Čiščenje amfetamina s kislinsko-bazično ekstrakcijo

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1

Uvod

Čiščenje v domačem stanju je ena od najbolj vročih tem na trgu zdravil. Primer: imate snov z vonjem in barvo, ki sta precej daleč od idealne. Žal se to dogaja nesprejemljivo pogosto. Nebeške stvari ne prihajajo iz vsake peklenske kuhinje, posebno pozornost pa bomo namenili stalnemu velikanu poživil - amfetaminu.

Amfetamin je na trgu najpogosteje v različnih oblikah: sulfat in fosfat, redkeje hidroklorid. Sulfat - sol žveplove kisline (H2SO4) - je pogostejši. Fosfat - sol fosforne kisline (H3PO4) - redkeje. Ti dve obliki imata stabilno agregatno stanje, ne zahtevata posebnih pogojev shranjevanja (za razliko od hidrokloridne soli), več let ne izgubita svojih lastnosti, imata enako predstavitev in, kar je najpomembneje, telo ju dokaj lahko absorbira. O amfetaminskih soleh je govora na različnih straneh. Kvalitativni učinek amfetamina se med temi solmi nekoliko razlikuje. Sestavine v sintezi amfetamina morajo biti uravnotežene, le tako bodo kakovost učinkov in lastnosti izdelka enake, ne glede na to, kje se droga proizvaja.

V vsaki sintezi se uporabljajo samo strupene in nevarne snovi. Drugih možnosti ni. Barva amfetamina je bela (prisoten je lahko komaj opazen kremni ali sivi odtenek), vonj je popolnoma odsoten, okus je grenak. Drobnozrnat prah, suh, homogen, ni oljnat, topen v vodi brez ostankov. Če izpustimo podrobnejše značilnosti, upoštevajmo najpreprostejšo metodo čiščenja "pranje izdelka
"in napredno metodo "kislinsko-bazična ekstrakcija".


Prva metoda: Kislinsko-bazična ekstrakcija

Kislinsko-bazična ekstrakcija (ABE) kot metoda čiščenja omogoča pridobitev visokokakovostnega zdravila. Metoda je dobra zaradi uporabe razpoložljivih reagentov, orodij in instrumentov.

Opredelitve pojmov.
  • Rm - reakcijska masa
  • NaOH - kavstična soda
  • MgSO4 - magnezijev sulfat
  • DCM - diklorometan
  • amph - amfetamin
YNRQ70XzDm
1. Raztopite amfetaminsko sol v vodi v razmerju 1:1 (po masi). Doseči je treba popolno raztapljanje. Morda bo treba raztopino segreti, dodati vodo. Netopno oborino, drobce, delce odstranimo s filtracijo.
BPikDU1CNS
SUmShVgC13
D6an9hWSLY
2. Z majhnimi odmerki dodajte 50 % raztopino NaOH do pH 12. Raztopino NaOH v destilirani vodi (sobna temperatura) vlivamo po kapljicah, odvisno od prostornine. Ko je dosežen pH 12, se na zgornji površini Rm tvori oljnata plast (brez amfetaminske baze). Količina amfetaminske baze je enaka masi raztopljenega amfetamina. Barva je lahko od jantarne do prozorne, odvisno od čistosti soli.
Slika
ZD2MOJzg3v
3. V Rm vlijte petroleter (20 vol. %) in temeljito premešajte. Pustimo, da se plasti ločijo. Eter je netopen v vodi, prav tako kot prosta baza, vendar je baza topna v etru. Na ta načiniz amfetamina odstranimo nekaj v vodi topnih nečistoč.
Slika
4f7dH8mCri
4. Zgornjo plast z ekstraktom ločite v drugo posodo s pomočjo plastične/steklene brizge ali ločilnega lijaka. Če smo namesto petroletra uporabili DCM, ločimo spodnjo plast. Izogibamo se vdoru vode v ločeni ekstrakt.

5. Vodo (preostalo spodnjo plast) trikrat speremo s petroletrom (5 % prostornine vode).

6. Ekstrakte združimo
.
NoZFYOKasq
7. Ekstrakt 1 uro sušimo z brezvodnim MgSO4 in ga postavimo v zamrzovalnik. Steklo mora biti hermetično zaprto.

