Question Bir şeyin saflığı nasıl test edilir?

merlin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
2
Toz gibi bir şeyin saflığını nasıl test edebilirsiniz?

Hangi makineyi kullanırdınız?

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Makine kullanmazsınız, kimya kullanırsınız.

1. İlk olarak, tozunuzdan bir örnek ve bir referansı laboratuvara gönderdiğiniz spektro yöntemi vardır. Bu şekilde, mevcut farklı safsızlıkların miktarının belirlenmesiyle birlikte kesin bir yanıt alırsınız. Ancak bu maliyetlidir ve bir makine kullanır. Bir spektroskopi makinesi. Raman'a göz atın, burada forumda bir açıklama var.

2. Başka bir yol da TLC, İnce Tabaka Kromatografisidir. Sitede bu işlemin bir açıklaması var ve ayrıca çok sayıda Youtube materyali bulacaksınız. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir şeydir, ancak bir sürü malzemeye ve bazı temel bilgilere ihtiyacınız vardır.

3. Bir de erime noktası var. Oldukça basit: tozdan küçük bir örnek alırsınız ve eriyene kadar ısıtırsınız. Her maddenin kendine özgü bir erime noktası vardır ve eğer sonuç yanlışsa bu tozun saf olmadığı ve erime noktasını değiştiren şeyler içerdiği anlamına gelir.

Ancak, satın aldığınız ürünün diyelim ki bir gramında gerçekte ne kadar uyuşturucu olduğuna karar vermeye çalışmak basit bir soruysa, muhtemelen bir A/B ekstraksiyonu yapardım ve sonuçta ne elde ettiğime bakardım. Satın alınan tuzun bir örneğini suda çözündürün, bazik hale getirin ve freebazı toplayın. Sonra tekrar tuzlayın ve elde edilen tuzun ağırlığını numunenin ağırlığı ile karşılaştırın. Ya da katkı maddelerini, onları çözen ancak ürünü çözmeyen bir şeyle yıkamayı deneyin. Eğer mümkünse.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,736
Deals
1
Merhaba, Merlin. Bu sorulara yardımcı olmak için büyük bir bölüm hazırladım. Neredeyse tüm popüler maddeler için kılavuzlar var!