Συνθέσεις των 2C-φαινυλαιθυλαμινών

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη μέση μιας σύνθεσης 2c-b και έχω συναντήσει μια οδηγία που λέει

"Μια φιάλη RB των 250 ml φορτώθηκε με 16,6 g 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης,
1,6 g NaOAc και 50 mL νιτρομεθάνιο. Από την επαναρροή για 4 ώρες προέκυψαν 14,4 g του αντίστοιχου νιτροστυρενίου [1] μετά από ανακρυστάλλωση.
5,0 g 2,5-διμεθοξυλφαινυλ-2-νιτροαιθενίου προστέθηκαν σε διάλυμα 4,0 g βορειοϋδριδικού νατρίου σε 100 mL ισοπροπανόλης. Έτσι προέκυψαν 4,2 g κίτρινου ελαίου.
μετά από διάσπαση της περίσσειας του βοροϋδρίτη και τη συνήθη επεξεργασία (Β).
Το 2,5-διμεθοξυφαινυλ-2-νιτροαιθάνιο διαλύθηκε σε 100 mL ισοπροπανόλης με 8 μοριακά ισοδύναμα Zn και 3,5 μοριακά ισοδύναμα HOAc (σε σχέση με την ποσότητα του Zn). Έτσι προέκυψαν 2,0 g 2,5-διμεθοξυφαινυλαιθυλαμίνης ως αχνά κίτρινο έλαιο (C).

Χρειάζομαι βοήθεια με την πρόταση που έχω υπογραμμίσει. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Πριν ξεκινήσω, θεώρησα ότι σημαίνει ότι το έλαιο θα πλυθεί με οξικό οξύ και θα διαχωριστεί μέσω διαχωριστικού χωνιού. Τώρα που βρίσκομαι στη μέση της σύνθεσης δεν είμαι τόσο σίγουρος. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ να λάβω από οποιονδήποτε σχετικά με αυτό.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
συνήθως, η περίσσεια βοροϋδρίτη αποσυντίθεται με οξύ και τα άλατα φιλτράρονται.

Ανησυχώ γιατί χρησιμοποιείται οξικό νάτριο στη συμπύκνωση Henry και δεν καταλαβαίνω γιατί αποκαθιστάτε πρώτα τον διπλό δεσμό και στη συνέχεια αποκαθιστάτε ξεχωριστά τη νιτροομάδα. Τα στυρένια ανάγονται σε ψευδάργυρο σε υδροχλωρικό οξύ (διπλός δεσμός και νιτροομάδα), αυτό δεν λειτουργεί για τα νιτροπροπένια.

ή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε βορειοϋδρίτη νατρίου με καταλύτη χαλκού.
 
Last edited:
View previous replies…

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Γεια σας w2x3f5, σας ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν ένα από αυτά τα πράγματα που έπρεπε να σιγουρευτώ. Και εκτιμώ την ανησυχία σας. Δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς εννοείς με το "αποκατάσταση του διπλού δεσμού και του νιτρώδους ξεχωριστά". Το NaBH4 μειώνει τον διπλό δεσμό και στη συνέχεια ο ψευδάργυρος στο οξικό οξύ μειώνει τη νιτροομάδα. Ίσως αφού αυτή είναι η διαφορά γι' αυτό δεν υπάρχει αποκατάσταση κανενός διπλού δεσμού δηλαδή οξείδωση που να συμβαίνει. Προσπαθώ πολύ σκληρά να επισυνάψω ένα αρχείο αλλά δεν μπορώ. Αν έχετε λογαριασμό wickr ή proton mail μπορώ να σας το στείλω έτσι. Μπορώ επίσης να σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Έχω και άλλες εργασίες, αλλά ήθελα να δοκιμάσω αυτή, δεδομένου ότι θεωρητικά δίνει μόνο περίπου 2 γραμμάρια τελικού προϊόντος και σκέφτηκα ότι θα ήταν ενδιαφέρον αν λειτουργούσε. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν χρησιμοποιώ LAH και αυτό είναι σκόπιμο. Το χειρόγραφο ξεκινά με λάδι γλυκάνισου με το οποίο ξεκίνησα. Το πιο δύσκολο χημικό που μπορούσα να βρω για αυτό το μέρος της εργασίας ήταν το διχρωμικό κάλιο. Έπρεπε να το παραγγείλω από την Κίνα. Δεν είναι φτηνό και πολύ επικίνδυνο υλικό. Ενημερώστε με αν σας ενδιαφέρει.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Το στυρένιο μπορεί να αναχθεί με ψευδάργυρο και υδροχλωρικό οξύ σε μία αντίδραση. αυτή η αντίδραση λειτουργεί μόνο για τα στυρένια.
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Καταλαβαίνω. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα τη χρησιμοποιήσω.
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Ερώτηση προς εσάς κύριε, δεδομένου ότι φαίνεται να γνωρίζετε περισσότερα από εμένα και να έχετε βοηθήσει. Έχω επίσης παλλάδιο σε άνθρακα %10. Υποθέτω ότι αυτή θα μπορούσε να είναι επίσης μια λογική διαδρομή, αλλά έχω πρόβλημα όταν υποθέτω μερικές φορές. Αντί του ψευδαργύρου και του hcl.
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Επίσης, δεν είμαι εξοικειωμένος με τη συγκεκριμένη σύνθεση, αλλά είδα το K2CrO4 να πωλείται σε έναν δημοφιλή ιστότοπο οικιακής επιστήμης. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που ψάχνετε.
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Από πού αγοράσατε την 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη;
 
