Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Εδώ ήταν αυτό που έκανα σε μικρότερη κλίμακα,
1. Διάλυμα IPA/H2O 2:1 ((IPA 800ml,H2O 400ml)(1200ml)) προστέθηκε μια φιάλη 2000ml.
2. Προστέθηκε αμέσως NaBH4 (116 g) και άρχισε η ανάδευση.
3. Προστέθηκε P2NP (67 g) σε μικρές δόσεις, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 60 *С.
4. CuCl2 (7 g) σε νερό (13 ml) προστέθηκε αργά με σταγόνες, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 80 *С.
5. Στη συνέχεια, η αντίδραση επαναρροφήθηκε στους 80 °C για 30 λεπτά με χρήση εξωτερικής θέρμανσης.
6. Το διάλυμα μεταγγίζεται και διηθείται από τα απόβλητα της αντίδρασης και τοποθετείται σε διαχωριστικό χωνί.
7. Στο μείγμα της αντίδρασης προστέθηκε 25% υδατικό διάλυμα NaOH (533 ml) και οι φάσεις διαχωρίστηκαν.
8. Το κάτω στρώμα στραγγίζεται σε μεγάλο ποτήρι ζέσεως και συλλέγεται το ανώτερο οργανικό στρώμα.
9. Στη συνέχεια, η υδατική φάση τοποθετήθηκε στο διαχωριστικό χωνί και εκχυλίστηκε με 500ml IPA.
10. Το IPA εξατμίστηκε κατά τα 3/4, κατά το ήμισυ με γαλακτώδη ελεύθερη βάση και κατά το ήμισυ με IPA.
11.Το IPA και η freebase διαλύθηκαν σε 130ml ακετόνης.
12.Ορθοφωσφορικό οξύ στάγδην σε pH - 6 (με συνεχή ανάδευση).
13.Το μείγμα τοποθετήθηκε στην κατάψυξη για 12 ώρες.
14.Μετά την κρυστάλλωση το εναιώρημα διηθήθηκε και ξεπλύθηκε με ξηρή κρύα ακετόνη, έως ότου η ακετόνη είναι καθαρή.
15.Η ακετόνη από το πλύσιμο και το μείγμα ipa/ακετόνη τοποθετείται εκ νέου στην κατάψυξη για περαιτέρω καθίζηση.
16.Η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να μην υπάρχει πλέον καθίζηση για να προκύψει 60-70% υψηλής ποιότητας αμφεταμίνη, καθώς το μείγμα παίρνει περισσότερη ακετόνη μέσα του μπορεί να χρειαστεί να στάξετε λίγο περισσότερο οξύ για να το κατεβάσετε, αλλά όχι πάρα πολύ καθώς η ακετόνη είναι ph7.

Εδώ είναι μια φωτογραφία μερικών από τα αποξηραμένα πετρώματα πάστας , το υπόλοιπο είναι ξηρή σκόνη που πρέπει να αναμιχθεί, καθώς είναι πολύ ισχυρό για μένα και τους φίλους μου.
Μπορεί να ενημερώσω τη συνταγή και να κάνω μια γραφή για τον οικιακό χημικό μικρής κλίμακας, υπάρχουν πολλοί τρόποι που αυτό θα μπορούσε να είναι καλύτερο.
 

Attachments

  • yrIiJuK8x7.PNG
    yrIiJuK8x7.PNG
    901.1 KB · Views: 512

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
αυτό δεν είναι meth , μπορείτε να γράψετε από εδώ για το πώς να το κάνετε σε κρυσταλλική meth
 

Amin. M

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 28, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ποια μέθοδο χρησιμοποιείτε για τη μετατροπή αυτής της λευκής πάστας σε κρύσταλλο
d-μεθαμφεταμίνη;
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Δεν είναι ακριβό το βοροϋδρίδιο του νατρίου;
Και με 3 κιλά για την παραγωγή 1 λίτρου αμφεταμινέλαιου το κόστος θα ήταν λίγο υπερβολικό για να είναι ελκυστικό.
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Συνθέσατε τελικά θειική αμφεταμίνη (speed) ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή;
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Γεια σας

