Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Γεια σας Patton, εννοείτε ότι πρώτα φιλτράρετε με κενό το IPA και στη συνέχεια πλένετε με ξηρή ακετόνη και στη συνέχεια φιλτράρετε την ακετόνη;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ναι. Επίσης, μπορείτε να πλύνετε και με ξηρό IPA. Η ακετόνη εξατμίζεται ταχύτερα.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Φανταστική ανάρτηση, σας ευχαριστώ Eidolon που μοιράζεστε τις γνώσεις των παλαιών δασκάλων, διευκρινίζει επίσης τον ρόλο του Cu στην αντίδραση.
Αυτή είναι μια τόσο σπουδαία ιδέα και δεν την έχω δει ποτέ πουθενά αλλού. Μπορεί αυτό να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε εκχύλιση οξέος-βάσης γενικά;

Αυτό είναι το μόνο μέρος που δεν κατάλαβα. Αν σπρώχνεις την αμίνη από το IPA στο υδατικό στρώμα και στη συνέχεια τη διαχωρίζεις ξανά με ατμό, φαίνεται σαν να χρησιμοποιούνται κάποια επιπλέον βήματα και αντιδραστήρια όταν το μεγαλύτερο μέρος της αμίνης βρίσκεται ήδη στο IPA, γιατί να μην την αποστάξεις απλά μαζί με τα εκχυλίσματα; Ποιο είναι το πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου;
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Αυτό έφερε στο προσκήνιο ένα άλλο ερώτημα. Συνιστάτε να στεγνώσετε και το εμπορικό IPA; Δεν το έχω στεγνώσει, καθώς τα μπουκάλια συνήθως αναφέρουν 99,9%, αλλά αυτό μπορεί να μην ισχύει ή να είναι υγροσκοπικό. Σας ευχαριστώ.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Έκανα τη δεύτερη προσπάθειά μου σήμερα και πήγε πολύ πιο ομαλά αυτή τη φορά.



Όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα,

Στα αριστερά έχετε το "στρώμα νερού" μετά την εκχύλιση με NaOH 25%, και στα δεξιά έχετε το αμφεταμίνη-έλαιο, ελεύθερη βάση, α-έλαιο, όπως θέλετε να το ονομάσετε.

Στη φιάλη waterlyer μπορείτε να δείτε περίπου 5ml A-oil που δεν μπόρεσα να εκχυλίσω, ανακάτεψα το waterlayer με IPA και εκχύλισα το στρώμα ipa, δυστυχώς το σπιτικό μου αποστακτήριο δεν λειτούργησε, πάρα πολλοί αρμοί να λαδωθούν και πολύ φασαρία, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον επιπλέον κόπο για μερικά επιπλέον ml.

Θα πρέπει να επενδύσω σε ένα rotovap αργότερα.

Το αμφεταμινέλαιο καθαρίστηκε τρεις φορές μέσω χωνιού buchner και καθαρών φίλτρων κάθε φορά.

Επιτρέψτε μου να μάθω τη γνώμη σας.

Με εκτίμηση
 
Last edited by a moderator:

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
9
Points
3
Μπορείτε να προσθέσετε κάποιο μη πολικό διαλύτη για να βοηθήσετε την εκχύλιση.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
Πολύ ωραίο :) Πόσο μεγάλη είναι η παρτίδα σας; Και κάτω από πόσο χρονικό διάστημα προσθέτεις το P2NP για, για να κρατάς τη θερμοκρασία κάτω από 60c ?

Με τις καλύτερες συστάσεις
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Αυτή τη στιγμή κάνω παρτίδες των 200g του P2nP.

Έχω αρκετά καλή μέθοδο ψύξης ώστε η θερμοκρασία μου να μην υπερβαίνει ποτέ τους 47celsius.

Χρειάζεται 1 ώρα για να προσθέσω ολόκληρη τη μερίδα των 200g.

Μόλις προσθέσετε το P2nP η αντίδραση χρειάζεται λίγο χρόνο για να συμβεί την πρώτη φορά, και αρχίζει να αφρίζει, κατά τη διάρκεια του αφρισμού. Μην προσθέτετε περισσότερο P2nP! Περιμένετε μέχρι να κατακαθίσει ο αφρός και να βλέπετε 60% αφρό και 40% υγρό, αυτό είναι το "μαλακό σημείο" για να προσθέσετε άλλη μια μερίδα.
 