View previous replies…

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Γεια σου C.M., δεν το έκανα. Ξεκίνησα με λάδι γλυκάνισου. Διαβάστε την απάντησή μου παραπάνω. Μπορώ να σου στείλω και εγώ κάτι αν θέλεις μέσω proton mail ή οτιδήποτε άλλο anon platform
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Δεν είναι αστείο τύπος. Έλαιο γλυκάνισου(ανηθόλη) σε ανισαλδεΰδη σε ο-φορμική-4-μεθοξυφαινόλη σε 4-μεθοξυφαινόλη σε 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδη σε 2,5-μεθοξυβενζαλδεΰδη. Όπως ανέφερα και παραπάνω δεν φαίνεται να μπορώ να επισυνάψω αρχεία αλλά αν έχετε λογαριασμό protonmail μπορώ να σας στείλω. Μπορεί να είναι εδώ, απ' όσο ξέρω. Δεν το πήρα από εδώ. Είναι από μια ολλανδική ερευνητική έκθεση.
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
αλλά νομίζετε ότι είναι κερδοφόρο να κάνετε όλα αυτά τα βήματα;, Δεν ξέρω αν φτιάχνετε 2-CB για διασκέδαση ή για να το μεταπωλήσετε.
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Κερδοφόρα; Εξαρτάται από τον δικό σας ορισμό του κέρδους, υποθέτω. Το πιο σημαντικό; Εμπειρία. Να κάνεις λάθη και να μαθαίνεις. Αυτά τα πράγματα χρειάζονται πολλά από όλα. Χρήματα. Γνώση. Εμπειρία. Χρόνο. Ενέργεια. Είναι σχεδόν πάντα διασκεδαστικό για μένα. Ίσως μια μέρα να βγάλω κέρδος. Αλλά όπως είπες... πού μπορείς να βρεις 2,5 bnzldyd; Κάποιος πρέπει να το φτιάξει και όχι η εταιρεία. Δεν βγάζω αρκετά για να τα πουλήσω, αλλά ίσως μια μέρα. Αφού το κάνω αυτό για μερικά χρόνια μπορώ να σου πω ότι αν το κάνεις αποκλειστικά για το κέρδος, παραιτήσου τώρα και γλίτωσε χρόνο και χρήμα. Μου λείπουν λίγες μονάδες για να πάρω πτυχίο βιοχημείας και μόλις και μετά βίας έχω ξύσει την επιφάνεια σε αυτά τα πράγματα.
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Λυπάμαι, φίλε. Μόλις τώρα διαβάζω κάποιες από τις παραπάνω αναρτήσεις σας. Δεν είμαι σίγουρος τι κάνεις εδώ αν δεν έχεις ιδέα από χημεία. Δεν ξέρεις πόσο 2-cb θα πάρεις από 100g β-νιτροστυρένιο; Είναι σχεδόν πάντα στο τέλος της όποιας εργασίας ακολουθείς. Υπάρχουν περισσότεροι από ένας τρόποι για να πάρεις το τελικό προϊόν 2c-b. Κανένας από αυτούς δεν είναι εύκολος ή δεν πρέπει να γίνει από κάποιον που "δεν έχει ιδέα από χημεία". Ξεκινήστε με μεθαμφεταμίνη. Αποφάσισε αν αυτό είναι κάτι που πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις ή αν θέλεις να κάνεις. Μετά συνέχισε από εκεί. Δεν έχω ιδέα από χημεία. Θεέ μου, φίλε.
 

