Sinteza alprazolamului (Xanax). La scară mică.

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Aș fi și eu interesat să aud despre un raport
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Aștept doar să sosească clorura de cloroacetil și voi avea tot ce-mi trebuie. Voi scrie un mic raport despre asta, caut să măresc asta cu x100, așa că mă voi juca și cu asta după sinteza la scară mică. Am acces la o cantitate copioasă de 2-amino-5-cloro-benofenonă și sunt dispus să împărtășesc , precum și, eventual, să fac un videoclip despre această sinteză.

Cred că acest lucru este foarte important pentru oameni să învețe, poate că, din moment ce alprozolam este atât de ieftin de făcut, acest lucru ar duce la mai puține baruri Xanax cu fentanil. Doar se poate spera. Este important să rețineți că precursorul principal, 2-Amino-5-cloro benzofenona, NU este un precursor programat!!
@madmoney69
@Hedgie
 

Field7

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 16, 2023
Messages
19
Reaction score
20
Points
3
Există "programat" și apoi există "supravegheat". Lista substanțelor chimice supravegheate este lungă, foarte lungă. Chiar și acetona și peroxidul de hidrogen 40% sunt supravegheate (în funcție parțial de volumul achiziției). Aproape tot ce este anhidru este supravegheat. "De ce are nevoie așa și așa de 4 litri de hidrazină anhidră livrată la *apartamentul lor?" Nu fac prăjituri; asta e sigur...
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
În regulă, am făcut prima parte a sintezei alprazolamului, care a implicat o procedură "fără solvent". Am aruncat clorura de cloroacetil în compusul de benzofenonă pe parcursul a 30 de minute. Am adăugat apoi carbonat de potasiu și acetat de amoniu și am lăsat să se agite timp de 2,5 ore. Am filtrat și am spălat cu apă. Am obținut un randament de aproximativ 75 % de nordiazepam. Confirmat cu MP și TLC.

Acum voi transforma nordiazepamul (după un test de gust ;)) în 1-acetil-7-cloro-1H-benzo 1,4 diazepină. Apoi îl voi transforma în alprazolam, folosind hidrazină monohidrat. Voi face acest pas afară lol.

Am de gând să refac acest pas, dar am de gând să măresc x10. Voi posta fotografii.

UkF8JTreqX
 
Last edited by a moderator:

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Salut :) Am luat legătura aici, în secțiunea de comentarii, în urmă cu câteva luni.
Profilul tău este închis pentru DM-uri, poți să mă contactezi? Am niște lucruri de discutat!
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
@G.Patton

Nouă actualizare:

Partea I din III, lotul 003 (conversie în nordiazepam)

Procedura utilizată:

"La o cantitate de 2-amino-5-cloro-benofenonă (6,93 g, 1 mmol), agitată energic, s-a adăugat clorură de cloroacetil (35,8 ml, 2 mmol) picătură cu picătură la temperatura camerei, în condiții fără solvent, timp de 30 min, iar evoluția reacției a fost monitorizată prin TLC. După finalizarea reacției, NH4OAc (6,85 g, 3 mmol) și K2CO3 (12,5 g, 3 mmol) au fost adăugate la amestec la temperatura camerei în condiții fără solvent și au fost agitate timp de 2,5 h. Când reacția a fost finalizată, așa cum s-a arătat prin TLC, s-a adăugat apă (300 mL) și produsul a fost filtrat, spălat cu mai multă apă (2x 500 mL) și uscat. Produsul a fost obținut cu randament și puritate ridicate (randament de 94 %)"


Destul de interesant, cu cât măresc mai mult, cu atât nordiazepamul este mai gălbui.

În orice caz, am folosit restul clorurii mele de cloroacetil (500 ml vor fi transportate peste noapte) pentru a produce nordiazepam. S-a întâmplat ceva ciudat... de obicei, soluția este de un galben pal, dar de data aceasta soluția a fost de o culoare roșu-portocalie. Soluția s-a solidificat! Poate că toată clorura de cloroacetil a fost consumată? Cu toate acestea, am continuat cu spălarea. M-am ales cu o pulbere cristalină gălbuie, care are încă punctul de topire corect. Aștept să sosească spray-ul reactiv Dragendorffs, care va face analiza TLC mult mai ușoară. Am obținut în final 20 g de nordiazepam din lotul afromenționat (003) și un total de 15,3 g din lotul 01-003

Partea II din III, lotul 002 (acetilarea nordiazepamului)

