Question Cel mai bun mod de recristalizare a cristalelor P2NP

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Care este cel mai bun mod de recristalizare a cristalelor P2NP pentru puritate? Ce solvent ar trebui utilizat?

Există alte detalii de care trebuie să țineți cont?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am probleme în a scăpa de toate urmele de cărbune activ din cristalele P2NP, chiar și prin filtrare în vid folosind acetonă și/sau solventul în care a fost dizolvat.

Îmi poate spune cineva cum pot elimina complet orice urmă de carbon activ din cristalele P2NP?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
dizolvați din nou toate cristalele și utilizați o cantitate mică de floculant, filtrați la cald sau cel puțin la cald
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Voi încerca. Ce floculant recomandați?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
am încercat floculantul. mai întâi am dizolvat P2NP în metanol, apoi am adăugat floculantul într-o cantitate egală cu cantitatea de P2NP pe care o aveam. am amestecat timp de o oră la aproximativ 120C, apoi am turnat-o rapid într-un pahar și am pus-o la congelator. după ce am scos-o a doua zi, era o soluție limpede, de culoare verde închis, fără nimic care să cristalizeze, dar era un pic de sediment negru pe fund (am folosit o cantitate mică de P2NP de aproximativ 100 mg).

Cred că va trebui să renunț la etapa cu carbon dacă nu pot elimina toate urmele de carbon.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Scopul floculantului este de a aglomera particulele astfel încât să le puteți filtra.
De asemenea, ar trebui să folosiți cărbune activ în bucăți, nu pulbere.
Dar aveți dreptate, este mai bine să începeți din nou.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Da, îmi pare rău că am uitat să spun că am filtrat soluția după ce am turnat-o din balonul de fierbere și înainte de a o pune în congelator.

Nu știam că cărbunele activ trebuie să fie în bucăți.
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Îmi cer scuze pentru ignoranța mea, de ce doriți să recristalizați cristalele P2NP? atât de puțină puritate au cristalele dumneavoastră? Am vorbit cu un furnizor chinez de pe Alibaba, care oferă o puritate de 99%.
Cred că ați făcut sinteza chimică a P2NP singur.
vă mulțumesc!!!
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
nu, este doar recomandat să o faceți dacă aveți de gând să faceți o sinteză de amfetamină cu ea, deoarece randamentul amfetaminei este aparent foarte dependent de puritatea cristalelor P2NP, astfel încât este recomandată recristalizarea.
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
CARBON ACTIV ÎN P2NP??? Eu îl fac pe al meu cu Nitro Benz GAA și Cyclo cum obții carbon activ din asta? Îmi pare rău, sunt doar curios.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
este utilizat doar pentru a curăța P2NP, nu și în sinteză.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
de asemenea, îmi poate recomanda cineva cum să scap de petele de cărbune activ de pe interiorul pâlniei mele Buchner? am încercat hidroxidul de sodiu și soluția de curățare pe care am găsit-o pe BB care este făcută din hidroxid de sodiu și alcool etilic, dar nimic nu funcționează
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Aveți astfel de bile metalice mici, aproximativ 50 de bucăți, care sunt utilizate și pentru carafele de vin? Astfel obțineți o curățare mecanică prin frecare, în cazul în care peria nu este suficientă.
Și luați 35% HCL plus etanol, raport 1:3 și dați tot timpul să acționeze, până acum am obținut totul dizolvat.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Da, dar petele sunt pe pereții dintre placa filtrantă și adaptorul furtunului inferior, deci nu există nicio modalitate de a ajunge fizic la ele. nu am mai folosit soluția de hcl până acum, așa că mulțumesc pentru asta. o voi încerca și voi vedea.
 
Top