MgSO4 se doda Rm 3-20 % (odvisno od količine vode v njem) prostornine etra.Sušenje je potrebno za odstranitev preostale vode iz etra, kar bo v nadaljnjih fazah z raztapljanjem amforne soli v vodi privedlo do manjšega (utežnega) izkoristka čistega produkta. Za tesnost posode jo lahko zavijete s folijo za živila. Ta mora biti zaprta, da se prepreči nasičenje raztopine z vlago, ki se koncentrira v zamrzovalniku. Če MgSO4 ni na voljo, hranite Rm v zamrzovalniku 12 ur. Nato je treba v primeru nastanka vode na dnu posode (v plasti ali kapljicah) eter previdno dekantirati (izliti), ne da bi se dotaknili vode.
Wq1XSGPIof
8. Izvleček iz MgSO4, ki je absorbiral vodo, filtriramo z vakuumsko črpalko, priključeno na Buchnerjev lijak z Bunsenovo bučko in papirnatim filtrom. Uporabimo lahko običajni filter brez vakuuma, kar pa nekoliko zmanjša izkoristek (filter moramo sprati z brezvodnim topilom). Raztopino je treba dekantirati na filter, ne da bi dvignili usedlino z dna. MgSO4, ki ostane na dnu čaše, je treba sprati z brezvodnim topilom (preliti na filter) in odstraniti.
Slika
GPYOJQqUVb
9. Izparevamo 2/3 etrskega ekstrakta tako, da ga na električnem štedilniku segrejemo na 40 stopinj (brez plamena!). V etrski raztopini je z nadaljnjim dodajanjem kisline težko določiti raven pH, zato zmanjšamo prostornino na najmanjšo možno mero. Raztopine ni smiselno segrevati nad 40 stopinj, saj lahko z etrom izhlapi (čeprav majhen) del proste baze amfetamina. Izhlapevanje je treba izvajati stran od ognja in v dobro prezračevanem prostoru. Vdihavanje etrskih hlapov je zelo škodljivo za zdravje. Če je na voljo rotacijski uparjalnik, je treba uparjanje izvajati v njem.

Pomembno opozorilo: V nobenem primeru ne smete uparjati etra z ventilatorjem, ki ga usmerite v posodo z ekstraktom. Ekstrakt je suh (brez vode) in aktivno absorbira vlago iz zraka. Ventilator usmerja tok zraka, ki ima nekako določen odstotek vlage. V nekaj minutah se eter nasiči z vodo in na dnu posode nastane vodna faza.
Slika
0xazQ2kuPL
10. Rm razredčimo s suhim hladnim (iz zamrzovalnika) acetonom (v polovični prostornini). Aceton je potreben za vezavo preostale vode in lažje mešanje.
NZbQIekcBK
11. Z raztopino H2SO4 v acetonu (1:1) ob temeljitem mešanju zakisamo Rm na pH 5,5. Dodatno dodajamo aceton v majhnih odmerkih, ko se raztopina zgosti.
V5vaknSuC1
Nastane amfetaminska sol. Sulfat, če uporabimo H2SO4, ali fosfat, če uporabimo H3PO4.
Slika
NvgGRP85r4
8Y4XzBhDcg
12. Dobljeno sol filtrirajte. Pred tem lahko kozarec tesno zaprete in ga za nekaj ur postavite v zamrzovalnik. Nizke temperature pospešujejo kristalizacijo.

13. Ne da bi odstranili filter, sol trikrat sperite z majhnimi odmerki acetona.
BDoHd3WOwt
QKtkOaCAu1
Poželji lahko amfetaminsko sol dodatno rekristalizirate iz alkohola ali vodke po klasičnih metodah.

Razprava

Število nečistoč v amfetaminu lahko doseže zelo visok odstotek. Kazalec je lahko ne le prisotnost kakršnega koli vonja, barvnih odtenkov, vlažnosti soli, temveč tudi slaba topnost v vodi. Preberite protokol za oceno amfetamina. Kontaminanti se lahko odlagajo, v netopni plasti ali trdnih delcih, kar je odvisno od narave njihovega izvora. Končni izkoristek čistega amfetamina, pridobljenega s postopkom ABE, lahko doseže tako 80 % kot 5 % prvotne mase.

