.
Ta fenilnitropropanol se nato reducira z reakcijo s formaldehidom v prisotnosti ocetne kisline
in cinkovega prahu. Po redukciji se reakcijska zmes obdela s plinskim vodikovim sulfidom, da se
izloči ves raztopljeni cink, nastala zmes se nato filtrira in obdela z etrom, čemur sledi
klorovodikovo kislino. Etersko plast nato odstranimo, vodno plast pa obdelamo z natrijevim klorovodikom.
karbonatom, da se sprosti prosta baza efedrina. Freebaza se nato ekstrahira v eter, eter pa
plast se nato regenerira in posuši, nato pa upari ali obdela s plinskim vodikovim kloridom, da dobimo
hidroklorid.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Ali je sploh kakšna težava pri uporabi nitroetana, ki ima skupaj z njim morebitne sledi etilnega formata in morda etilnega acetata? Zelo majhne količine....
 

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
dobro ga lahko uporabite z majhno sledjo, čeprav je topilo in ne vpliva veliko na reakcijo, vendar lahko malo vpliva na izkoristek
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Nič hudega, če pri tem nekoliko trpi izplen... hvala.
 
Top