Синтез на живачен(II) нитрат с последващо производство на Al/Hg. Ръководство за работа с видеоклипове.

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Живачният(II) нитрат се използва в някои синтези, като например синтеза на амфетамин салуминиева амалгама , за редуциране на фенилнитропропени и фенилнитростирени. Живачните соли са контролирани вещества за закупуване в някои държави. Ако има проблем със закупуването на живачен(II) нитрат, можете да го синтезирате сами. За целта са необходими само живачен термометър и концентрирана азотна киселина (67-70 %). Синтезът на живачен(II) нитрат от тези компоненти е показан в следващото видео. След това той се използва за производство на алуминиева амалгама, която се използва за редуциране на 1-фенил-2-нитропропен до амфетамин.
Описание на видеоклипа:
0:06-0:40 - Живакът се извлича от живачен термометър;
0:45-1:45 - Добавя се концентрирана азотна киселина (HNO3 67-70%);
1:45-2:00 - Живакът реагира с азотната киселина и се образува живачен(II) нитрат Hg(NO3)2. Азотният(IV) оксид (NO2) се отделя по време на реакцията като кафяв газ и вода.
2:15-4:00 - Нарязано Al фолио 12 g се амалгамира от приготвения разтвор на живачен(II) нитрат.
4:10-5:55 - Разтвор на 1-фенил-2-нитропропен 10 g в IPA с оцетна киселина се редуцира чрез
Al амалгама до амфетамин.
 
Last edited by a moderator:

billy

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 28, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Така че крайният разтвор, показан във видеото, има , al все още в него, просто ли изваждаме al и използваме останалата част от разтвора като нитрат ???
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Страхотни неща, благодаря! И така, след като реагира живакът, как ще се процедира с изолирането на живачната сол от разтвора, ако искате да я запазите за по-късно? Да се извари азотната киселина?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Ако е необходим сух живачен нитрат, разтворът на живачен нитрат трябва да се охлади, докато изпаднат кристали, да се филтрира и да се изсуши.
 
Last edited:
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Повторната употреба на разтвора на живачен нитрат във вода не е възможна. Живачният нитрат се хидролизира .
 

uselessdragon

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 17, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Азотната киселина леснодостъпно вещество ли е за закупуване? Или е по-лесно да се придобие чрез ресурси в тъмната мрежа?
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Азотната киселина не е прекурсор и се купува сравнително лесно.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Предполагам, че това зависи от мястото, където се намирате. В ЕС азотната киселина е включен в списъка на химикалите и не може да се купи без лиценз за краен потребител. Не можете да си купите и сярна киселина. Но можете да си направите азотна киселина, ако първо успеете да се сдобиете със сярна киселина, при това доста лесно.
 

uselessdragon

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 17, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
В какви магазини може да се намери това. Аз съм в Канада и изглежда не намирам много подробности онлайн за наличността му
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Тук е представено законодателството във вашата страна. Там не мога да намеря азотна киселина, но сярната киселина е посочена като прекурсор от клас В. Заедно с неща като ацетон, МЕК, толуол и етер.
https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/C-38.8/ (clearnet)
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
някакви други киселини, които мога да използвам? азотната е друга ограничена химия тук
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Необходима ви е азотна киселина, за да нитрирате живак. Ако не можете да я получите, направете я. Ако азотната киселина е ограничена, то вероятно и серната киселина е ограничена, но винаги има начини. Вземете сярна киселина от автомобилните акумулатори, сварете я и след това я дестилирайте. В Youtube ще намерите стотици видеоклипове за това как да го направите. След като получите концентрирана сярна киселина, можете да направите азотна киселина - в Youtube ще намерите също толкова видеоклипове за това.
Ако направите правилно проучване, понякога можете да намерите азотна киселина в по-ниски концентрации в продукти, които не са обозначени като "азотна киселина". Аз например я открих в течности за регулиране на PH за комплекти за домашно отглеждане (макар че сега това е променено на фосфорна киселина).
ИЛИ можете да опитате да направите нитрираща смес, като използвате амониев нитрат и сярна киселина. Видеоклипове за това ще намерите на ... ами, мисля, че вече трябва да сте разбрали. В противен случай просто се откажете. Тогава това не е за вас. Ще трябва да изкопаете информация и сами, никой няма да може да ви нахрани с лъжичка с всеки един детайл.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Имам обаче въпрос: какво ще се случи, ако реагира живачният нитрат с алуминиев прах? Твърде бурно? Имам някакъв фин немски тъмен алуминиев прах от дните ми на пиротехник ...
 

Morpheus

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Не мога да гледам видеоклипа :(

Има ли умни решения за разбъркване? за предпочитане е надписът. Електрическа бормашина, монтирана нависоко, pp гребло с дълъг вал н тесен отвор? наистина плътно на вала, за да се предотврати изтичането на дестилата? с кондензатор, разбира се... или е достатъчен хубав дълъг pp маркуч? Говорим за mdma al/hg без нитро. Може ли да се използва горна бъркалка от неръждаема стомана с висока устойчивост на корозия? Предполагам, че не. Повечето съдове за реакция, които виждам, изглежда имат някои части от неръждаема стомана, като бъркалката. 25-50L може да са хубави... но дали работят. Просто си правя синтетична визуализация в мозъка си, за да видя дали е нещо, за което трябва да прочета повече. Бих искал да имам някои добри идеи за големи съдове за реакция... или е по-добре просто да си купя стъклен готов съд?
 
Last edited:

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Синтезирайте сами азотна киселина!

Синтез: 80 г калиев нитрат в колба с кръгло дъно заедно с 250 мл 98% сярна киселина.
Свържете дестилационния мост и оставете всичко да заври.
Дестилатът ще бъде вашият
висококачествен HNO3! (Трябва да го разредите малко с дестилирана вода, защото той ще бъде
вода, защото дестилатът е азеотропен HNO3, който въпреки най-високата си възможна концентрация
който, въпреки най-високата си възможна концентрация, очевидно реагира по-бавно от малко по-разреден
HNO3.)
 

billy

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 28, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Съжалявам, защо е необходимо това , ако вече имаме сярна киселина, няма ли да е по-лесно просто да използваме това.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Живачният сулфат (HgSO4) е изключително опасно и трудно за обработка вещество.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
По-добре не го праветеһттр://.... Не съм химик, но съм сигурен, че това не е добра идея!!!!
 
Top