Question Ce medicament mă poate face să dorm bine

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Ce medicament mă poate face să dorm bine
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
203
Reaction score
206
Points
43
Răspunsul va depinde întotdeauna de motivul pentru care trebuie să dormiți suficient. Dar iată o listă aproximativă a medicamentelor care sunt utilizate pentru tulburările de somn.

Benzodiazepine: Benzodiazepinele, cum ar fi diazepamul (Valium) și temazepamul (Restoril), sporesc efectele unui neurotransmițător numit acid gamma-aminobutiric (GABA). GABA ajută la inhibarea activității neuronilor, ducând la efecte sedative și calmante care favorizează somnul.

Agoniști ai receptorilor non-benzodiazepinici: Aceste medicamente, inclusiv zolpidem (Ambien) și eszopiclonă (Lunesta), sporesc, de asemenea, efectele GABA, dar acționează asupra unor receptori specifici numiți receptori GABA-A. Acestea au proprietăți sedative similare cu benzodiazepinele, dar tind să aibă o durată de acțiune mai scurtă.

Agoniști ai melatoninei: Melatonina este un hormon produs în mod natural de organism pentru a regla ciclul somn-veghe. Medicamente precum ramelteon (Rozerem) imită acțiunea melatoninei și ajută la reglarea tiparelor de somn, în special la persoanele cu tulburări de somn în ritm circadian.

Antagoniștii receptorilor de orexină: Orexina este un neurotransmițător implicat în promovarea stării de veghe. Medicamente precum suvorexant (Belsomra) blochează acțiunea orexinei, promovând somnul prin inhibarea căilor de promovare a trezirii în creier.

Antidepresivele: Anumite antidepresive, cum ar fi trazodona (Desyrel) sau amitriptilina (Elavil), sunt uneori prescrise off-label pentru efectele lor sedative în tratarea insomniei. Aceste medicamente pot acționa prin afectarea diferiților neurotransmițători, inclusiv serotonina și norepinefrina, care pot influența tiparele de somn.

Antihistaminice: Unele somnifere fără prescripție medicală conțin antihistaminice precum difenhidramina (Benadryl) sau succinatul de doxilamină (Unisom). Aceste medicamente sunt utilizate în principal pentru a trata alergiile, dar pot provoca, de asemenea, somnolență, ceea ce le face utile pentru ajutorarea somnului pe termen scurt. Cu toate acestea, ele pot duce la somnolență reziduală și tulburări cognitive a doua zi.

Barbituricele: Barbituricele, cum ar fi fenobarbitalul, au o lungă istorie de utilizare ca sedative-hipnotice. Cu toate acestea, utilizarea lor a scăzut din cauza problemelor de siguranță și a disponibilității unor alternative mai sigure. Barbituricele acționează asupra receptorilor GABA, producând efecte sedative, dar prezintă un risc mai mare de supradozaj și dependență comparativ cu alte somnifere.

Suplimente pe bază de plante: Anumite suplimente pe bază de plante sunt comercializate pentru potențialele lor efecte de inducere a somnului. Exemplele includ rădăcina de valeriană, mușețelul și lavanda. Deși unele persoane le pot găsi utile, dovezile privind eficacitatea lor sunt limitate, iar siguranța și controlul calității lor pot varia. Este recomandabil să consultați un profesionist din domeniul sănătății înainte de a utiliza suplimente pe bază de plante pentru somn.

V-aș recomanda să începeți cu acestea din urmă, iar antidepresivele și barbituricele nu ar trebui să fie utilizate deloc ca somnifere. În situații dificile asociate cu utilizarea activatorilor SNC, puteți acorda atenție benzodiazepinelor. Cu toate acestea, acestea trebuie să fie utilizate neregulat și respectând cu strictețe dozele.

Este important să rețineți că, deși somniferele pot fi eficiente pe termen scurt, acestea sunt în general recomandate pentru utilizare temporară. Utilizarea prelungită sau excesivă a somniferelor poate duce la toleranță, dependență și alte efecte adverse (exceptând poate plantele).
 

Constantylious777

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 2, 2021
Messages
70
Reaction score
113
Points
33
Deals
54
Luam somnifere de mult timp = funcționează bine, dar mai târziu nu adormi ca o persoană normală. Acum nu mai iau medicamente - doar 15 mg de melatonină și este mult mai bună decât benzodiazepinele care te fac zombie.