chemistry.mob

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 12, 2023
Messages
80
Reaction score
34
Points
18
Ρώτησα έναν καθηγητή οργανικής χημείας αν κάποιος που δεν έχει ιδέα για τη χημεία θα μπορούσε να ακολουθήσει μια συνταγή για μια χημική σύνθεση και είπε ναι, γι' αυτό μπήκα σε αυτό το φόρουμ, έχω χαθεί, δεν ξέρω με ποια σύνθεση να ξεκινήσω, και το κάνω για κέρδος, μπορώ να επενδύσω χρόνο και χρήματα για να μάθω, ο στόχος μου είναι να κατασκευάσω σε μεγάλη κλίμακα και να πουλήσω χονδρικώς, αλλά βλέπω ότι αυτός ο κλάδος είναι πολύ δύσκολος, όχι μόνο για να κάνω χημική σύνθεση, αλλά και για να αποκτήσω τα απαραίτητα χημικά αντιδραστήρια και πρόδρομες ουσίες, Καμία σύσταση για το ποια σύνθεση να κάνω; ευχαριστώ!!!
 

nujrc

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Wut. Αν το κάνετε αποκλειστικά για το κέρδος, γιατί να θέλετε να ασχοληθείτε με τη σειρά 2c... Όχι εθιστικά, εξειδικευμένα ναρκωτικά. Θα έχετε καλύτερο κέρδος από την καλλιέργεια χόρτου.
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Έχει κανείς έναν καλό προμηθευτή νιτρομεθανίου στις ΗΠΑ που δεν αναφέρει; Έχω εξαγάγει από καύσιμα αγώνων αλλά αυτό γίνεται κουραστικό. Όλοι οι προμηθευτές στο τμήμα των διαφημίσεων με τους οποίους έχω έρθει σε επαφή είναι εκτός των ΗΠΑ.
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Βρήκα ένα που πουλάει ένα σωρό διαφορετικά καύσιμα και ισχυρίζεται ότι έχει 100% NitroM. Δεν έχω παραγγείλει ακόμα και φαίνεται ημι-νομιμοποιημένο. Αλλά ποιος ξέρει. Υποθέτω ότι μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να το μάθουμε.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Έχω μια αμφιβολία σχετικά με το τελευταίο βήμα της σύνθεσης του 2CB. Λέει "Το μίγμα της αντίδρασης αφέθηκε να επιστρέψει σε θερμοκρασία δωματίου, φιλτράρεται και τα στερεά πλένονται με φειδώ με κρύο οξικό οξύ" μέχρι να μάθω ότι το οξικό οξύ γίνεται στερεό στους 16-17C οπότε τι σημαίνει κρύο οξικό οξύ ακριβώς;
Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Υποθέτω ότι το ψυχρό οξύ σημαίνει θερμοκρασία δωματίου επειδή υπάρχει μια εξήγηση ότι η αντίδραση απελευθερώνει θερμότητα.
 
View previous replies…

nujrc

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Αντιλαμβάνομαι ότι το εναπομείναν στοιχειακό βρώμιο πρόκειται να εξατμιστεί στον αέρα από το προϊόν, όπως κάθε διαλύτης, οπότε δεν θα απομείνει καμία λογική ποσότητα με την πάροδο του χρόνου. Κάνοντας HCL χωρίς ξήρανση HBr - καλή τύχη για να πάρετε πιο καθαρό προϊόν, γιατί μπορεί να έχετε να αντιμετωπίσετε άλατα βρωμίου στο διάλυμα βρωμίου/ΓΑΑ και το ίδιο το βρώμιο.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα να χτυπήσετε τα υπολείμματα βρωμίου με θειοθειικό άλας, στη συνέχεια να φέρετε το ph σε αλκαλικό μέσο και να συλλέξετε το λάδι με διαλύτη.
 
Top