Za enega od primerov možnega primera vzemimo vzorec (vzorec št. 2) iz naslednjega dela članka
.
9UP0hyzn3J
Sprva je bila amfetaminska sol svetlo oranžne barve, značilnega ostrega vonja in vlažne, oljnate konsistence ter je bila sprana s suhim acetonom (ali IPA). Ko je postala skoraj bela in je izgubila precejšnje število nečistoč v masi, je sol skoraj izgubila vonj in postala ohlapne konsistence.
ZTxcqd58Yw
Dober rezultat smo dosegli s postopkom pranja izdelka (drugi del). Vendar to ni. Naknadni biotest (ničelna toleranca) je subjektivno pokazal izjemno nizko (na ravni placeba) aktivnost snovi pri nosnih odmerkih 130 mg in 80 mg (štirje preiskovanci v različnih telesnih kategorijah). Neželeni učinki so izraženi rahlo. Nadalje je bila izvedena ABE te amfetaminske soli.
7ONlu2FgRr
IkLn43eb5N
NHwNpEAFIr
Mešanica se je po popolnem raztapljanju v vodi (Rm = 6 pH) po približno petih minutah začela zgoščevati in tvoriti drobne metlice. Nadaljnje ločevanje faze z ekstraktom je bilo težavno, saj se je raztopina spremenila v kašo.
GUVNpPuzDH
Yt52qhAcHF
Dodajanje volumnov vode k Rm ni bistveno vplivalo na topnost - masa je težila k temu, da bi zasedla ves prostor. Filtriranje vodne raztopine skozi papirnati filter je težavno (papir razpade), zato Schottovega filtra nismo preizkusili. Kljub temu je bilo mogoče dokončati ekstrakcijo, vendar z izredno nizkim odstotkom čistega amfetamina v iztoku. Njegovi biotesti so pokazali visoko aktivnost v odmerkih 60 mg.


Druga metoda: izpiranje izdelka

Pranje zdravila je bistveni in končni del skoraj vsake sinteze. Včasih se večkrat ponovi. Metoda je na voljo vsakomur, ne zahteva znanja in spretnosti, lahko pa bistveno izboljša kakovost izdelka in predstavitev. Metoda je idealna za majhne količine. Pranje je indicirano za ostanke P2NP, lužil, kislin itd. S pranjem ne odstranite onesnaževalcev (paracetamol, kofein itd.) in soli živega srebra.

Najdostopnejše in zato lažje je pranje amfetamina z izopropilalkoholom (IPA). Težje je uporabiti brezvodni aceton. IPA ne vsebuje vode, zato ne raztaplja amfetaminske soli. Ključ do uspeha postopka je odsotnost vode. Potrebna je za preprečitev raztapljanja amf z onesnaževalci, ker jih bomo zavrgli.

Vzamemo naš amfetamin in ga damo v čašo. Temeljito ga zmeljemo v prah in dodamo IPA ~5-10 volumnov prahu. Po mešanju pustimo stati 5-10 minut. V čaši so zdaj alkohol (ali aceton), nečistoče in amfetamin. Za njihovo ločevanje je treba uporabiti metodo filtriranja. Od improviziranih sredstev za stiskanje mase je primerna bela gosta tkanina. Frakcijo z onesnaževali lahko preprosto iztisnete tudi z brizgalko. Če je količina, ki jo je treba očistiti, manjša od pol grama, je bolj primerno, da celoten postopek izvedete v Petrijevi posodi. Ko pustite, da se usede, previdno odcedite topilo (alkohol ali aceton) in pustite amfetamin. Z odstranitvijo topila z nečistočami mora ostati amfetamin, ki se posuši do konstantne mase (in brez vonja). Na slikah si lahko ogledamo celoten preprost postopek.

