Povidon-iyot çözeltisinden iyot kristalleri nasıl çıkarılır?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
13
Heyo! 11'lik povidon-iyot çözeltisinden iyotu nasıl çıkarırsınız?
Polietilen plaka ve su kullanarak bir alkol çözeltisinden iyot elde etmek için kılavuzu takip ettim ama bu gerçekten işe yaramadı.
Biraz sodyum hidroksitim var ama ne yazık ki denemek için ne hcl asidim ne de hidrojen peroksitim var. Deneyebileceğim başka yöntemler var mı? İyotu kırmızı fosporus meth sentezi için kullanmak istiyorum.
Her türlü yardım için minnettarım!
Selamlar

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
63
Deals
7
DCM ile ayırmayı ve alt katmanı boşaltmayı deneyeceğim ve ne olacağını göreceğim :)

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
146
Fester'in toluen veya petrol naftası içinde gevşek iyotu yakaladığı bir yöntem vardı. Bunu sodyum hipofosfat ya da hipofos-asit ile yapmıştı ama suda RP ile de işe yarayacağına inanıyorum. Her neyse, toluen çözeltisindeki iyotu sudaki RP'ye ekliyorsunuz, ideal olarak manyetik bir karıştırıcınız var ve sonunda toluendeki iyot RP ile reaksiyona giriyor ve H2O çözeltisinde bir HI oluşturuyor, bu da filtrelenmeli ve geri kalanından ayrılmalı veya büyük olasılıkla ve daha da iyisi damıtılmalıdır. İyotun reaksiyona girdiğini/tamamının kullanıldığını toluen mor iyot renginden berrak bir solvent rengine döndüğünde anlayabilirsiniz.

Sanırım iyodu çözeltiye almadan önce bir dereceye kadar çökelmesini sağlamanız gerekiyor. Bu yüzden HCl veya H2O2 olmadan işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum. Sodyum hidroksit, povidon-iyot çözeltisinde biriken tüm gazı aktive etmek ve ayırmak için kullanılır.
HCl asit ve hidrojen peroksit yerine ne kullanılabileceği konusunda bir fikrim yok. Bunun nasıl çalıştığını gerçekten anlamıyorum, sadece nasıl yapılacağını biliyorum.
İyi şanslar! o7