Noroc
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Eu folosesc o doză destul de mică de THC. Doar pentru a evita orice stare de grogginess. Funcționează foarte bine.
În afară de asta...Melatonină.
 
  • Like
Reactions: T 3
View previous replies…

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Cum îți place să consumi THC pentru somn?

De obicei îl fumez, dar m-am gândit să amestec și o băutură bună cu un fel de THC lichid într-o zi
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Ei bine, pentru că sunt dependent de unt de arahide și ciocolată. Îmi fac propriile bomboane.
Am luat niște forme de bomboane de la magazin. Reeces unt de arahide (chips-uri pentru a face bomboane)
și se amestecă în uleiul meu de nucă de cocos canna pre-făcut. Produsul final = batoane mici sau ursuleți.
Nu le mănânc în fiecare seară. Poate de câteva ori pe săptămână.
De asemenea, fac unele care au un strat de ciocolată și reces. Apoi adaug un strat de nuci pecan zdrobite sau alune.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Rahat :D Ai vreo chitanță pe care să mi-o trimiți? Deoarece nu mănânc produse comestibile făcute de alții, ar trebui să fac asta eu însumi :D :D
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Nu prea am o rețetă oficială, dar pot să ți-o prezint.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Aș putea descărca una de pe internet pentru uleiul de cocos canna, dar aș dori să văd dacă îi adăugați și dvs. unele modificări.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Eu îmi fac uleiul de cocos infuzat cu Canna o dată sau de două ori pe an.
Astfel încât să pot face ce vreau. Îl păstrez într-un borcan sigilat. Ca în stânga.
 

Attachments

  • MEIHPWGXrb.PNG
    MEIHPWGXrb.PNG
    1.1 MB · Views: 102

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Atunci cumpăr astea. Le topesc și amestec încet în uleiul meu de canna. Uneori, topesc simultan niște ciocolată și o infuz și cu uleiul meu de canna. Pentru ciocolată. Folosesc doar chipsuri de ciocolată similare care sunt destinate fabricării de dulciuri. Cred că "destinate fabricării de dulciuri" este important.
 

Attachments

  • YMOstf8Rgy.PNG
    YMOstf8Rgy.PNG
    240.5 KB · Views: 88

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Apoi îl torn în formele mele. Care pot fi văzute în prima imagine din dreapta. Una pentru bare și una pentru urși.
Am luat inițial matrița pentru urși pentru a încerca să fac gume.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Diferă în funcție de mg pe care îl aleg. Îmi scot calculatorul. Totuși, nu este precis.
Mă gândesc că fiecare are 10-12 mg pe bară/urs.
Trebuie să închid și să mă duc la muncă, dar voi încerca să postez mai multe informații detaliate mai târziu.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Melatonina a funcționat bine pentru mine în trecut. Dar acum, mănânc strict 5-10mg THC/CBD 1:0.5
cu aproximativ o oră înainte de culcare. Nu mă mai trezesc în toiul nopții și am un somn liniștit de 6-8 ore.
 

Constantylious777

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 2, 2021
Messages
70
Reaction score
113
Points
33
Deals
54
Mi-ar plăcea foarte mult să mănânc THC înainte de somn, dar nu pot decât CBD, deoarece dacă aș lua THC înainte de a folosi o mașină aș fi condamnat pentru conducerea unui vehicul sub influența drogurilor. Aici e nașpa și poți ajunge la închisoare, la fel ca și pentru beție.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Vechiul canabis bun :)

Îmi place Strawberry Short Cake Cali Weed Strain pentru a dormi, are literalmente gustul unui tort scurt de căpșuni și te lovește ca un tren la viteză maximă :D
 

hermano

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Jun 18, 2023
Messages
51
Reaction score
50
Points
18
1 litru de bere și vei dormi ca un copil😌
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
devine plictisitor destul de repede și berea devine ca apa :D :D
 

hermano

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Jun 18, 2023
Messages
51
Reaction score
50
Points
18
Ar trebui să luați hennesy)
Sau să încerci valeriana cu șampanie)
Dar este ușor să supradozezi, la final te vei simți ca o legumă)
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Vechiul și bunul Henny :D

Pentru somn voi rămâne cu iarba mea, pentru emoție voi rămâne cu cocaina mea... Sunt un om simplu :D
 
Top