Obravnavali bomo dva vzorca
  • Vzorec številka 1 je sicer videti bel, vendar le v primerjavi z drugim vzorcem. Svetlo bež barve. Izrazit vonj po bazi brez amfetamina.
  • Vzorec številka 2 ima oljnato teksturo, izrazito oranžno barvo in močan vonj po kisu. Vonj po kisu in barva kažeta na odsotnost še osnovnega čiščenja. S 100-odstotno verjetnostjo ta vzorec vsebuje nečistoče (soli živega srebra, aluminija, P2NP itd.).
G3zis2EZPB
VagqhWoti2
Zaradi radovednosti bomo po tem, ko vzorce postavimo v IPA in pustimo, da se usede, izmerili pH.
  • Vzorec št. 1 - pH ni manjši od 8. To pomeni, da korak kristalizacije (dodajanje kisline raztopini proste baze amfetamina v acetonu) ni bil končan. Zagotovljen je močan pekoč občutek med uživanjem.
  • Vzorec št. 2 - pH je idealen, enak 6.
Slika
OSNRYlqCdp
X3A4gPLoOc

Začetek postopka čiščenja

1. Vzorec št. 1 dajte v brizgalko z IPA in ga temeljito premešajte. Po usedanju lahko na dnu opazite kristalno usedlino. Verjetno je trgovec dodal nečistoče. Odcedite tekočo frakcijo.
J0kWbTHYAB
2. Vzorec primerjajte z originalom tako, da opran vzorec posušite do konstantne mase. Postal je lažji in izgubil vonj. Približno 4-odstotna izguba teže.
Slika
YLNhkXHuD8
1. Vzorec št. 2 se postavi v čašo z IPA. Temeljito ga premešamo. Pustimo, da se usede, in izpraznimo IPS. Amfetamin lahko iztisnete tudi s krpo. Slika kaže, da ima vzorec gostejšo frakcijo na dnu in manj gosto frakcijo zgoraj.
Slika
G36Jru91C8
2. Postopek smo s tem vzorcem ponovili osemkrat, šele nato je amfetamin postal bistveno svetlejši.
Slika
P4AE72zdQ6
Približno 25-odstotna izguba teže.
Slika
SpZqGDt36H
Primerjamo rezultat po ločenem sušenju teh frakcij do konstantne mase. Belega vzorca nismo prejeli. Kot vidite, imajo frakcije siv odtenek - to so organske nečistoče, ki se ne raztopijo in jih s pranjem ne odstranimo. Ta amfetamin je še vedno neuporaben. Da bi ga temeljito očistili, je treba izvesti kislinsko-bazično ekstrakcijo (ABE).
TaSE5Cymn3
Če povzamemo, se lahko še enkrat prepričamo o pomembnosti take faze, kot je pranje končnega izdelka z brezvodnim acetonom ali IPA. Uporaba amfetaminov različnih barv lahko povzroči resno škodo telesu in psihi.

Zaključek

Amfetamin, ki se je prvotno prodajal, ni bil le najslabše kakovosti, ampak je lahko povzročil tudi veliko škodo za zdravje uporabnika. Zlasti je prizadel tiste, ki so drogo uporabljali intravenozno (i.v.). Po raztapljanju praška v vodi za injiciranje (če je bilo to sploh mogoče doseči) se je raztopina v brizgi zgostila, kar je otežilo vbrizgavanje v krvni obtok. Nevednost potrošnikov prodajalci (namerno ali ne) izkoriščajo pri prodaji pomanjkljivih serij zdravil, ki škodujejo telesu in psihi potrošnikov, prodajalcem pa prinašajo dobiček. Nakoncu je treba poudariti, da zaradi pomanjkanja izkušenj s čistimi zdravili kupec ni kompetenten pri ocenjevanju kakovosti kupljenega izdelka.

 
Last edited:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Ali obstaja video razlaga?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ne. pri vsakem koraku je na voljo veliko slik.
 
Last edited:

Pussy_Kurt

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 20, 2022
Messages
6
Reaction score
10
Points
3
Lepa vadba :) Ali ste že kdaj razmišljali o rektifikaciji svojega aminskega olja? Po rektifikaciji dobite približno 98- 99 % kemijske čistosti, poglejte frakcijo. Ko lahko zaupam svojemu prijatelju, ki je zame opravil analizo s HPLC an Mass-Spektro.

