Question Yerinde Metilamin. ?

Fenster

Don't buy from me
New Member
Reaction score
31
MDP2P'nin indirgenmesi sırasında, yerinde Metilamin yapmak için Nitrometan kullanmak yaygın bir uygulamadır. Ref. Ritter'in yazıları.

Bunu Meth ile hg/al indirgemeleri yoluyla yapabilir misiniz?

Fenster

Don't buy from me
New Member
Reaction score
31
Bunu buldum ve Hg/Al'nin nitrometanı metanol içinde çözünecek olan Metilamin gazına indirgemesini öneriyorum. Küçük ölçekte <50g keton, ketonu Nitrometan ile damlatmamamız ve her ikisini de indirgeyerek yerinde metilasyon elde etmememiz için herhangi bir neden var mı?

"
Aşama 1: Nitrometan ve Al/Hg Kullanarak Metanolde Metilamin Yapımı

1 mol ketonun işlenmesi için metanolde çözünmüş 2,5-3 mol metilamin aşağıdaki gibi gerekecektir:

Prosedür

162 g alüminyum flashing'i küçük kareler halinde kesin ve 1500 ml metanol içeren 2 boyunlu 2L veya ideal olarak 3L'lik bir şişeye koyun ve amalgamat için 0,5 g HgCl ekleyin. 5-10 dakika amalgamasyona bırakın.

54 ml su ile 183 g (162 ml) nitrometanı ekleme hunisinde karıştırın ve bir çözelti oluşturmak için 100 ml metanol ekleyin.

Daha sonra bu nitrometan karışımının yaklaşık 30 ml'sini reaksiyon şişesine dökün ve geri akışa kadar ısınmasına izin verin.

Bu kuvvetli bir geri akışa neden olacaktır, daha sonra kalan nitrometan karışımını hepsi bitene kadar yavaşça damlatın, bu yaklaşık 30 dakika veya daha fazla sürecektir.

Kaçan metilamin gazının laboratuvarı kokutmasını önlemek için ideal olarak geri akış kondansatöründen %10-30 HCL fıskiye çözeltisine bir hortum yerleştirin.

Karıştırmaya gerçekten gerek yoktur, sadece alüminyum çamurunun parçalanmasına yardımcı olmak için ara sıra şişeyi elle döndürün.

Reaksiyon soğuyana ve geri akış durana kadar yaklaşık bir saat geri akışa bırakın. Ardından 200 ml soğutulmuş %50 NaOH çözeltisi ekleyin. Bu, bir saat kadar daha kuvvetli bir reflü başlatacaktır.

NB: NaOH reaksiyonun tamamlanmasına yardımcı olur, alüminyum çamurunu parçalar ve ardından metilamin gazını ısıtarak dışarı atar.

Geri akış durduğunda, damıtma için cam eşya düzeneğini değiştirin. Kayıp metilamin gazının laboratuvarınızı kokutmasını tekrar önlemek için bükülmüş alıcıdaki vakum çıkışından HCL fıskiyesine hortum yerleştirin. Herhangi bir geri emmeyi durdurmak için özen gösterilmelidir.

Ocak gözünü açın ve metanolü metilaminle birlikte reaksiyon şişesinden, durgun kafa termometresi yaklaşık 80-90DegC değerini gösterene kadar damıtın. Bu, tüm metilamin ve metanolün geri kazanılmasını sağlar ve dipte az miktarda elemental cıva ile birlikte alıcı şişede yaklaşık 1400 ml olmalıdır.

Çamur ısınacağı ve duman çıkaracağı için tamamen kuruyana kadar ısıtmayın.

Damıtma şişesindeki sertleşmiş çamur kalıntısını ılık suyla yıkayın.

Damıtılmış metanol şimdi 1 mol Keton'un çok üzerinde canlandırmaya yetecek kadar metilamin içermelidir.

İdeal olarak, tam olarak ne kadar metilamin geri kazanıldığını hesaplamak için küçük bir metanol/metilamin çözeltisi örneğini %10 HCL ile nötre titre edin.

Ben normalde %6 metilamin çözeltisi elde ediyorum. Bu, metanolde neredeyse 3 mol metilamin geri kazandığım anlamına gelir ki bu da bir sonraki adım için mükemmeldir.

Bu aşamaya kadar geçen süre yaklaşık 5 saattir."

Fenster

Don't buy from me
New Member
Reaction score
31
"54 ml su ile 183 g (162 ml) nitrometanı ekleme hunisinde karıştırın ve bir çözelti oluşturmak için 100 ml metanol ekleyin."

Benim düşüncem neden ketonu buraya eklemiyoruz? Ve her şeyi aynı anda azaltın.