Syntéza tramadolu (Ultram)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1

Úvod
6rNxX0Sqsj

V tejto téme sa môžete oboznámiť so syntézou tramadolu (Ultram). Tento syntetický spôsob je prezentovaný ako dvojstupňová cesta s dodatočnou syntézou 3-litového anizolového prekurzora v druhom stupni syntézy s jedným kotlom. Táto metóda je elementárna a nevyžaduje si veľa drahého skla alebo činidiel. Syntéza cyklohexanónu (1) z cyklohexanolu je znázornená v nasledujúcej téme.

Tramadol [2-(dimetylaminometyl)-1-(3-etoxyfenyl)cyklohexanol] má dve stereogénne centrá na cyklohexánovom kruhu. Preto môže 2-(dimetylaminometyl)-1-(3-metoxyfenyl)cyklohexanol existovať v štyroch rôznych konfiguračných formách: Syntetická cesta vedie k racemátu (zmes 1:1) (1R,2R)-izoméru a (1S,2S)-izoméru ako hlavných produktov. Vznikajú aj menšie množstvá racemickej zmesi (1R,2S)-izoméru a (1S,2R)-izoméru. Izolácia (1R,2R)-izoméru a (1S,2S)-izoméru z diastereomérneho minoritného racemátu [(1R,2S)-izoméru a (1S,2R)-izoméru] sa realizuje rekryštalizáciou hydrochloridov. Liečivo tramadol je racemát hydrochloridov (1R,2R)-(+)- a (1S,2S)-(-)-enantioméru. Rozlíšenie racemátu [(1R,2R)-(+)-izomér / (1S,2S)-(-)-izomér] bolo opísané s použitím (R)-(-)- alebo (S)-(+)-mandlovej kyseliny. Tento postup nenachádza priemyselné uplatnenie, pretože tramadol sa používa ako racemát, napriek známym rozdielnym fyziologickým účinkom (1R,2R)- a (1S,2S)-izomérov, pretože racemát vykazoval vyššiu analgetickú aktivitu ako ktorýkoľvek z enantiomérov u zvierat a u ľudí.
HxuN2FVW3f

Vybavenie a sklo.

Reagencie.

  • Kyselina ľadová octová, 20 ml;
  • Dimetylamínhydrochlorid 0,652 g, 8 mmol;
  • Cyklohexanón (1) 1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol;
  • Paraformaldehyd 0,24 g, 8 mmol;
  • Acetón ~ 100 ml;
  • 3-bromoanizol (3) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Tetrahydrofurán (THF) 10 ml;
  • n-butyllithium (n-BuLi) 1,75 M 2,5 ml, 4,4 mmol;
  • Suchý ľad (tuhý CO2);
  • Destilovaná voda, 30 ml;
  • dietyléter (Et2O) 95 ml;
  • Síran sodný (NaSO4) alebo síran horečnatý (MgSO4) 100 g bezvodý;
  • Roztok dietyléteru kyseliny chlorovodíkovej (HCl).
9ukoAWNdLa

Tramadol hydrochlorid [(±)-trans-2-[(dimetylamino)metyl]-1-(m-metoxyfenyl)cyklohexanol hydrochlorid]
Bod varu: 388.1 °C pri 760 mm Hg;
Bod topenia: 180-181 °C;
Molekulová hmotnosť: 299,836 g/mol;
Hustota: 1,047 g/ml (20 °C);
Číslo CAS: 36282-47-0.

2-dimetylaminometylcyklohexanónhydrochlorid (2)

Zmes ľadovej kyseliny octovej (20 ml), dimetylamínhydrochloridu (0,652 g, 8 mmol), cyklohexanónu (1) (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) a paraformaldehydu (0,24 g, 8 mmol) sa refluxovala 3 h v 100 ml banke s okrúhlym dnom a spätným chladičom. Kyselina octová a prebytok cyklohexanónu sa odstránili in vacuo a zvyšok sa prečistil kryštalizáciou z acetónu a získal sa (2) ako biele kryštály (1,16 g, 76 %), mp 154 - 155 °C.
N2Bgkd3hnQ
Tramadol hydrochlorid (5)
K roztoku 3-bromoanizolu (3) (0,823 g, 4,4 mmol) v suchom THF (10 ml) sa pri -78 °C (so suchým ľadom v Dewarovom kúpeli) v inertnej (argón alebo nitrogén) atmosfére v 50 ml hruškovitej banke po kvapkách pridalo 1,75 M n-BuLi (2,5 ml, 4,4 mmol).
AgIjCMLiKJ
Zmes sa miešala pri rovnakej teplote počas 45 min a po kvapkách sa pridal roztok 2-dimetylaminometyl-cyklohexanónu (2) (0,62 g, 4 mmol voľnej bázy) v suchom THF. Výsledná zmes sa miešala pri -78 °C počas 2 h a rozpúšťadlo sa odstránilo vo vákuu.
KQWfSLrcBR

Pridala sa voda (30 ml) a produkt sa extrahoval etyléterom (3 x 30 ml). Extrakty sa vysušili nad síranom sodným, prefiltrovali na Buchnerovej banke a odparili vo vákuu. Zvyšok sa spracoval s 5 ml etyléteru nasýteného chlorovodíkom; etyléter sa odparil vo vákuu a získaná tuhá látka sa prečistila kryštalizáciou z acetónu. Tramadol hydrochlorid (1) sa získal ako biele kryštály (0,94 g, 78,6 %), mp 168 - 175 °C.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Veľmi pekne ďakujem za tento proces syntézy ☺️
Mám niekoľko otázok !


