Question pasta nu a precipitat, a devenit doar albastră, ce ar putea fi în neregulă?

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
un vas p2np , nabh4, cucl2 ---> un ulei

Am făcut două sinteze în weekend. Am urmat totul pas cu pas. Astăzi am vrut să încerc (acetonă și acid sulfuric). După adăugarea acidului sulfuric, amestecul a devenit pur și simplu albastru și reacția s-a oprit. Care ar putea fi problema? A pățit cineva ceva asemănător?
 

Attachments

  • p4IcZaBETo.jpg
    p4IcZaBETo.jpg
    3.5 MB · Views: 106
  • RgpZE1PFw7.jpg
    RgpZE1PFw7.jpg
    5 MB · Views: 87
  • 8dgFuH2lrX.jpg
    8dgFuH2lrX.jpg
    3.5 MB · Views: 81
  • jTbL1qYyED.jpg
    jTbL1qYyED.jpg
    4.8 MB · Views: 91

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Îmi pare rău, dar sincer nu vă pot ajuta, ar putea fi o mulțime de lucruri diferite și toți reactivii și pașii ar trebui explicați în mod clar pentru a vedea dacă a fost făcută vreo greșeală.
În ceea ce privește imaginile, nu văd nimic albastru, dar ar fi ceva legat de cucl2, dar nu sunt sigur.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Am urmat descrierea de aici. observând exact totul. Ipa se evaporă, torn un amestec din rotovap, uleiul începe să înghețe, are loc o schimbare: nu există miros de alcool, dar va fi într-o stare gelatinoasă. Am înțeles că baza liberă are nevoie de alcool pentru a precipita.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Nu am dormit toată noaptea. ceea ce prietenul meu dorea să colecteze era 2 x 1 litru de ulei, care nu conținea IPA sau alte produse alcoolice. IPA a fost complet evaporată (rotovap). Am făcut-o astfel încât uleiul să nu miroasă a alcool. în ambele cazuri a încercat să îl precipite fără alcool. a folosit asta: 2 litri de acetonă, 1 kg de cafeină, aproximativ 50-100 ml de acid oleic. mai rămâne o jumătate de doză de strat organic 6 litri. Ipa) amestec de bază. luați 1 litru din el și începeți procesul de extragere. ar trebui să funcționeze......Voi scrie mai târziu ce s-a întâmplat
 
Top