Синтез на живачен(II) нитрат с последващо производство на Al/Hg. Ръководство за работа с видеоклипове.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Това е погрешно, защото има концентрирана азотна киселина. Освен това получавате NO2 като кафяв газ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Да, формулата на Пениуайз е по-правилна, като се получава NO2.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Да, прави сте. Поправям се, свалям шапка, сър.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Мога ли да изчисля концентрацията по нейната плътност? Тегло на нитритен разтвор, девалвирано по обем, тъй като водата е 1 g/ml и да знам точно колко сол имам, а не да се осланям на теротичния ейлд?

От един мол Hg се получава един мол сол. От един термометър (2 грама) се получават около 3,24 грама сол. Не знам колко теоретично е необходимо, за да се амалгамират 12 грама Al, не можах да намеря уравнение онлайн, но ми се струва изключително малко. Ако нещо от това е вярно, можете да получите 10 партиди от 1 термометар.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Защо да си играете с термометри? :). Това е точно в: 200 + живачни превключватели от Ebay, обща стойност около 12 евро. Съдържащи около 80 грама живак, според моите изчисления. Ще бъде малко болезнено да го измъкна оттам, но аз съм заета пчела :). Просто ще ги смачкам в пластмасов контейнер и ще филтрирам живака през филтърна хартия с малка дупка в нея.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 488

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Разглеждах тези превключватели на Меркурий в Alibaba и не изглеждат да са някак големи. Възможно ли е наистина в един от тях да има около 3 грама живак?
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Как да направя живачния нитрат на прах? опитах се да го замразя, но живачната сол не се утаява
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Оставете течността да се изпари.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
При ниска температура, за да се избегнат вредните изпарения.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Здравейте, опитах тази стъпка, но когато добавих азотната киселина към живака, нищо не се случи. концентрацията на моята азотна киселина не е много висока, затова добавих по-голямо количество. оставих го за доста дълго време, но нищо не се случи, затова исках да попитам дали вие, момчета, може би имате идея защо това може да е така. благодаря много
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Здравейте, ако азотната ви киселина не е достатъчно силна, за да разтвори Hg, отстранете Hg и го концентрирайте чрез изпаряване.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Вероятно има известно количество Hg(NO3)2, което е разтворено във вода. Мисля, че имате слаб разтвор на HNO3 aq. За тази цел трябва да използвате концентрирана киселина.
Не можете да изпарявате вода от aq разтвор на азотна киселина, а трябва да извършите само дестилация. Освен това бъдете внимателни, защото NO2 може да експлодира по време на тази процедура, избягвайте открит огън.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Благодаря за информацията, не бях наясно с това!
Възможно ли е да се извлече вода от киселината с MgSO 4 моята обща .... ???
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Каква е минималната концентрация и има ли някакъв начин да се получи по-висока концентрация без дестилация? нямам толкова много стъклария и наистина не искам да разливам вряща азотна киселина, така че бих искал да избегна този метод. ако това не работи, може ли да се използва солна киселина за образуване на живачен хлорид? какво би било уравнението за това и каква концентрация на hcl ще е необходима? благодаря много
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Не, не можете да използвате солна киселина. Тя няма да разтвори метали. За да произведете живачен хлорид, първо трябва да направите живачен нитрат, а след това да го превърнете в живачен оксид чрез нагряване. Живачният оксид е достатъчно реактивен и може да се смеси с HCl, за да се получи живачен хлорид.

И синко, ако ще се занимаваш с химия, ще ти трябва поне уред за дестилация. Това са основни неща. Минимум. Не е толкова скъпа, просто я поръчай от ebay.

Сега, азотната киселина има температура на кипене 83 С, а водата, както знаеш, има температура на кипене 100 С. Така че ако кипнеш, ще изкипи азотната киселина, а не водата. Просто си купете уред за дестилация. Стремете се към концентрация от поне 63-65 %. С каква концентрация започвате?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Не, само дестилация. Можете да гледате тази процедура в YouTube.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Има ли начин реакцията да протече с л овата концентрация? Високата температура би трябвало да ускори реакцията нагоре, би ли било това достатъчно? Или някакъв вид катализатор? Благодаря много
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Но дали сте пропуснали въпроса ми? Той е жизненоважен.
С каква концентрация на азотна киселина разполагате?
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Наистина съжалявам, че моята азотна киселина е 0,5мол/л. Мисля, че това е 0,3 %, По-високите проценти са трудни за получаване тук, за да умрат за експлозивни разпоредби, благодаря ви много за вашата помощ, вашето най-добро
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Това никога няма да се получи.
Можете да си направите азотна киселина сами, ако наистина не можете да намерите продавач. А аз знам, че в Европа това е наистина трудно. Проверете в Youtube, там ще намерите много видеоклипове за това как да си направите азотна киселина. Но ще ви трябва концентрирана сярна киселина.
Или проверете страницата "Листинги" тук, в BB. Мисля, че там ще намерите азотна киселина.
 
Top