Ευχαριστώ, ναι, το είδα αυτό. Βρήκα επίσης έναν προμηθευτή στην Ισπανία για το p2np για περίπου 215€ ανά κιλό. Ακόμα και αν το συνθέσω μόνος μου σε αυτή την τιμή είναι φθηνότερο να το αγοράσω απλά προκατασκευασμένο
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Θα μπορούσατε να μου δώσετε την επαφή του εν λόγω ισπανικού προμηθευτή του P2NP CHEMICAL;
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Μόλις έκανα την πρώτη μου σύνθεση χρησιμοποιώντας αυτή τη μέθοδο με απόδοση 45% σε 5g P2NP.

αυτή ήταν η απόλυτη πρώτη μου φορά, οπότε είμαι σίγουρος ότι έκανα κάποια λάθη στην πορεία, αλλά ήθελα απλώς κάποια εμπειρία. Τελικά πέρασα πολύ καλά. Βρήκα εντελώς το νέο μου χόμπι εδώ. Ανυπομονώ να ξεκινήσω μερικά ακόμα πειράματα και να βελτιώσω τις τεχνικές μου.

πολλή αγάπη σε αυτούς που διαχειρίζονται αυτόν τον ιστότοπο, δεν θα ήμουν σε θέση να το κάνω αυτό χωρίς τα οπτικά βοηθήματα, βοήθησαν να καλύψω ένα μεγάλο κενό στις γνώσεις μου απλά παρακολουθώντας τα βίντεο. ✌🏻
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
φοβερό!

Συγγνώμη που συνεχίζω γι' αυτό, αλλά τι κάνατε για το φιλτράρισμα του αέρα σας για να αντιμετωπίσετε το αέριο υδρογόνο;
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Είχα τη δική μου εγκατάσταση ακριβώς δίπλα στο άνοιγμα μιας πόρτας προς τα έξω και έναν μεγαλύτερο ανεμιστήρα κουτιού που τραβούσε τον αέρα από τον χώρο εργασίας μου έξω από την πόρτα.

Πιθανώς δεν ήταν ο πιο αποτελεσματικός ή αεροστεγής τρόπος (όπως ένας απορροφητήρας), αλλά είδα τους ατμούς από τον συμπυκνωτή μου να αναρροφώνται μέσω του ανεμιστήρα μου και να καταλήγουν στον εξωτερικό αέρα. Για μικρότερα πειράματα, φαίνεται να είναι όμως αποτελεσματικό.
Μια άλλη ιδέα που είχα πριν από αυτό ήταν να βάλω κάποιο είδος προσαρμογέα σωλήνα στην κορυφή του συμπυκνωτή παλινδρόμησης μου και να συνδέσω έναν σωλήνα εξαερισμού προς τα έξω με αυτόν τον τρόπο.

Θα κατασκευάσω έναν απορροφητήρα τους επόμενους μήνες, καθώς θα ήθελα να έχω μια πιο σωστή εγκατάσταση και θα συνιστούσα απλώς να κατασκευάσω και έναν τέτοιο, αν είστε καθόλου παρανοϊκοί σχετικά με αυτό.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ναι θα χρησιμοποιούσα ένα σωλήνα που θα οδηγούσε από τη φιάλη μου προς το εξωτερικό ενός παραθύρου με έναν ανεμιστήρα να φυσάει πίσω του.

Τι είδους κινητήρα χρησιμοποιεί ο ανεμιστήρας σας;

για αρχή θα κάνω μια σύνθεση χρησιμοποιώντας 10g p2np. πόσο αέριο hdydrogen εκτιμάτε ότι παράγεται με μια σύνθεση αυτού του μεγέθους;
 

mitea

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 21, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Έκανα το πρώτο δείγμα και έχω κάποιες ερωτήσεις.

