Question Distilarea nitrometanului

jzsmluka

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 26, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Am făcut multe experimente de chimie în trecut, dar de data aceasta am decis să fac ceva rău și voi sintetiza MDMA. Am MDP-2-P la îndemână și am decis să fac aminare reductivă cu nitrometan și HgCl2. Pot cumpăra nitrometan pentru curse, dar acesta are o puritate de numai 50%. Cum pot distila/extrage nitrometanul din combustibil?
Mulțumesc pentru ajutor!
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Am distilat nitrometan de multe ori. Presupun că carburantul dumneavoastră este pe bază de metanol. Puteți efectua o distilare simplă, dar randamentul va fi mai mic/va conține mai mult metanol. Aș recomanda distilarea fracționată, deoarece durează mai mult, dar poate separa complet fracțiunile. Eu folosesc o coloană de 40 cm și reușesc perfect. Începeți cu o temperatură scăzută, astfel încât metanolul să înceapă să pătrundă. Continuați până când nu mai ajunge metanol. Apoi creșteți căldura. Aruncați prima cantitate care vine, deoarece conține încă metanol. De obicei, combustibilii nu conțin apă, dar asigurați-vă că echipamentul este uscat pentru a nu introduce apă, deoarece aceasta nu poate fi eliminată prin distilare. Nu supraîncălziți, se va descompune dacă este prea fierbinte. Acesta va produce o grămadă de oxid nitric și alte bs. În general, este destul de simplu și se comportă bine, iar azeotropul este ușor de separat.
 
Top