Ideea de comunicații mobile axate pe confidențialitate

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Salutări!

Vreau să vă vorbesc despre toate aceste discuții pe care le vedeți peste tot în jurul oamenilor care vorbesc despre ce aplicație este cea mai sigură de utilizat și dacă acestea au fost încălcate și așa mai departe.
Folosind o aplicație obișnuită care pretinde confidențialitate, cum ar fi whatsapp, de exemplu, ei spun că comunicațiile sunt criptate de la un capăt la altul.
Acesta ar putea fi cazul. Dar problema cu aceste aplicații este că nu sunt descentralizate,
datele de comunicare trec prin serverul cuiva înainte de a ajunge la destinatar.
Deci, știind acest lucru, trebuie să vă întrebați încă o dată, dacă am încredere în această a treia parte cu datele mele,
sau ar putea exista o mică șansă ca ei să vândă într-o zi sau mai rău,
să o facă deja?
Ceea ce cred eu, ceea ce este cea mai bună opțiune acum sunt aplicațiile de comunicare descentralizate.
Iar cea pe care o voi recomanda se numește Briar. Și vă voi explica de ce.

Programele tipice de mesagerie se bazează pe servere centrale și expun mesajele și relațiile la supraveghere.

UbzZGjw0xC

Spre deosebire de aplicațiile tradiționale de mesagerie, Briar nu se bazează pe un server central - mesajele sunt sincronizate direct între dispozitivele utilizatorilor.
Dacă internetul nu funcționează, Briar se poate sincroniza prin Bluetooth sau WI-Fi, menținând fluxul de informații în caz de criză.
Când internetul este activ, Briar se poate sincroniza prin intermediul rețelei Tor, protejând utilizatorii și relațiile lor de supraveghere.
Exact, cu Briar puteți comunica și fără internet! Briar construiește o rețea, o inter-rețea privată proprie în acest scenariu.


Briar utilizează conexiuni criptate între utilizatori pentru a preveni supravegherea și cenzura.

F7W1lItxNH



De asemenea, este posibil să creați chat-uri de grup, bloguri private și forumuri folosind Briar în aplicație.
Deocamdată este disponibilă doar pentru dispozitivele android. Eu o folosesc de ceva timp și sunt mulțumit de ea.

Pentru informații și instrucțiuni mai detaliate, puteți vizita site-ul lor la adresa
 
Top