Procedura utilizată pentru lotul 002:

"La un amestec agitat energic de nordiazepam (1) (2,7 g, 1 mmol), s-a adăugat un amestec pulverulent de K2CO3 (5,5 g, 4 mmol)/KOH (2,2 g, 4 mmol) și anhidridă acetică (exces 40 mL, 2 mmol). Progresul reacției a fost monitorizat prin TLC. După finalizarea reacției (3 h), s-a adăugat apă (3x100 mL) și 1-acetil-7-cloro-5-fenil-1H-benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-ona (2) a fost izolată cu ușurință printr-o filtrare simplă, cu spălări cu apă 3x20omL, cu un randament mai mare de 80 % și o puritate ridicată. Produsul a fost utilizat în etapa următoare fără nicio purificare."



Lotul 001 pentru partea II a fost 1/10 din scara lotului 002, este o procedură simplă. Tehnicianul meu de laborator a uitat să pună hârtia de filtru pe pâlnia frittată și o parte din produs a trecut prin ea. Am recirculat apa înapoi în filtru. Nu sunt prea mulțumit de lotul 001, văd materiale străine în compus și randamentul a fost foarte scăzut (40 %).

Lotul 002: Îl las să curgă peste noapte.

Concluzie: După ce voi colecta 20 g de nordiazepam acetilat, voi începe să îl transform în alprozolam. Raportul complet cu instrucțiuni video va fi publicat în curând

* Cele două fotografii adăugate sunt comparația dintre partea I, loturile 002 și 003. Lotul 002 a fost galben și a rămas în soluție, în timp ce lotul 003 a avut o culoare portocalie închisă și s-a solidificat.
 

Attachments

  • GxLp3jcTH4.jpg
    GxLp3jcTH4.jpg
    4.2 MB · Views: 549

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Am uitat să adaug fotografia pentru partea I lotul 003, doar pentru a compara culorile.
 

Attachments

  • qbBA9SDfVY.jpg
    qbBA9SDfVY.jpg
    3.6 MB · Views: 532

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Felicitări pentru această lucrare, cu adevărat excelentă.

Nu pot trece de primul pas al acestei sinteze, mă tot trezesc cu o pudră albă MP 118 la 121 care cred că este 2-(cloroacetamido)-5-clorobenzofenonă.

Aveți vreun indiciu pentru mine unde aș putea greși, vă rog?

Ajutorul dvs. ar fi foarte apreciat.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Aș efectua prima etapă de acilare în ciclohexan.
Amestecând 2-amino-5-cloro-benzofenona în ciclohexan și picurând încet clorura de cloroacetil.


Ați scris în metodă
clorură de cloroacetil (1,2 ml, 2 mmol)
1,2 ml de clorură de cloroacetil reprezintă 1,7016 g, ceea ce nu este 2 mmol.
Masa molară a clorura de cloroacetil este 112,94.
Raportul ideal de acilare pentru 1 mol de cloramină nu este mai mare de 1,26 mol de clorură în prezența unui solvent.
Prezența unui solvent permite controlul temperaturii și obținerea unui randament bun datorită stabilității la temperatură și absenței gomajului.

Eu aș efectua etapa de ciclizare în metanol uscat cu urotropină.
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Câți ml de metanol per gram de benzofenonă ați adăuga, să zicem, 5 ml per gram?
Și câtă hexamină?

Am încercat prima parte a acestei sinteze de mai multe ori cu aceleași rezultate, o pulbere albă cu p.m. variind între 118 și 121.

Am renunțat la această sinteză, dar după ce am revizuit acest fir și am văzut avansul excelent făcut de agilent1100DAD, am de gând să încerc din nou.

Am găsit "gumarea" amestecului fără solvent foarte dificil de lucrat, sperăm că niște alcool va ajuta.

Deci, doar pentru clarificare, după adăugarea clorurii la benzofenonă adăugați metanol, carbonat de potasiu, acetat de amoniu și hexamină?
 

Marc-BenzoScam

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 1, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Ei bine, eu unul am o întrebare: dacă fabricarea Alprazolam este atât de ușoară și rentabilă, de ce există o astfel de penurie?
 

Agilent1100DAD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 27, 2022
Messages
30
Reaction score
74
Points
18
Sunt producător de toate tipurile de benzos
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Cât de uscat era acetatul de amoniu și care era puritatea acestuia?
 

ging6910

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 30, 2022
Messages
13
Reaction score
4
Points
3
Puteți să-mi trimiteți un pm, vă rog?
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Am încercat prima parte a acestei sinteze de câteva ori, fără succes, obținând în continuare o pulbere albă mp 118 g 121.

