Question folosiți etanol din dezinfectant pentru mâini?

sideofpills

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 31, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Pentru a extrage pseudoefedrina din pastilele de sudafed, aș putea înlocui metanolul din antigel cu etanolul din dezinfectantul pentru mâini (75% etanol)? Ar avea același rezultat?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Metanolul și etanolul nu sunt la fel. Probabil că puteți obține metanol din lichidul de spălare a parbrizului sau din antigelul pentru gaze termice sau din detergentul pentru frâne
 

sideofpills

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 31, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Frit Buchner Am încercat să caut pe internet antigel și spălător de parbriz cu metanol pe plan local, dar acestea nu precizează dacă conțin sau nu metanol. De aceea am întrebat despre dezinfectantul pentru mâini ca alternativă, mulțumesc pentru că ați subliniat acest lucru, sunt un chimist începător și am multe de învățat, apreciez asta. Știu că HEET Gas-Line Antifreeze funcționează, dar nu se mai vinde în țara mea.

Odată ce găsesc un produs cu metanol, va trebui să distilez lichidul de spălare a parbrizului pentru a separa metanolul de celelalte substanțe chimice, nu? Doar dublă verificare, vă mulțumesc din nou foarte mult.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
În general, da, ar trebui să o distilați Eu caut fișa cu date de securitate pentru a confirma ce substanțe chimice sunt în ceva și concentrația. Uneori puteți obține diluant pentru vopsele care este metanol pur
 
Top