Question Hidrojen gazı vermenin güvenli yolu nedir?

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
26
Hidrojen gazı hava ile yanıcı olduğundan, hidrojen gazı üreten bir reaksiyon yaparken hidrojen gazı ile başa çıkmanın en iyi yolu nedir? (Profesyonel bir çeker ocak kullanmak dışında)

cesc

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Çinko HCl ?

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
26
Biraz daha açabilir misiniz?

cesc

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Redoks anlamı. H2'nin Uzaya Atılmaması 🤣

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
26
Tamam. patlayıcılığını azaltmak için içinde sodyum borhidrür bulunan çözeltiye çinko hcl mi ekleyeceğim?

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
Bu kadar endişeleniyorsanız, kondansatörün üstünden dışarıya hortum geçirin.
Ancak sadece borhidrür kullanarak indirgeme yapıyorsanız, örneğin açık bir pencere ve çalışan bir fan yeterli olacaktır.

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
26
ama hidrojen gazı hava ile yanıcı değil mi?

archae

Don't buy from me
Resident
Reaction score
65
H2, %4 gibi minimum bir konsantrasyonda patlamaya neden olabilir. Bunun gerçek bir endişe kaynağı olması için, bu noktada normal bir odayı dolduracak kadar çok kullanmanız gerekir.

Çalışma alanınızı doğru bir şekilde havalandırdığınızda bu bir sorun olmayacaktır.

cesc

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Merhaba. Bildiğim kadarıyla H gerçekten de ateşle tutuşabiliyor,

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Bu gerçekten evrimleşen gaz miktarına bağlıdır, bu nedenle eğer bu büyük bir hacim değilse, kurulumunuzun sonuna önceden şişirilmiş ve sonra boşaltılmış bir balon da koyabilirsiniz, şiştikçe sistemdeki basınç artacaktır (genellikle hidrojenasyon reaksiyonlarında istenen bir şeydir) ve patlamasına izin vermek yerine onu değiştirir ve dolu olanı boşaltırsınız. H2'nin avantajı havadan daha hafif olmasıdır, bu nedenle bir hava akımı ile bir odadan kaçma eğiliminde olacaktır, daha sonra atmosferdeki O2 ile patlayıcı karışımlar oluşturmak için birikecektir (Et2O'nun tehlikeli bir çözücü olmasının nedeni, yerde birikmesi ve burnunuza ulaştığında çok geç olabilir). Umarım bu yardımcı olur.

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
26
Ben de tam olarak bunu düşünüyordum, ancak balon ben değiştirmeden önce kazara patlarsa, belki de hızlı basınç boşalması veya statik nedeniyle bir patlamaya neden olabilir.

kondansatörümden pencerenin dışına uzanan bir hortum koyacaktım. ama patlamalar konusunda hala biraz paranoyak/endişeliyim. sanırım bunu yapmam gerekecek.

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Daha çok tercih edilen yöntemi seçtiniz, endişelenmeyin H2, He'den daha iyi yüzer ve dış atmosferde de kaynaktan yukarı ve uzağa doğru fitil gibi seyrelecektir (hortumun, gazın rüzgarla geri üflenmemesi için üst noktadan dışarıya bağlandığından emin olun)

sharetea

Don't buy from me
New Member
Reaction score
8
Doğru yol, borudan geçirmek ve ucunda bir geri tepme önleyici bulundurmaktır.

Dışarıya hortum/boru olsa da sıkışmadığı sürece yeterli olacaktır.

Hidrojen havadan daha hafiftir. Bir helyum balonu düşünün. Eminim herkes bir helyum balonu kaybetme deneyimi yaşamıştır.

Balonu bıraktıktan 3 saniye sonrasını düşünün.

Balon şimdi nerede?
Balonu geri alabiliyor musunuz?

Balon patlama tehlikesini temsil ediyor mu? Çevrenizi ne kadar çabuk terk etti?

