Question Birisi bana dosyaları/programları nasıl koruyacağım konusunda daha fazla bilgi verebilir mi?

Khaafii

Don't buy from me
Resident
Reaction score
16
Burada dizüstü bilgisayarınızı / PC'nizi bir USB ile şifreleme konusunda deneyimi veya bilgisi olan var mı?

Bir şey arıyorum, örneğin dizüstü bilgisayarımı açtığımda, üzerinde sınırlı program ve dosya var. Şifrelenmiş USB'mi bağlayıp kilidini açar açmaz, önemli programlar ve dosyalar gösteriliyor. Bu USB herhangi bir nedenle kesintiye uğradığında, bu dosyalar ve programlar artık kullanılamaz. Eğer USB kaybolursa, dosyaların kurtarılması mümkün değil.

Bu konuda benim için daha fazla bilgisi olan var mı? Gerçekten minnettar olurum.

Alex.o

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Harici SSD satın alabilir ve önemli dosya ve programları içine koyabilirsiniz. Daha iyi koruma için bu verileri SSD'ye koymadan önce dizüstü bilgisayarınızdaki/PC'nizdeki yazılım aracılığıyla şifreleyebilirsiniz. Ayrıca şifre ile de korunabilir. SSD ucuzdur ve PC'nin kendisi gibi belleğe sahip olabilir. Tam olarak ne kastettiğinizden emin değilim, ancak aynı şekilde çalışacaktır (uygun yazılım vb. kullanacaksanız). Umarım yardımcı olur

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Reaction score
158
VeraCrypt 'i kullanarak şifreli bir konteyner (disk üzerinde, içeriğini görüntülemek için şifresinin çözülmesi gereken şifreli bir dosya, yalnızca birkaç belirli dosyayı şifrelemek için kullanışlıdır) oluşturabilir ya da daha iyisi, bir parola girilene kadar her zaman şifreli olacak bir diskin tamamını şifreleyebilirsiniz. Ayrıca ülkenizdeki kolluk kuvvetleri tarafından parolayı vermeye zorlanmanız durumunda iki katmanlı bir parola tuzağı da kurabilirsiniz. Onlara sürücünün şifresini başarıyla çözmüş gibi görünmelerini sağlayacak sahte bir şifre verirsiniz, ancak gizlemek istediğiniz gerçek içeriği sakladığınız başka bir şifreleme katmanı vardır. Ancak bence açık ara en üstün olanı sistem sürücüsünü şifreleme özelliğidir. Bu kurulumla bilgisayarınızı her açtığınızda işletim sistemi başlamadan önce sizden bir şifre çözme anahtarı (belirlediğiniz şifre) istenir. Bu olmadan, anahtara sahip olmadıkça hiç kimse bilgisayarı başlatamaz bile. Bu belki de ulaşılabilecek en yüksek güvenlik seviyesidir.

Bence bu işle ciddi olarak ilgilenen herkes, bilgisayarlarındaki tüm verilere kolluk kuvvetleri tarafından erişilmesi halinde ne kadar kötü duruma düşeceklerini kabul etmelidir. Cidden insanlar bunu kuruyor, çok zor değil, yenilmez ve ruhunuzu ürpertiyor. Aslında birilerinin bu konuyu böyle bir başlıkta gündeme getirmesine sevindim, neredeyse hepimiz her şeyin berbat olacağı günün asla gelmemesini umuyormuşuz gibi hissettim...

VeraCrypt'in tamamen açık kaynaklı (yani yazılımın kodu görüntülenebilir ve doğrulanabilir) ve tamamen ücretsiz olduğunu ve herhangi bir büyük işletim sisteminde (Windows, Linux, macOS) çalıştığını belirtmeliyim, böylece dosyalarınızın / disklerinizin şifresini aklınıza gelebilecek herhangi bir bilgisayardan çözebilir veya şifreleyebilirsiniz.

UYARILAR :
Tüm işletim sistemi için şifreleme yalnızca bilgisayar kapatıldığında uygulanır, yani bilgisayarınızı uyku moduna alırsanız şifrelenmez. Şifrelemek için her zaman gücü kapatmalısınız. Bilgisayarın elektriği kesilirse ya da dizüstü bilgisayarın pili biterse, bilgisayar teknik olarak yeniden başlatıldığı için bu durumda şifrelenir. Ve bunun yalnızca sistem sürücüsünü (işletim sisteminin çalıştığı disk) şifrelediğini unutmayın. Bilgisayarınızla birlikte kullandığınız birden fazla depolama aygıtınız varsa, her birini ayrı ayrı şifrelemeniz gerekir. Açılışta herhangi bir sürücü için otomatik şifre çözme ayarlamak mümkündür ancak bir amatör için teknik olarak oldukça karmaşıktır. Ancak bununla mükemmel bir kurulum elde edebilirsiniz, örneğin işletim sistemi için bir sistem sürücünüz ve ardından dosyalarınızı sakladığınız başka bir sürücünüz var. Bu kurulumla bilgisayarı başlattığınızda sistem sürücüsünün şifresi istenecektir. Şifreyi girdiğinizde işletim sistemi açıldığında dosyalarınızın bulunduğu diğer sürücünün şifresi otomatik olarak çözülecek (bu yalnızca ilk etapta önyükleme için şifreyi başarıyla girdiyseniz gerçekleşecektir) ve sıradan bir sürücü gibi tamamen kullanılabilir olacaktır. Bu, bilgisayarınız için güvenlik ayarlayabileceğiniz en rahat, ölçeklenebilir ve en uygun yoldur. Eğer bilgisayarı kullanmadığınız her zaman kapattığınızdan emin olursanız, kim olursa olsun ya da hangi teknolojiye sahip olursa olsun hiç kimse bilgisayara erişemeyecektir. Bunu kesinlikle garanti ediyorum.

Bunu söylemeye gerek yok ama belirlediğiniz şifre uzun, karmaşık ve mümkün olduğunca çok değişken olmalıdır. Basit bir parola belirlerseniz, teknik olarak biri şifrelemeyi kırabilir ve içeri girebilir. Ancak, diyelim ki 10 karakterlik bir şifre belirlediyseniz ve harfler, sayılar ve rastgele yerlerde "#, $, *" gibi özel karakterler kullanırsanız, hiç kimse bu tür bir şifrelemeyi bir bruteforce saldırısıyla kıramaz.

Bir diğer bariz nokta da şifreyi asla unutmamanız gerektiğidir. Eğer unutursanız o sürücüdeki verilere bir daha asla erişemezsiniz.

Verilerinizin herkes tarafından güvende olduğunu bilmenin özgürlüğüne giden bu yolculukta iyi şanslar.

Khaafii

Don't buy from me
Resident
Reaction score
16
Teşekkürler, bununla ilgileneceğim! Başlığıma yanıt vermek için zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim!

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
VeraCrypt benim görüşüme göre iyi ve istikrarlı bir çözüm