Question Yardıma ihtiyacınız var

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
3
"Kloroform üretmek için kalsiyum hipoklorit ve etanol kullanmayı planlıyorum. Lütfen bunları 1:1 oranında karıştırıp karıştıramayacağımı veya başka önlemler olup olmadığını bildirebilir misiniz? İnternette ilgili kullanım talimatlarını bulamadım. Lütfen süreç boyunca bana rehberlik eder misiniz veya herhangi bir özel önlemi vurgular mısınız?"

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Reaction score
181
MbvCWHVnZY

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Reaction score
3
Ülkemde aseton ve toluen satın alamıyorum, bu yüzden alternatif polar olmayan bir çözücü olarak kloroform yapmayı düşünüyorum. Kloroform tipik olarak aseton kullanılarak yapılır, ancak asetona erişimim olmadığından, bunun yerine etanol ve kalsiyum hipoklorit kullanıp kullanamayacağımı merak ediyorum. Kloroform üretmek için etanol ve kalsiyum hipoklorit kullanılabilir mi?

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Reaction score
181
Oje çıkarıcı belki...! Ya da izopropanolün oksidasyonu hiç denemedim sadece referansları gördüm

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
281
Buna haloform reaksiyonu denir ve YouTube güvenilir bir kaynaktır. Tek tehlike, işleri küçük ölçekle sınırlayan güçlü ekzotermik etkidir. Bu nedenle, ısı üzerindeki kontrolün kaybolduğu yere ulaşmak istemediğiniz yönetilebilir bir partide deneyin.