1 - Najprv vidím chybu, alebo nezmysel : na obrázku je Mannich.HCl (2-Dimethylaminomethylcyclohexanone hydrochloride) dobre nakreslený s časťou HCl, a v texte je dobre spresnené " 4mmol voľnej bázy ", takže niečo nie je v poriadku, a asi obrázok, pretože patent US6469213 hovorí o prechode Mannich hydrochloridu na bázu, s drahými rozpúšťadlami.
Ak by bolo možné nepúšťať Mannich.HCl do bázy (voľnej bázy), bolo by to naozaj jednoduchšie.

2 - Prečo sa používa nízka teplota -78 °C na rozdiel od patentu, ktorý zvyšuje teplotu na 50 °C ?
Pretože je naozaj jednoduchšie robiť to pri klasických laboratórnych teplotách... Možno preto, aby sa zabránilo refluxu ?

Hádam/vidím, že časť so zlúčeninou lítia by sa dala nahradiť pevným práškovým horčíkom, ktorý je naozaj lacnejší a dostupnejší.

3 - Rozpúšťa toluén hydrochlorid tramadolu ? Myslím tým, aby sa nahradil etyléter z uvedeného postupu.

Ďakujem za pomoc 😌
A všetkým prajem pekný nový rok !
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
Dobrý deň. Ďakujem. Prajem vám tiež dobrý rok =)
1- Je tam chyba, ďakujeme za upozornenie. Opravil som ju. Musíte použiť voľný základ (pozri článok).
2- Ako som pochopil, vyššia teplota dáva viac vedľajších produktov a znižuje cieľovú výťažnosť.
3- Neviem odpovedať s istotou. Odporúčal by som skúsiť DCM alebo chloroform (takmer rovnaký dipólový moment).

Zdroj:
Syntéza tramadolu a analogických látok
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz a Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 1,043

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Veľmi pekne ďakujem za túto rýchlu odpoveď a opravu !!!
Skvelé, tento mexický článok je veľmi zaujímavý a užitočný, vďaka !

Máte postup, ako priviesť hydrochlorid Mannicha na bázu ?
Mám v úmysle použiť roztok NH3, pretože som videl, že NH4Cl (nežiaduci produkt) je takmer nerozpustný v dietyléteri, ktorý sa používa na extrakciu tramadolu na konci. Mohol by to byť teda dobrý spôsob.
(možno by bolo lepšie použiť NaOH alebo NaHCO3...)

A ešte jedna otázka (prepáčte!) : ak od začiatku použijeme len čistý dimetylamín v roztoku metanolu alebo etanolu, na tvorbu Mannichovej bázy, bez HCl, mohla by zostať Mannichova báza voľná ? (pripravený na použitie).

A len tak pre seba skúsim zistiť, či sa dá éter nahradiť octanom etylnatým, ako je to uvedené v patente US6469213.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 978

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
>>>Mám v úmysle použiť roztok NH3
Myslím si, že NH3 sln je dobrý spôsob.
>>Ak od začiatku použijeme len čistý dimetylamín v roztoku metanolu alebo etanolu, na tvorbu Mannichovej bázy, bez HCl, mohla by zostať Mannichovou voľnou bázou ? (pripravený na použitie).
Prečo nie. Dimetylamín má 7 *C bp. Dosť ťažko sa s ním manipuluje. Podeľte sa tu, prosím, o svoje výsledky.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Asi je to noob otázka, ale prečo je benzyl vyradený?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Prečo nie benzaldehyd . methlamín hcl a (cyklohexanón alebo možno mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
Čo máte na mysli? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
V patente sa nazýva benzylmetylamín hydrochlorid
cyklohexanón 9 (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) a paraformaldehyd.

Pýtam sa, možno benzaldehyd , methlamín hcl a butanón nahradia tieto východiskové materiály?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Mám určité ťažkosti so získaním Mannichovej bázy.
Dimetilamín som previedol na hydrochlorid , potom som syntetizoval Mannichovu HCl a nechal som ju odparovať pri 60 °C za okolitého tlaku.
Získal som akési žltkasté lepidlo (pozri obrázok), ktoré by malo byť Mannich.HCl, a potom som ho previedol na bázu s roztokom 3 g vody s 0,97 g NaOH.
Pokúsil som sa extrahovať Mannichovu bázu zmesou toluénu a TMBE a nechal som ju odparovať pri 70 °C : a nepodarilo sa! Po niekoľkých hodinách zostalo len 0,5 ml tmavej/oranžovej kvapaliny, ale žiadne stopy po kryštáloch.
Tak som začal znova dávať tú istú zmes rozpúšťadla pri magnetickom miešaní počas 30 min. pri teplote 50 °C (tentoraz pri teplote okolia a len 2 min. miešania).
Uvidím po zajtrajšom odparení.