Gökyüzüne giden yolu engellememek en iyisi olacaktır.

Çalıştığınız odada birikmesine izin vermeyin.

Çoğu reaksiyonda, basınç birikimini/patlamaları önlemek için kapalı bir sisteme sahip olmak gerekmez.

Basınçlı kapların olduğu bir basınç bombası yapmadığınız sürece.

Ben olsam balon kullanmazdım. Hortum veya boru kullanın. Eğer küçük bir dismetre ise bu yüksek basınç kalın duvarlara ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Ama eğer aspiratörünüz büyükse, sadece gaz akışını yönlendiriyorsunuz demektir.

Mutfak aspiratörünüz doğrudan dışarı çıkıyorsa bu da sorun değildir.

Bazı banyolar havayı sadece çatıya gönderir, ancak bir cigerrettte sahip olmak için çatıya çıkmadığınız sürece iyi olmalısınız.

Fanların açık olması bile gerekmez. Eğer dışarı çıkıyorsa.. Sadece hortumu biraz yukarı kaldırın. Ya da doğrudan yukarı çıkabileceği bir yere. Hidrojenin kokusu olduğunu sanmıyorum. Yanılıyor olabilirim.

Çok fazla hidrojen üretilirse, sıvı çözücünün bir kısmını da beraberinde taşıyabilir. Birlikte buharlaşır. Eğer bu koku varsa, büyük ölçekte hesaba katmak için ayarlamalar yapmanız gerekir.

Neyle uğraştığınızı bilmek için her şeyi kukla gibi çalıştırmanızı öneririm.

. daha küçük tepki, sorunları daha küçük hale getirir. O zaman gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.

Hidrojen, ateşleme kaynağı olmadığı sürece açık havada oldukça güvenlidir.

Endişelenmeniz gereken aşağı inen ve oyalanan gazlardır çünkü orada olduğunu bile bilmiyorsunuz.

Eğer küçük bir testten sonra kokuyorsa. Gazı temizlemeniz gerekecektir.

Burada bir kişinin su asporatörünü temizleyici olarak kullandığı bir video var. Kapağı kapatmanız gerekecek. Ve hidrojeni hala dışarıya yönlendirmek için kapaktan boru.

Güvende kalın

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
ayrica bakir elek, alevleri̇n geçmesi̇ni̇ engelleme gi̇bi̇ büyülü bi̇r özelli̇ğe sahi̇pti̇r

sharetea

Don't buy from me
New Member
Reaction score
8
Bunun için teşekkürler...

View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Gerçekten bilmiyorum ama endüstriyel kimya alanında engin deneyime sahip saygın bir profesörden duyduğuma göre, alev alabilen maddelerin gaz çıkışına ince bir bakır elek koymak alevin sisteme girmesini engelliyormuş. Bu tür bir elek koydum ama ateşleme kaynağı olmamasına daha çok dikkat ettim, bu yüzden etkinliğini görme şansım olmadı.

sharetea

Don't buy from me
New Member
Reaction score
8
İlginç, gizli bilgileri severim. Bunu kafamda oturtmam lazım.

Bu teğeti nereye götürürse götürsün takip etmek istiyorum. Ama bu küçük yolculuğa hangi terimle başlayacağımı bilmiyorum. Aradığımız cevaplara ulaşmak için doğru kelimeyi bulmak her zaman jargondur.

Elek mi dedi? Belki de alev geciktirici.

sharetea

Don't buy from me
New Member
Reaction score
8
Araştırıyorum ve araştırıyorum. Ve fark ettim ki.. Yüksek ısı için tel örgülerimiz vardı. Ve altında bunsen brülörleri. Ve haklısın, geçmiyor. Wtf..

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
bakır tel örgü olması gerekiyor

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,738
Deals
1

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Pd/C gibi heterojen katalitik indirgemeler için kullanıyorsanız elektrolitik bir H2 jeneratörü en iyisidir