LUdqTamjCR
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Pozdravljeni, Patton, v razdelku 10 besedilo pravi, da je treba aceton dodati v polovični prostornini, vendar je ob pogledu na naslednjo sliko prostornina veliko večja, približno 4-krat večja kot prej? Koliko acetona moramo dodati?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
neumno vprašanje..
ali obstaja razlika v učinku uživanja med sulfatnim in fosfatnim amfetaminom?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Sulfat vsebuje več amfetamina po masi kot fosfat, ker je molekula fosfata večja (večji delež amfetaminske soli). Če torej vzamete enako količino, na primer 100 mg vsakega od njih, bi moral biti sulfat močnejši. Nekateri pravijo tudi, da se sulfat hitreje absorbira/začne delovati, po drugi strani pa fosfat povzroča manjša nihanja, plazemske ravni so bolj stabilne. Osebno imam raje sulfat, vendar je najbolje, da preverite svoje želje (to je precej enostavno, saj lahko preprosto uporabite drugo kislino v zadnjem koraku sinteze).
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ne bi smelo biti tako, psihoaktivna snov je amfetamin, sol nima učinka.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
To je zanimivo! Izraza ali postopka ne poznam, ali si lahko kdo z znanjem vzame nekaj časa in mi ga razloži?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
imam fosfatno kislino 81 % (19 % vode) ; bi bilo v redu, če bi poskusil zakisati freibazo ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Da, dobili boste amfofosfat.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Končno sem poskusil; vendar v moji bučki ni nobene reakcije

v moji erlenmajerici se ni pojavil noben mlečni oblak
 
View previous replies…

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Rekel bi, da je v njem preveč vode, ali pa amfetamin fosfat ni topen v vodi? Izguba bo prevelika.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Naključje je hotelo, da sem poskusil h3po4 yesyerday. imel sem 50 ml H3PO4, v katerem sta bila raztopljena dodatna 2 grama njegovega anhidrida. reakcijo sem vodil do konca, ekstrahiral ipoh s ksilenom, sušil nad brezvodnim mgso4 10-15 minut. nekoliko suh ksilen s prosto bazo sem prenesel na čisto suho steklo.1,15 fosforove kisline smo po kapljicah dodali 20-40 ml acetona. žal se ni nič oborilo. ne vem, ali je bila moja kislina slaba ali je anhidrid zmotil stvari, vendar sem na koncu zapravil 3 g surovih matov. C'est la vie
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ali ste s to mešanico skušali s stekleno palico zdrgniti spodnjo površino stekla, da bi nastala središča kristalizacije? Ali ste to zmes ohladili?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Ne, mešanica je bila uporabljena pri sobni temperaturi, pred tem pa sem posodo le malo premešal. to bom storil naslednjič in poročal. priskrbel bom tudi nekaj sveže konc. ortofosforne kisline za primerjavo. hvala, gospod Patton.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
je res 1:1 ? 1ml acetona za 1ml žveplove kisline?
sprašujem, ker je pri sintezi amfona razmerje 10:1
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Razmerje je poljubno izbirno, bodisi 1:1 1:4 ali 1:10. Redkejša kot je žveplova kislina, več raztopine je potrebne za nevtralizacijo. Nekateri uporabljajo tudi dve različni raztopini, na začetku 1:1, ko se približuje pH6, pa vzamejo redkejšo raztopino, saj je tako lažje prilagoditi pH6 brez prevelikega zakisanja. Upoštevajte, da gostejša kot je raztopina H2SO4, večja je nevarnost začasne zakisanosti, zato morate raztopino dodajati zelo počasi, da se temu izognete.
 

deeperdive36

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
Vedno znova in znova se zakisujem... Mislil sem, da bo obarjanje takojšnje, zato sem še naprej dodajal kislino in ko sem preveril, je bila 1, rdeča. Poskušal sem jo vrniti nazaj z dodajanjem več acetona, vendar so potem začeli nastajati kristali. Na tej točki ne vem, kaj naj naredim, ali naj začnem znova ali filtriram. Kakšne so posledice prevelikega zakisanja in kaj lahko storite, da to popravite.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
če je presežek kisline, verjetno obstaja samo en način za rešitev tega vprašanja: ponovno opraviti ABE. preprosto izpiranje v acetonu ne bo pomagalo.
 
Top