- Στο 75% της προσθήκης P2NP, το χρώμα του διαλύματος άλλαξε σε ελαφρώς καφέ. Είναι αυτό φυσιολογικό ή το P2NP μου είναι μολυσμένο και πρέπει να κρυσταλλωθεί πριν;

- Για να κάνω την προσθήκη του P2NP ταχύτερη, πρόσθεσα τη φιάλη σε ψυχρό υδατόλουτρο. Έχει αυτό κάποια διαφορά στην ποιότητα ή την ποσότητα του τελικού προϊόντος;

- Ξέχασα να προσθέσω ακετόνη πριν από την προσθήκη H2SO4. Αποτελεί αυτό πρόβλημα; Πρόσθεσα ακετόνη πριν προσθέσω το 1/3 της ποσότητας H2SO4 (επίσης είχα το 1/2 της απαιτούμενης ποσότητας ακετόνης).

- Δεν είχα πρόσβαση σε πηγή νερού για την ψύξη του συμπυκνωτή. Το IPA εξατμίστηκε ελάχιστα κατά τη διάρκεια της αντίδρασης. Μπορεί αυτό να μειώσει την απόδοση;
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Έχετε κάποια εικόνα; Δεν πρέπει να είναι φυσιολογική.

Μπορείτε να πραγματοποιήσετε έναν προσδιορισμό του σημείου τήξης για να εκτιμήσετε την ποιότητα του P2NP σας.
Συνιστάται η επανακρυστάλλωση.

Ένας άλλος λόγος θα μπορούσε να είναι ακαθαρσίες στο εσωτερικό του γυαλιού σας, όπως υπολείμματα χαλκού από προηγούμενες αντιδράσεις;
Απαιτείται εξωτερική ψύξη για αυτή τη σύνθεση, αν θέλετε να επιταχύνετε την προσθήκη του P2NP.
Είναι σημαντικό να μην περάσετε τη θερμοκρασία-στόχο κατά την προσθήκη του P2NP και να μην ψύξετε την αντίδραση πάρα πολύ, διότι θα σταματήσει αν το κάνετε.

Η υπέρβαση της θερμοκρασίας θα επηρέαζε περισσότερο την ποιότητα ή την απόδοση του προϊόντος σας θα υπέθετα.

Το δικό μου γλυκό σημείο είναι γύρω στους 55 - 58 °C κατά την προσθήκη του P2NP.
Η ακετόνη θα βοηθήσει κατά τη διάρκεια της διήθησης υπό κενό που συμβαίνει μετά το σχηματισμό των αλάτων της αμφεταμίνης. Θα καθαρίσει το προϊόν, αλλά ο σχηματισμός των αλάτων χωρίς ακετόνη θα λειτουργούσε επίσης.
Μπορείτε να φτιάξετε τη δική σας πηγή νερού με μια αντλία ενυδρείου 15EUR από το amazon, έναν κουβά και ένα ψυγείο.
Εναλλακτικά, υπάρχουν βιομηχανικοί ψύκτες νερού που μπορείτε να αγοράσετε για περίπου 100EUR.

Θα είναι χρήσιμο να μην εξατμίζεται πάρα πολύ IPA σε αυτό το στάδιο, αλλά δεν είναι απαραίτητο για τη χημική αντίδραση που συμβαίνει
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
Γεια σε όλους. Πώς μπορεί να κάνει κρυστάλλους αμφεταμίνης
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ποιοι είναι οι κύριοι λόγοι που δεν επιτυγχάνεται πλήρης απόδοση με αυτή τη σύνθεση;
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Σε μικρή κλίμακα πρέπει να αφήσετε την προσθήκη NaBH4/P2NP να παλινδρομήσει στους 60C για καλά 30/45 λεπτά μετά την ολοκλήρωση της προσθήκης. Έχω διαβάσει ότι αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ατελή αναγωγή.

σε μεγαλύτερες κλίμακες, όπως το OP, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αφού έχεις τόση ποσότητα P2NP να προσθέσεις που διαρκεί για πάντα και το βήμα είναι περιττό.

