Syntéza dusičnanov ortuti(II) s následnou výrobou Al/Hg. Videonávod: Príručka na použitie v praxi.

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Dusičnan ortuťnatý(II) sa používa v niektorých syntézach, napríklad pri syntéze amalgámu hliníka samfetamínom, na redukciu fenylnitropropénov a fenylnitrostyrénov. Soli ortuti sú v niektorých krajinách kontrolovanými látkami, ktoré sa dajú kúpiť. Ak je problém kúpiť dusičnan ortuťnatý (II), môžete si ho syntetizovať sami. Stačí na to ortuťový teplomer a koncentrovaná kyselina dusičná (67-70 %). Syntéza dusičnanu ortuťnatého(II) z týchto zložiek je znázornená v nasledujúcom videu. Potom sa používa na výrobu hliníkového amalgámu, ktorý sa používa na redukciu 1-fenyl-2-nitropropénu naamfetamín.
Popis videozáznamu:
0:06-0:40 - Z ortuťového teplomera sa extrahuje ortuť;
0:45-1:45 - Pridáva sa koncentrovaná kyselina dusičná (HNO3 67-70 %);
1:45-2:00 - Ortuť reaguje s kyselinou dusičnou a vzniká dusičnan ortuťnatý (II) Hg(NO3)2. Počas reakcie sa uvoľňuje oxid dusnatý (IV) (NO2) vo forme hnedého plynu a vody.
2:15-4:00 - Rozrezaná Al fólia 12 g sa amalgamuje pripraveným roztokom dusičnanu ortuťnatého (II).
4:10-5:55 - Roztok 1-fenyl-2-nitropropénu 10 g v IPA s kyselinou octovou sa redukuje
Al amalgámom na amfetamín.
 
Last edited by a moderator:

billy

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 28, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Takže konečný roztok zobrazený vo videu má , al stále v sebe, či jednoducho vyberieme al a zvyšok roztoku použijeme ako dusičnany ???
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Skvelé veci, vďaka! Ako by sa teda po reakcii ortuti postupovalo pri izolácii ortuťovej soli z roztoku, ak by ste ju chceli uchovať na neskôr? Vyvarením kyseliny dusičnej?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Ak je potrebný suchý dusičnan ortuťnatý, roztok dusičnanu ortuťnatého sa musí ochladiť, kým nevypadnú kryštály, prefiltrovať a vysušiť.
 
Last edited:
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Opätovné použitie roztoku dusičnanu ortuťnatého vo vode nie je možné. Dusičnan ortuťnatý sa hydrolyzuje .
 

uselessdragon

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 17, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Je kyselina dusičná ľahko dostupná látka na zakúpenie? Alebo sa dá ľahšie získať prostredníctvom zdrojov darkweb?
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Kyselina dusičná nie je prekurzor a dá sa pomerne ľahko kúpiť.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Hádam to závisí od toho, kde sa nachádzate. V EÚ je kyselina dusičná chemická látka uvedená v zozname a nemožno ju kúpiť bez licencie pre konečného používateľa. Nemôžete si kúpiť ani kyselinu sírovú. Ale kyselinu dusičnú si môžete vyrobiť, ak sa vám najprv podarí získať kyselinu sírovú, a to pomerne ľahko.
 

uselessdragon

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 17, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
V akých obchodoch sa to dá nájsť. Som v Kanade a nezdá sa, že by som na internete našiel veľa informácií o jej dostupnosti
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Tu je uvedená legislatíva vo vašej krajine. Nemôžem tam nájsť kyselinu dusičnú, ale kyselina sírová je uvedená ako prekurzor triedy B. Spolu s vecami ako acetón, MEK, toluén a éter.
https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/C-38.8/ (clearnet)
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
nejaké iné kyseliny, ktoré môžem použiť? dusičná je tu ďalšia obmedzená chemická látka
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Na dusíkatenie ortuti potrebujete kyselinu dusičnú. Ak ju nemôžete získať, vyrobte ju. Ak je kyselina dusičná obmedzená, potom je pravdepodobne obmedzená aj kyselina sírová, ale vždy existujú spôsoby. Získajte kyselinu sírovú z autobatérií, prevarte ju a potom ju destilujte. Na Youtube nájdete stovky videí, ako to urobiť. Keď budete mať koncentrovanú kyselinu sírovú, môžete vyrobiť kyselinu dusičnú - na Youtube nájdete približne rovnako veľa videí.
Ak si urobíte poriadny prieskum, môžete niekedy nájsť kyselinu dusičnú v nižších koncentráciách vo výrobkoch, ktoré nie sú označené ako "kyselina dusičná". Našiel som ju napríklad v kvapalinách na úpravu PH pre súpravy na domáce pestovanie (hoci to sa teraz zmenilo na kyselinu fosforečnú).
ALEBO si môžete skúsiť vyrobiť nitračnú zmes z dusičnanu amónneho a kyseliny sírovej. Videá o tom nájdete na... no, myslím, že by ste to už mali pochopiť. V opačnom prípade to jednoducho vzdajte. Potom to nie je pre vás. Informácie si budete musieť vyhrabať aj sami, nikto vám nebude môcť podať každý jeden detail.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Mám však otázku: čo by sa stalo, ak by ste zreagovali dusičnan ortuťnatý s práškovým hliníkom? Príliš prudko? Mám nejaký jemný nemecký tmavý alu prášok z mojich pyrotechnických čias ...
 

Morpheus

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Nemôžem sledovať video :(

. Nejaké šikovné riešenia na miešanie? radšej nad hlavou. Elektrická vŕtačka namontovaná vysoko, pp lopatka s dlhým hriadeľom n tesným otvorom? naozaj tesne na hriadeli, aby sa zabránilo úniku destilátu? samozrejme s kondenzátorom... alebo stačí pekná dlhá pp hadica? Hovoríme o mdma al/hg bez nitra. Je horné miešadlo z nerezovej ocele s vysokou odolnosťou proti korózii v poriadku? Myslím, že nie. Väčšina reakčných nádob, ktoré vidím, vyzerá, že majú nejaké nerezové steal časti, ako napríklad miešadlo. 25-50L by mohlo byť pekné... ale fungujú. Len si v hlave robím syntézu, aby som zistil, či je to niečo, o čom by som si mal prečítať viac. Chcel by som nejaké dobré nápady na diy veľké reakčné nádoby... alebo je lepšie kúpiť len sklenené predpripravené?
 
Last edited:

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Syntetizujte si kyselinu dusičnú sami!

Syntéza: 80 g dusičnanu draselného v banke s okrúhlym dnom spolu s 250 ml 98 % kyseliny sírovej.
Pripojte destilačný mostík a nechajte všetko zovrieť.
Destilát bude váš
vysokokvalitný HNO3! (Mali by ste ho trochu zriediť destilovanou vodou, pretože bude
vodou, pretože destilát je azeotropný HNO3, ktorý napriek najvyššej možnej koncentrácii
ktorý napriek svojej najvyššej možnej koncentrácii zjavne reaguje pomalšie ako trochu zriedený
HNO3.)
 

billy

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 28, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Prepáčte, prečo by to bolo potrebné , ak už máme kyselinu sírovú, nebolo by jednoduchšie použiť len toto.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Síran ortuťnatý (HgSO4) je mimoriadne nebezpečná a ťažko spracovateľná látka.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Radšej to nerobte.... Nie som chemik, ale som si istý, že to nie je dobrý nápad!!!!
 
Top