Question Sinteza P2NP

Zeus the chemist

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Am încercat să sintetizez P2NP folosind benzaldehidă și nitroetan, cu catalizator ciclohexilamină. Am refluxat timp de 6 ore și nu am obținut nimic. Doar o substanță galbenă asemănătoare uleiului care arde atunci când este pusă pe foc. Mă poate ajuta cineva cu asta?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Ce temperatură ați folosit?
Ați adăugat solvent?

GEPUpMmWo9
 

Zeus the chemist

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Instrucțiunea a fost să reluxăm la 60°C, dar sistemul nostru nu a putut face față, așa că temperatura a fost de aproximativ 80°C. Și a ajuns la 120°C pe măsură ce trecea timpul. Am folosit o manta de încălzire, care nu are un sistem de control al temperaturii.
 
View previous replies…

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Este necesar să adăugați alcool izopropilic la masa de reacție și să o încălziți la 50 de grade Celsius, apoi să o puneți la congelator până când apar cristale.
 

Zeus the chemist

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumim pentru răspuns. Reacția funcționează la 50°C? Ar trebui să o refluxez timp de 6 ore la 50°C?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Puteți utiliza o baie de ulei sau de apă la o temperatură constantă de 60/80
3 ore, apoi îndepărtați căldura și așteptați să se răcească. Este preferabil să adăugați IPA de două ori mai mult decât greutatea benzaldehidei
Puneți-l în congelator pentru a se cristaliza
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Arătați-mi o imagine a masei de reacție.
Uneori există dificultăți cu cristalizarea. Pentru a începe procesul, este necesar să se răcească în congelator și apoi să se adauge un bob de P2NP ca o excitație a cristalizării.
Uneori este util să turnați soluția dintr-un pahar într-un pahar pentru oxidare.
 

Zeus the chemist

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumesc pentru răspuns. Aceasta este prima mea dată când sintetizez P2NP. Nu am putut face o fotografie. De asemenea, temperatura mea nu a fost corectă, sistemul meu nu a putut face față unei temperaturi constante de 60°C. Temperatura a fost de 80°C și a crescut până la 120°C. A fost constantă la 120°C și nu a depășit niciodată această valoare. Îmi puteți sugera o modalitate mai bună de sintetizare. Sunt dispus să încerc până când voi obține produsul potrivit.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Priviți cu atenție videoclipurile noastre privind sinteza P2NP
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/media/1-phenyl-2-nitropropene-synthesis.69/
 
Top