Gerald Cotten

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2022
Messages
32
Reaction score
30
Points
18
Γεια σου φίλε, μπορείς να μου πεις περισσότερα για τη μέθοδο ψύξης σου; Είμαι πολύ περίεργος.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
hi,
τι γίνεται με το αμάλγαμα αλουμινίου; παρασκευάζετε ένα για 200gr ή 400gr;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Βρίσκεστε σε λάθος νήμα, δεν υπάρχει αμάλγαμα αλουμινίου σε αυτή τη σύνθεση.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ναι, συνιστώ να το κάνετε τουλάχιστον πάνω από το MgSO4.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Ερώτηση,

Αυτή τη στιγμή κάνω την ακόλουθη κλίμακα συστατικών:

IPA 2:1, 3,6l
NaBH4, 348g
P2nP, 200g
CuCl2, 20g + 40ml H2O
NaoH 25%, 1,6l

Έμαθα ότι η κλίμακα ήταν γραμμική, οπότε αυτές είναι οι μετρήσεις που κατέληξα.

Τώρα στο ερώτημα, αν κρατήσω όλα τα συστατικά στην ίδια κλίμακα αλλά αυξήσω μόνο το P2nP πάρα πολύ 300g αντί, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα;

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Επακόλουθη ερώτηση, σχετικά με το αμφεταμίνη-έλαιο.

Το αμφεταμίνη-έλαιο έχει σημείο βρασμού ≈201⁰c

Το IPA έχει σημείο βρασμού ≈84⁰c.

Η ακετόνη έχει σημείο ζέσεως ≈54⁰c

Αν δεν χρησιμοποιούμε περιστροφικό βαρέλι ή διάταξη απόσταξης με κενό. Είναι δυνατόν να βράσουμε το IPA/ακετόνη χρησιμοποιώντας μια θερμαντική πλάκα;

Θα είχε αυτό αρνητική επίδραση στο έλαιο αμφεταμίνης;

Με τις καλύτερες συστάσεις
 

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
πήρατε το λάδι από το δοχείο με σύριγγα ή κάποια άλλη συσκευή;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Ευχαριστώ πολύ, αυτές ακριβώς τις πληροφορίες έψαχνα.

Ποια είναι η μέθοδος ψύξης που έχετε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Πιθανώς ναι, διότι η ελεύθερη βάση αμφίου μπορεί να οξειδωθεί από το οξυγόνο του αέρα κατά τη θέρμανση στον αέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η καθαρότητα του άλατος amph θα ήταν μικρότερη.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
γεια σας κάποιος έκανε κάποια αντίδραση στη μεθανόλη; Έκανα σε αιθανόλη και τώρα έχω αρκετή καθαρή μεθανόλη και αναρωτιέμαι αν η αντίδραση θα είναι επιτυχής επίσης ...
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Ερώτηση σχετικά με το α-έλαιο μου, παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στην εικόνα.

Αφού οριστικοποίησα το α-έλαιο μου δεν είχα χρόνο να το "κρυσταλλώσω" σε αμφεταμίνη, οπότε το έβαλα στην κατάψυξη κατά τη διάρκεια της νύχτας, όταν το έβγαλα έξω είχε διαχωριστεί σε δύο στρώματα, το α-έλαιο στην κορυφή και το "γκέλε" στο κάτω μέρος. Τι είναι αυτό το υγρό gele που έχω;

Εξήγαγα το λάδι από αυτό και άφησα το gele στη φιάλη και το άφησα να σταθεί σε θερμοκρασία δωματίου για λίγες ώρες για να δω αν θα "λιώσει", αλλά δεν λιώνει, απλά παραμένει σε κατάσταση που μοιάζει με gele.

Η μόνη μου εικασία θα ήταν ότι το νερό και το ipa είχαν μια χημική αντίδραση στην κατάψυξη και έγιναν κάποιου είδους τζελ, με αντάλλαγμα να "καθαρίσουν" το α-έλαιο μου από τις ακαθαρσίες, αλλά εδώ απλά μαντεύω.

Sqv5izpKC1
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Είναι αδύνατον. Η φιάλη σας ήταν κλειστή στην κατάψυξη; Έχετε προσθέσει κάποιο αποξηραντικό πριν από την κατάψυξη;
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Ναι, το είχα πρώτα στη φιάλη στρογγυλού πυθμένα και έκλεισα την εισαγωγή με καπάκι ενώ το είχα στην κατάψυξη.

Όχι, δεν χρησιμοποιήθηκαν ξηραντικά.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Στην πραγματικότητα, δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Μπορείτε να εξαγάγετε αμπερόλαδο από αυτό το "ζελέ" με μη πολικό διαλύτη όπως IPA ή αιθέρα/πετρελαϊκό αιθέρα. Ίσως το αμφ πολυμερίστηκε...
 
Top