În prima parte a acestei sinteze, urmele de apă din regenți vor afecta succesul? Cât de important este să aveți toți regenții complet anhidri?

Acetatul de amoniu pe care îl am este 97%, aceasta ar fi problema?
L-am uscat într-un desicator cu bile de silicagel la 35-40 °C.
Acest acetat de amoniu este în regulă sau credeți că am nevoie de acetat de amoniu de 99%+?

Am avut probleme cu amestecul "fără solvent" care se blochează, este dificil de amestecat (nu am un dispozitiv de amestecare deasupra capului), ar putea fi și aceasta o problemă?
 

catmando

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 15, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Scuze, știu că îmi răspund singur la întrebare, dar regenții care nu au fost complet anhidri nu ar trebui să aibă niciun efect asupra acestei sinteze, deoarece orice urmă de apă în contact cu clorura de cloroacetil s-ar hidroliza rapid în gaz HCL, făcându-i anhidri.

Odată ce este utilizat un exces de clorură de cloroacetil, puțină apă nu ar trebui să conteze, nu-i așa?
 

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 24, 2022
Messages
26
Reaction score
14
Points
3
Ar putea clorura de acetil să fie un înlocuitor adecvat atunci când vine vorba de acetilarea aminei secundare în acetil amină terțiară?
De asemenea, în prima etapă nu ar trebui să se utilizeze clorura de acid 2-aminoacetic pentru formarea iminei?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
cât de sus poate fi extinsă această sinteză în mod realist?
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Bună ziua, am încercat deja primul pas al sintezei fără solvent.
FĂRĂ succes, Este foarte greu să amesteci primii doi reactivi fără solvenți.
A devenit o masă foarte lipicioasă, care nu mai putea fi amestecată.
După ceva timp, am continuat cu acest prim pas. Rezultatul meu arăta bine, dar laboratorul la care l-am trimis mi-a spus că
rezultatul este doar 2-Amino-5-cloro benzofenonă.

Așa că am muncit mult doar pentru a schimba aspectul optic al 2-amino-5-cloro-benzofenonei....

Poate că cineva a avut o experiență mai bună cu aceasta decât am avut eu.

Sau poate cineva are o altă cale de sinteză a Alprazolamului.

Cu stimă
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Vă mulțumim mult pentru aceste informații. Aveți experiență în producția de Alprazolam?
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
Experiență da, dar este o pacoste (azot gazos, urotropină etc.) și este mai bine să găsiți materii prime (ceea ce este greu, China deathrow/india big fines). Puneți întrebările dvs. și voi încerca să vă clarific.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Sunt foarte interesat să produc Alprazolam. Dar când spuneți că această cale de sinteză nu va produce Alprazolam, sunt interesat să obțin o cale de lucru bună.
Planul meu este să produc Alprazolam la scară largă. Aveți experiență și o rută de sinteză preferată pentru acest lucru?
Vă mulțumesc mult până acum. :)
 

riderofapocalypse

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
da, rămâneți cu brevetul chinez google furnizat de mine în acest subiect, trebuie doar să adăugați 20% timp de reacție la aceste numere :).

Sinteza indiană este o prostie, nu va furniza nordiazepam.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Vă rog să trimiteți din nou brevetul, nu l-am găsit.
Vă mulțumesc foarte mult până acum. :)
 

wrinkledmost

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 18, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Brevetul chinez: https://patents.google.com/patent/CN104130201B/en

Nu produce alprazolam, în titlul brevetului se menționează că este pentru "tiocetone benzodiazepine intermediare alprazolam"

Dacă urmați etapele 1 și 2 ale prezentărilor din brevetul chinez, obțineți 7-cloro-5-fenil-1H benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-ona (nordiazepam)

Pasul 3, care necesită protecția azotului, nu face decât să transforme cetona nordiazepam într-o tionă, astfel încât pasul 3 produce:

7-chloro-5-phenyl-1H benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-thione

Nu sunt 100% sigur de asta, așa că corectați-mă dacă greșesc.

@experimentsci dacă aveți probleme cu crearea fără solvent a nordiazepamului, atunci utilizați brevetul chinez pe care l-am enumerat și efectuați etapele 1 și 2 ale întrupării
 
Top