Niekde je chyba, napriek tomu, že postupujem podľa overenej metódy!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 422
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 449
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 400
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 409

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Prvý pokus bol úplne neúspešný.
Urobil som ďalší pokus s väčšou pozornosťou a bolo to lepšie.
Metanol bol nahradený etanolom; a na prechod Mannich.HCl na bázu som použil roztok NH3 (na rozdiel od roztoku NaOH), pretože som na inom patente čítal pH 10,8, potom, báza NaOH bola príliš vysoká a možno príčinou zničenia výťažku/molekuly ?
Rozpustil som bázu v toluéne a použil ju v ďalšej fáze (ako v inom zdroji).
Odparím ich vo vákuu a uvidím zvyšky. Pevne dúfam, že to bude tramadol, pripravený na rekryštalizáciu.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
Ahoj
Bol to dobrý nápad. Dúfam, že produkt dostanete. Teším sa na vaše výsledky!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Zbieram e olejovú fázu v báze, kt orá sa rozpúšťa vo vode vo svojej forme HCl.
Urobil som z nej kryštalizáciu a získam hnedú pastu, nie veľmi dobrú... Jedol som to je kapsula, 130 mg, a nezaznamenal žiadny účinok.

Takže som začal znova s Mannichovou bázou, syntetizovanou bez použitia HCl, aby zostala základná. Po odparení som dostal olejovitú zmes na obrázku nižšie.
Myslel som si, že je to opäť neúspech, pretože som čítal, že je to kryštál pri teplote okolia, ale niektoré laboratóriá ho predávajú na 96% v tekutej forme, takže je to úľava !!!
Spustil som poslednú Grignardovu reakciu. Keď bude dokončená a otestovaná, budem ju aktualizovať.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 397

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Naozaj frajer, ktorý zjedol kapsulu s hnedou olejovitou látkou, ktorá zjavne nie je tramadol, by nemal konzumovať svoj konečný produkt bez toho, aby ste s istotou vedeli, že je to to, čo je, a reakcie prebehli úspešne. Máš veľké šťastie, že sa ti mohlo stať nespočetné množstvo hrozných vecí, ktoré sa mohli alebo môžu stať neskôr v živote.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Už som vykonal acidobázickú extrakciu, takže molekula zrejme patrila do známej rodiny, v ktorej, pokiaľ viem, nikto nedostal LD50 blízku tejto úrovni.
Nebojte sa o mňa !
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Zdravím všetkých,

Po väčšine viac ako 8 pokusov sa mi nepodarilo vyrobiť Tramadol, aspoň nie viac ako 5 mg, ale pravdepodobne inú molekulu.

Vedzte, že moja Grignardova reakcia je správna, teplota na zapálenie 3-Bromoanisolu + Mg vločiek sa zdá byť 70 °C +/-2 °C za stáleho miešania (miešanie je dôležité na poškriabanie povrchu Mg a odstránenie oxidu. Aspoň v jednom dobrom bode.

Potom si myslím, že môj problém pochádza z Mannichovej syntézy: môj produkt nekryštalizuje v acetóne: kryštály automaticky tvoria hustejšiu kvapalnú fázu.
Odstránim 95 % acetónu a hustejšiu kvapalnú fázu odparím na platni pri 60 °C, aby som získal biele kryštály.

Ale ak sa ich potom pokúsim znovu vykryštalizovať z acetónu rovnakým spôsobom, produkt stratí 70 % hmotnosti a zachová si rovnaké vlastnosti.

Keďže hydrochlorid 2-dimetylaminometyl-cyklohexanónu by sa mal topiť pri 157-158 °C, predpokladám, že to nie je očakávaný Mannich.HCl, že?

Môže mi niekto dať nejaký tip? Alebo lepšie, skúsiť sám a podeliť sa o svoj výsledok, prosím ?

(tu je obrázok "falošného" surového Mannich.HCl 10mmol, pred rekryštalizáciou.)
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 399

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
Používate čistý suchý acetón? Dobrý deň, ospravedlňujem sa za dlhú odpoveď. Nevidel som vašu otázku.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Dobrý deň, ako vidíte, aj ja som veľmi veľmi pomalý !
Používam "čistý" acetón z obchodu so železiarskym tovarom, mm, chcete povedať, že tento druh acetónu nie je čistý ?
Mám prístup k acetónu laboratórnej kvality, ale je naozaj drahší... Možno by som mal urobiť frakčnú destiláciu toho komerčného?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,821
Points
113
Deals
1
Myslím, že sa musíte uistiť v acetóne, vydestilovať ho a vysušiť.
 

mefistofeles

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
53
Reaction score
27
Points
18
Som si istý, že to musí byť bezvodý acetón
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Môžete uverejniť príspevok k výrobe tilidínu
 
Top