Πέρα από αυτό, τι άλλα προβλήματα έχετε;
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ναι, μου πήρε μόνο περίπου 2 ώρες για να προσθέσω όλο το p2np επειδή χρησιμοποίησα μόνο περίπου 5 γραμμάρια από αυτό και δεν είμαι σίγουρος ότι το άφησα να ανακατευτεί για πολύ μετά.

υπήρχαν αρκετά προβλήματα με την πρώτη σύνθεση, όπως το να μην διατηρήσω τη θερμοκρασία στους 80c για τα 30 λεπτά που χρειαζόταν, ή το να ανακατεύω το χαλκό μέχρι να γίνει ξαφνικά πηχτός (κάτι που ήταν περίεργο) αντί να τον ανακατεύω λίγο όπως στο βίντεο, και να ανεβάζω τη θερμοκρασία κατά πολύ όταν πρόσθεσα το διάλυμα χαλκού...

θα προσπαθήσω ξανά με αυτά τα προβλήματα διορθωμένα. αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείτε να σκεφτείτε ότι μπορεί να είναι ένα κοινό πρόβλημα παρακαλώ ενημερώστε με
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Αυτό το νήμα στο Reddit έχει έναν τόνο σπουδαίων πληροφοριών σχετικά με την κλίμακα 5g. Στην πραγματικότητα έγινε με αναφορά σε αυτό το νήμα εδώ στο BB. Βασικά το ακολούθησα λέξη προς λέξη και είχα επιτυχία.

https://www.reddit(.)com/r/TheeHive/comments/12hcbrr/complete_nabh4_copper_salt_reduction_n00b/
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Ευχαριστώ γι' αυτό!

έκανες α/β εκχύλιση; προσπάθησα, αλλά απέτυχα γιατί δεν μπορούσα να κάνω την αμφεταμίνη να συντριβεί στο τελευταίο βήμα. χρησιμοποιούσα μόνο 2 γρ. προϊόντος, άρα απολύτως μικροσκοπικές ποσότητες.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Προσπάθησα, αλλά όταν πήγα να προσθέσω ακετόνη στο εκχύλισμα freebase/DCM που τράβηξα, δεν έπεφτε επίσης όταν προσπάθησα να το αλατίσω. Επίσης, δημιούργησε ένα στρώμα γαλακτώματος και διαχώρισε το DCM και την ακετόνη.

Υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να είχα εξατμίσει το DCM πριν προσθέσω ακετόνη στην freebase. Αλλά δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ με αυτό ακόμα.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Εντάξει.

χρησιμοποίησα ξυλόλιο, καθώς ήταν ο αμέσως καλύτερος (και διαθέσιμος) διαλύτης.

Τι ποσότητα αμφεταμίνης χρησιμοποιήσατε;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ευχαριστούμε πρώτα απ' όλα το mithyl2 για την εμπειρία σας.
Κατά τη γνώμη μου, για την αντίδραση αυτή είναι δυνατόν να γίνουν προσθήκες που μπορεί να αυξήσουν την απόδοση και την καθαρότητα της ουσίας:
1) Χρησιμοποιήστε επαρκή ποσότητα βοροϋδρίτη για την αποκατάσταση του διπλού δεσμού, δηλαδή από το νιτροπροπένιο στο νιτροπροπάνιο.
2) Στη συνέχεια, εισαγάγετε στην αντίδραση οξικό οξύ σε περίσσεια, επαρκή για τη δέσμευση της ελεύθερης βάσης και των παράπλευρων αντιδράσεων προς σχηματισμό οξικού νατρίου και άλλων ουσιών.
3) Καλό είναι να παρασκευάζεται ο καταλύτης χαλκού χωριστά από χλωριούχο χαλκό, βοροϋδρίτη νατρίου σε κρύο νερό και να πλένεται με νερό για την απομάκρυνση των αλάτων. Ή να εισαγάγετε το άλας χαλκού στην αντίδραση πριν από την προσθήκη οξικού οξέος, αλλά ο καταλύτης θα είναι χαμηλότερης ποιότητας.
4) Εισάγετε βορειοϋδριδικό νάτριο ή άλλη, φθηνότερη πηγή υδρογόνου στην αντίδραση σε μικρές ποσότητες. Σε αυτό το στάδιο μειώνουμε τη νιτροομάδα, για το λόγο αυτό το οξύ θα αναμίξει την ισορροπία της αντίδρασης προς το τελικό προϊόν της αμίνης.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
σε σχέση με το πρώτο σας σημείο, η προβλεπόμενη ποσότητα βοροϋδρίτη στον οδηγό είναι ήδη επαρκής;

