Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ακόμα και σε μια μειωμένη έκδοση.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Η περίσσεια δρα ως διαλύτης για την αντίδραση. Όσον αφορά την προσβασιμότητα, προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε συμπυκνωμένο ξίδι τροφίμων. Αλλά με περίσσεια νερού, πρέπει να σκεφτείτε έναν πρόσθετο διαλύτη.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Κανένα πρόβλημα
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εύρεση συγκέντρωσης 60% σε μεγάλες ποσότητες. Θα αρκούσε αυτό ή θα έπρεπε να το αφυδατώσω πρώτα;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Ναι, μάλλον μια περίσσεια νερού θα κάνει ασταθές οξύ, εκτός αν λειτουργεί επιτόπου, αλλά είναι απίθανο να γίνει εγκαίρως. Μπορείτε να δοκιμάσετε την απόσταξη ή την εκχύλιση.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Υπάρχει επίσης μια εναλλακτική διαδρομή. Χρησιμοποιήστε υπεροξείδιο του υδρογόνου και σόδα (ανθρακικό νάτριο, Na2CO3) για τη δημιουργία υπερκαρβονικού νατρίου, ενός ισχυρού οξειδωτικού παράγοντα, όπως και το υπεροξικό οξύ. Η αντίδραση θα είναι διαφορετική, αλλά στο τέλος με το ίδιο αποτέλεσμα.

Επεξεργασία: μάλλον, η μαγειρική σόδα (NaHCO3) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το σχηματισμό ενός εποξειδίου που ακολουθείται από υδρόλυση (ανάλογη αντίδραση εποξείδωσης Weitz-Scheffer)
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Λοιπόν, πιστεύετε ότι μπορούμε να φτιάξουμε 2-ακετοξυ-1-φαινυλ-1-προπένιο με υπερκαρβονικό νάτριο ? καμιά ιδέα για τη συνταγή ?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Όχι, θα είναι μια διαφορετική διαδρομή. Ακετοξυ μόνο με ένα υπεροξικό οξύ.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Γεια σας, χαίρομαι που σας γνωρίζω, είμαι ένας νέος συμμετέχων εδώ από την Ινδονησία, θα ήθελα να ρωτήσω όλους τους χημικούς, έκανα p2p από πενυλακετικό οξύ και μόλυβδο και παγωμένο οξύ σε μπουκάλια από ανοξείδωτο χάλυβα, πήρα σχεδόν 100% κίτρινο και κόκκινο λάδι και νερό, θα ήθελα να ρωτήσω αν το κίτρινο λάδι είναι πενυλακετόνη και πώς να το πλύνω από άλλες προσμίξεις, ευχαριστώ όλους τους χημικούς που είναι πρόθυμοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Γεια σας, χαίρομαι που σας γνωρίζω, είμαι ένας νέος συμμετέχων εδώ από την Ινδονησία, θέλω να ρωτήσω όλους τους χημικούς, έκανα p2p από πενυλακετικό οξύ και μόλυβδο και παγωμένο οξύ σε μια φιάλη από ανοξείδωτο χάλυβα, πήρα σχεδόν 100% κίτρινο και κόκκινο λάδι και νερό, θέλω να ρωτήσω αν το κίτρινο λάδι είναι πενυλακετόνη και πώς να το πλύνω από άλλες προσμίξεις, ευχαριστώ όλους τους χημικούς που θέλουν να απαντήσουν στην ερώτησή μου.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Τι θα προτείνατε να χρησιμοποιήσετε εάν δεν υπάρχει διαθέσιμο χλωροφόρμιο;
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
Θα παρασκευάσω αέριο hcl από θειικό οξύ και υδροχλωρικό οξύ, μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσότητα χρειάζομαι hcl και h2so4; πότε ξέρω ότι έχω προσθέσει αρκετό αέριο;
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Μπορώ να σας πω ότι σε αυτή την ίδια αντίδραση Κλιμακώνεται προς τα κάτω Χρησιμοποίησαν 200 g βενζαλδεΰδης σε 300 G MEK. Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο από τα δύο βασίσατε την προσθήκη αερίου, αλλά πρόσθεσαν μέχρι το μίγμα να γίνει κατά 40 G βαρύτερο. Οπότε και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να το παρεμβάλεις αυτό με τη βενζαλδεΰδη ή τη MEK ανάλογα με τη ζυγαριά που χρησιμοποιείς αλλά ξέρω ότι το βάρος προήλθε από μια καλή πηγή. Με αυτή την αντίδραση σε αυτόν τον ιστότοπο χρησιμοποιούν 50/50 βενζαλδεΰδη MEK. Μπορώ να προσπαθήσω να ψάξω και θα σε ενημερώσω αν βρω κάτι συγκεκριμένο
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Θα έλεγα DCM, αλλά μπορεί να κάνω λάθος.
Μπορείς επίσης εύκολα να φτιάξεις χλωροφόρμιο αντιδρώντας κρύα χλωρίνη 0* C με ακετόνη σε στοιχειομετρικές ποσότητες με μικρή μοριακή περίσσεια χλωρίνης 10% περίπου. ο Nilered έχει ένα βίντεο.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Φανταστείτε πόσα μπουκάλια χλωρίνης θα έπρεπε να χρησιμοποιήσετε για να φτιάξετε το χλωροφόρμιο που απαιτείται για οποιαδήποτε μεγάλη αντίδραση. Γνωρίζω ότι το τουλένιο λειτουργεί μια χαρά και εφόσον αυτό είναι εύκολα αγοραζόμενο, αυτό θα χρησιμοποιούσα
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Είδα το βίντεο, αλλά ενδιαφέρομαι κυρίως για την παρασκευή σε μεγάλη κλίμακα, η απόκτηση 6l χλωροφορμίου με αυτόν τον τρόπο δεν είναι πραγματικά φθηνή και αποτελεσματική. Πιθανώς θα προσπαθήσω να χλωριώσω περαιτέρω το DCM σε χλωροφόρμιο.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
Το δοκίμασε κανείς αυτό με οξύ του Κάρο αντί για GAA;
Θα πρέπει να έχει πολύ καλύτερη απόδοση, τουλάχιστον υποθέτω ότι το διάβασα κάπου, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο έγγραφο.

Με τον περασετικό τρόπο, το GAA θα είναι επίσης ο διαλύτης, αλλά όταν χρησιμοποιείται το οξύ Caro, υποθέτω ότι η πρόδρομη ουσία μας δεν θα είναι διαλυτή στο μίγμα H2SO4 H2O2. Καμιά ιδέα για το ποιος διαλύτης θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί με το Caro's?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός αναμειγνύοντας μια κετόνη με το καροσικό οξύ ...
 

Drogan39

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
πρέπει να αποκτήσουμε ένα συγκεκριμένο PH ή κάτι τέτοιο ?
αν κάνουμε τη μέθοδο σε μικρότερες ποσότητες, είναι και 1,5h?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Το HCl λειτουργεί εδώ ως καταλύτης. Δεν χρειάζεται να φτάσετε το pH.
Ναι
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Μεθυλαιθυλοκετόνη υπάρχει εναλλακτική λύση

💝Σας ευχαριστώ όλους.
 
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Θα δοκιμάσω αυτή τη σύνθεση με διχλωρομεθάνιο (DCM). Δεν βλέπω αυτό να αποτελεί πρόβλημα μόνο ότι θα είναι βαρύτερο από το νερό. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην χρησιμοποιήσετε το άμεσα διαθέσιμο DCM και να συνθέσετε χλωροφόρμιο;
 
Top