Question Oxidarea Wacker în oțel 304 vs oțel 316

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Mă întreb dacă o oxidare Wacker a safrolului la mdp2p poate avea loc într-un recipient din oțel 304, știind că acesta se va coroda, sau dacă numai oțelul 316 va funcționa.

Tablă de metal este de obicei 304, cred, și aș fi foarte drăguț dacă ați putea folosi acest lucru pentru a face un vas de reacție pentru Wacker. Știu că clorura de paladiu este corozivă, iar explozia unui recipient sub presiune nu este ideală.

De aceea întreb, pentru că întotdeauna m-am întrebat. Placa de metal 316 pare mai greu de obținut, dar sunt sigur că se poate face, apoi doar îndoiți și sudați, deși asta înseamnă să simplific foarte mult lucrurile.
 

Nacho

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Vreți să descărcați din bibliotecă clasicul lui Strike "Total Synthesis II" și să citiți secțiunea referitoare la Wacker ox. Din memorie, da, dar nu mă credeți pe cuvânt. S-ar putea să mă înșel, dar Wacker nu trebuie să fie presurizat deloc sau nu mai mult decât este nevoie pentru a umple un balon. Strike prezintă mai multe opțiuni pentru a face acest lucru la o presiune aproape zero.
 
Top