πόση ποσότητα οξικού οξέος πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε σχέση με την ποσότητα του p2np;
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
στο βίντεο ο novator λέει ότι περίπου το μισό από το διάλυμα των 26,25g CuCl2 θα είναι αρκετό για να "σταματήσει" ο σχηματισμός του μαύρου οξειδίου του χαλκού.

χρησιμοποιεί όντως όλο το διάλυμα CuCl2 ή μόνο το μισό;

(στην τελευταία σύνθεση που έκανα πρόσθεσα το διάλυμα CuCl2 σε μη μετρήσιμη ποσότητα μέχρι να σχηματιστεί το μαύρο οξείδιο του χαλκού στον πυθμένα του μίγματος της αντίδρασης. δεν έχω ακόμη καθορίσει την ποιότητα και την απόδοση του τελικού προϊόντος).
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Νομίζω ότι δεν δηλώθηκε πλήρως αν χρησιμοποιήθηκε το 100% ή το 50% στο βίντεο. Νομίζω ότι ίσως το 100%, αλλά τονίστηκε ότι μπορεί να είναι αρκετό να σταματήσει μετά το 50% του διαλύματος.
Θα μάθετε να βλέπετε πότε έχει επιτευχθεί το σημείο για να σταματήσετε ανάλογα με το πώς συμπεριφέρεται το RM σας. Παρόλα αυτά χρησιμοποιώ σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος, αν όχι ολόκληρο :)
Υπολείμματα χαλκού δεν πρέπει να μένουν μέσα στο τελικό προϊόν ούτως ή άλλως
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
θα χρησιμοποιήσω τον μανδύα μου την επόμενη φορά εξαιτίας αυτού.

είναι μια κεραμική θερμαντική πλάκα. στην αρχή ήταν ρυθμισμένη στους 83C, αλλά το διάλυμα δεν ξεπερνούσε τους 60C. και χρειαζόταν πολύς χρόνος για να φτάσει εκεί από τους 50C περίπου. μετά γύρισα την θερμαντική πλάκα στους 100C, τίποτα δεν άλλαξε με το διάλυμα, μετά έβαλα την θερμαντική πλάκα στους 120C, και πάλι τίποτα δεν άλλαξε. έχει ξανασυμβεί με άλλα συνθετικά.

και πριν τη θέρμανση τύλιξα τη φιάλη με αλουμινόχαρτο.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Ωραία, ένας μανδύας θέρμανσης θα βοηθήσει.

Είναι σημαντικό να τυλίξετε τη φιάλη και επίσης το κάτω μέρος ακριβώς πάνω από την πλάκα θέρμανσης. Μπορεί επίσης να είναι εξωτερικοί βεντούζες όπως ένας ανεμιστήρας ή κάτι άλλο που φυσάει κρύο αέρα και εμποδίζει τη φιάλη να θερμανθεί μέχρι τους 80 °C
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Ό,τι κι αν κάνετε, κάντε το πρώτα σε κλίμακα mg ή γραμμαρίων, ακριβώς για να μπορείτε να δείτε τι συμβαίνει. Είναι πολύ προϊόν που θα χαθεί αν κάπου κάνετε λάθος.
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Εκτιμώ πάντα τις συμβουλές από πραγματική εμπειρία. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το ξηρό IPA :)

ποια είναι η πηγή σας για το p2np;
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Το βρήκατε στο eBay. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη διαδικασία να διδάξω τον εαυτό μου πώς να το φτιάξω.
 
Top