Kako iz raztopine povidon-joda pridobiti jodove kristale?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
13
Points
3
Heyo! Kako iz 11-odstotne raztopine povidon-joda pridobivam jod?
Sledil sem vodniku za ekstrakcijo joda iz alkoholne raztopine z uporabo polietilenske plošče in vode, vendar se mi to ni zares posrečilo.
Imam nekaj natrijevega hidroksida, vendar žal nimam hcl kisline, niti vodikovega peroksida, da bi poskusil. Ali lahko preizkusim še kakšno drugo metodo? Jod želim uporabiti za sintezo rdečega fosfora.
Cenim vsako pomoč!
Lep pozdrav
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
177
Reaction score
63
Points
28
Deals
7
Poskusil bi ga ločiti prek DCM in odcediti spodnjo plast ter videl, kaj se bo zgodilo :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
219
Reaction score
146
Points
43
Obstajala je metoda, pri kateri je Fester zajel ohlapen jod v toluenu ali naftnem napthu. To je počel z natrijevim hipofosfatom ali hipofos- kislino, vendar verjamem, da bo deloval tudi z RP v vodi. Tako ali drugače, raztopino joda v toluenu dodate RP v vodi, idealno je, da imate magnetno mešalo in sčasoma jod v toluenu reagira z RP in ustvari raztopino HI v H2O, ki jo bo treba filtrirati in ločiti od ostalega ali pa najverjetneje in še bolje destilirati. Ko jod reagira/se porabi, lahko ugotovite, da je toluen prešel iz vijolične barve joda nazaj v barvo prozornega topila.

Mislim, da morate jod do neke mere obarjati, preden ga lahko zajamete v raztopino. Zato ne vem, ali bo to delovalo brez HCl ali H2O2. Natrijev hidroksid se uporablja v raztopini povidon-joda, da aktivira in loči ves gak, ki se nabere.
Nimam pojma, kaj bi lahko nadomestilo HCl kislino in vodikov peroksid. V resnici ne razumem, kako to deluje, vem le, kako to narediti.
Veliko sreče! o7
 
Top