Sonraki Al/Hg üretimi ile cıva(II) nitrat sentezi. Video kılavuzu.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,737
Deals
1
Yanlış çünkü konsantre nitrik asit var. Ayrıca, NO2'yi kahverengi gaz olarak elde edersiniz.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet, Pennywise'ın formülü daha doğru, NO2 üretiyor.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet, haklısınız. Düzeltiyorum, şapka çıkarıyorum efendim.

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Konsantrasyonu yoğunluğuna göre hesaplayabilir miyim? Su 1 g/ml olduğu için nitrit çözeltisinin ağırlığını hacme bölerek ne kadar tuza sahip olduğumu tam olarak bilebilir miyim?

Bir mol Hg, bir mol tuz üretir. Bir termometar (2gr) yaklaşık 3,24 gram tuz yapar. Teorik olarak 12 gr Al'ı birleştirmek için ne kadar gerektiğini bilmiyorum, internette denklem bulamadım ama son derece küçük görünüyor. Eğer bunlardan herhangi biri doğruysa, 1 termometardan yaklaşık 10 parti elde edebilirsiniz.

Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Neden termometrelerle oyalanalım? :). Bu yeni geldi: Ebay'den 200 + cıva anahtarı, toplam maliyet yaklaşık 12 euro. Hesaplamalarıma göre yaklaşık 80 gram cıva içeriyor. Bunları oradan çıkarmak biraz zahmetli olacak ama ben meşgul bir arıyım :). Onları plastik bir kapta ezeceğim ve cıvayı üzerinde küçük bir delik olan bir filtre kağıdından süzeceğim.

Attachments

• RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 488

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Reaction score
45
Alibaba'da bu Merkür anahtarlarına bakıyordum ve hiç de büyük görünmüyorlar. Bir tanesinde gerçekten yaklaşık 3 gram cıva olabilir mi?

malayboy

Don't buy from me
Resident
Reaction score
35
cıva nitrat nasıl toz haline getirilir? dondurmayı denedim ama cıva tuzu çökelmiyor

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Sıvının buharlaşmasına izin verin.

WillD

Expert
Reaction score
1,022
Zararlı dumanları önlemek için düşük sıcaklıkta.

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Reaction score
11
Merhaba, bu adımı denedim, ancak nitrik asidi cıvaya eklediğimde hiçbir şey olmadı. nitrik asidimin konsantrasyonu çok yüksek değil, bu yüzden daha fazla miktarda ekledim. şimdi oldukça uzun bir süre bıraktım ama hiçbir şey olmadı, bu yüzden bunun neden olabileceğine dair bir fikriniz olup olmadığını sormak istedim. çok teşekkürler

Loooow

Don't buy from me
New Member
Reaction score
9
Merhaba, nitrik asidiniz Hg'yi çözecek kadar güçlü değilse, Hg'yi çıkarın ve buharlaştırma yoluyla konsantre edin.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,737
Deals
1
Muhtemelen suda çözünmüş bir miktar Hg(NO3)2 vardır. Sanırım zayıf HNO3 aq çözeltiniz var. Bu amaçla konsantre asit kullanmanız gerekir.
Nitrik asit aq çözeltisinden suyu buharlaştıramazsınız, sadece damıtma yapmanız gerekir. Ayrıca, bu işlem sırasında NO2 patlayabileceği için dikkatli olun, açık ateşten kaçının.

Loooow

Don't buy from me
New Member
Reaction score
9
Bilgi için teşekkürler, bundan haberim yoktu!
MgSO 4 ile asitten su elde etmek mümkün mü genel .... ???

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Reaction score
11
minimum konsantrasyon ne olmalı ve damıtmadan daha yüksek bir konsantrasyon elde etmenin bir yolu var mı? çok fazla cam eşyam yok ve kaynayan nitrik asidi dökmek istemiyorum, bu yüzden bu yöntemden kaçınmak istiyorum. bu işe yaramazsa, cıva klorür oluşturmak için hidroklorik asit kullanılabilir mi? bunun için denklem ne olurdu ve hangi hcl konsantrasyonuna ihtiyaç duyulurdu? çok teşekkürler

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Hayır, hidroklorik asit kullanamazsınız. Metalleri çözmez. Cıva klorür üretmek için önce cıva nitrat yapmanız, ardından bunu ısıtarak cıva okside dönüştürmeniz gerekir. Cıva oksit yeterince reaktiftir ve cıva klorür üretmek için HCl ile karıştırılabilir.

Ve oğlum, eğer kimya yapacaksan, en azından bir damıtma düzeneğine ihtiyacın olacak. Bu temel bir şey. En azından. O kadar pahalı değil, ebay'den sipariş et.

Şimdi, nitrik asidin kaynama noktası 83 C, bildiğiniz gibi suyun kaynama noktası 100 C. Yani kaynatırsanız, nitrik asidi kaynatırsınız, suyu değil. Sadece bir damıtma düzeneği edinin. En az %63-65 konsantrasyon hedefleyin. Hangi konsantrasyonla başlıyorsunuz?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,737
Deals
1
Hayır, sadece damıtma. Bu prosedürü YouTube'da izleyebilirsiniz.

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Reaction score
11
Reaksiyonu düşük konsantrasyonla başlatmanın bir yolu var mı? Yüksek sıcaklık reaksiyonu hızlandırmalı, bu yeterli olur mu? Ya da herhangi bir katalizör? Çok teşekkürler

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Ama sorumu kaçırdınız mı? Bu çok önemli.
Elinizde hangi konsantrasyonda nitrik asit var?

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Reaction score
11
Gerçekten üzgünüm nitrik asit hastam 0.5mol / l sanırım bu% 0.3, Daha yüksek yüzdeleri elde etmek zor, patlayıcı yönetmeliklere göre ölüyor, yardımınız için çok teşekkür ederim, en iyisi

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Bu asla işe yaramaz.
Gerçekten bir satıcı bulamıyorsanız nitrik asidi kendiniz yapabilirsiniz. Avrupa'da bunun gerçekten zor olduğunu biliyorum. Youtube'a bakın, orada nitrik asidin nasıl yapıldığına dair pek çok video bulacaksınız. Ama konsantre sülfürik aside ihtiyacınız olacak.
Ya da BB'deki "Listeler" sayfasını kontrol edin. Sanırım orada nitrik asit bulacaksınız.