Question Ερώτηση σχετικά με την εκχύλιση AB

Cardboard1234

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 26, 2023
Messages
18
Reaction score
1
Points
1
Ακολούθησα τις οδηγίες στο AB Extraction και έφτασα στο τελικό προϊόν. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που έχω είναι σωστό καθώς δεν μοιάζει με το τελικό αποτέλεσμα σε μορφή σκόνης όπως φαίνεται στις εικόνες. Αντ' αυτού έχω αυτή τη γλοιώδη πάστα που περιμένω αυτή τη στιγμή να στεγνώσει. Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι φυσιολογικό; Το έχω πλύνει ήδη με ασετόν.
 

Attachments

  • 5zQhS0fgKc.jpeg
    5zQhS0fgKc.jpeg
    2.8 MB · Views: 252

sorena2316

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 22, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, η σωστή ποσότητα είναι 1,10, δηλαδή θα πρέπει να είναι δέκα φορές το θειικό οξύ, ώστε το χρώμα να μην είναι κόκκινο. Ο ευκολότερος τρόπος για να χρησιμοποιήσετε 37% υδροχλωρικό οξύ
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Πρέπει να χρησιμοποιήσετε αέριο HCl για να αποκτήσετε ξηρή αμφεταμίνη HCl, το 37% θα οδηγήσει απλώς σε ένα χάος
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
απ' όσο ξέρω μόνο τα θειικά και φωσφορικά είναι επαρκή και η υδροχλωρική αμφεταμίνη λέγεται ότι είναι τόσο υγροσκοπική που υπάρχει μόνο σε υδατικό διάλυμα... αν χρησιμοποίησες HCl για να φτιάξεις το αλάτι δεν είναι περίεργο που δεν θα είναι ποτέ αρκετά στεγνό για χρήση (μπορεί να είναι στερεό στο αποξηραντήριο αλλά έξω στο ύπαιθρο θα απορροφά υγρασία από το περιβάλλον)
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
1ον η δήλωσή σου είναι λάθος, η αμφεταμίνη HCl μπορεί να γίνει και με τη μορφή κρυστάλλων, απλά όχι με υδατικό HCl... γι' αυτό είπα ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις αέριο HCl, το 37% HCl θα οδηγήσει σε χάος (αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, κάνε φυσαλίδες με ξηρό αέριο HCl σε διάλυμα βάσης αμφεταμίνης σε διαλύτη). Δεν ξέρω γιατί κάποιος θα πήγαινε για το άλας HCl εξ αρχής, οπότε αν θες να μάθεις ρώτα τον τύπο που πρότεινε 37% HCl. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν τον ρωτήσετε ευγενικά, θα μοιραστεί μαζί σας την πατέντα του για την ταχύτητα της γλίτσας από υδατικό HCl. 2ον Νόμιζα ότι όλοι όσοι προσπαθούν να δώσουν συμβουλές γνωρίζουν ήδη τι είναι τα θειικά και φωσφορικά άλατα, συγγνώμη που δεν ανέφερα διάφορα άλατα ενώ είχα μια συζήτηση για το υδροχλωρίδιο. 3ο ναι το υδροχλωρίδιο είναι υγροσκοπικό, αλλά δεν χρειάζεται να το αντιμετωπίζεις σαν να είναι Raney Nickel. Μια δεύτερη κανονική έκθεση στον αέρα δεν θα το μετατρέψει σε λακκούβα.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Εντάξει, δικό μου λάθος τότε... όταν ξεκίνησα (πριν από μια δεκαετία και βάλε, όταν ήμουν προπτυχιακός φοιτητής βιοχημείας) μου έδωσαν να καταλάβω ότι το υδροχλωρίδιο αυτής της ειδικής ένωσης δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να απογοητεύσω τον εαυτό μου προσπαθώντας να το φτιάξω. Γνωρίζω πολύ καλά ότι για τις κοινές μας ιντερστατικές αμίνες το υδροχλωρίδιο είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να δοκιμάσουμε (τουλάχιστον όταν κάνουμε προπαρασκευαστική έρευνα σε νέα υλικά)
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Έχεις δίκιο, το άλας HCl δεν αξίζει στο αναφερόμενο σενάριο, αλλά απάντησες σε ένα σχόλιό μου στο οποίο απλώς διευκρίνισα ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις υδατικό HCl γιατί θα γίνει χαμός και αντίθετα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αέριο HCl για υδροχλωρίδιο. Για την αμφεταμίνη το θειικό άλας και τα συγκεκριμένα φωσφορικά άλατα είναι πολύ ανώτερα, αλλά ο στόχος μου ακριβώς εδώ ήταν απλώς να διορθώσω τις λανθασμένες πληροφορίες που διαδίδει ο πιτσιρικάς.
 

Cardboard1234

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 26, 2023
Messages
18
Reaction score
1
Points
1
Ευχαριστώ για τη συμβουλή παιδιά, θα πειραματιστώ με διαφορετικές αναλογίες και θα δω τι λειτουργεί καλύτερα. Δεν μπόρεσα όμως να βρω στο φόρουμ σχετικά με το πώς μπορώ να στεγνώσω τις υγρές αμφεταμίνες. Σκέφτομαι να βάλω τις υγρές αμφεταμίνες σε ένα σφραγισμένο δοχείο χωρισμένο με MgSO4. Θα μπορούσε αυτό να λειτουργήσει; Δοκίμασα να τα στεγνώσω κατά τη διάρκεια της νύχτας στο δωμάτιο αλλά εξακολουθούν να φαίνονται υγρά.
 
View previous replies…
Top