Question Aveți nevoie de ajutor

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
"Am de gând să folosesc hipoclorit de calciu și etanol pentru a produce cloroform. Puteți să mă informați dacă le pot amesteca pur și simplu într-un raport de 1:1 sau dacă există alte precauții? Nu am putut găsi online instrucțiuni de utilizare relevante. Sunteți amabil să mă ghidați prin proces sau să subliniați orice precauții specifice?"
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
370
Reaction score
181
Points
43
MbvCWHVnZY
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Nu pot achiziționa acetonă și toluen în țara mea, motiv pentru care am în vedere producerea de cloroform ca solvent nepolar alternativ. Cloroformul se prepară de obicei folosind acetonă, dar, deoarece nu am acces la acetonă, mă întreb dacă pot folosi în schimb etanol și hipoclorit de calciu. Etanolul și hipocloritul de calciu pot fi utilizate pentru a produce cloroform?
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
370
Reaction score
181
Points
43
Poate dizolvant de lac de unghii...! Sau oxidarea izopropanolului nu am încercat-o niciodată, doar am văzut referințe
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Se numește reacție haloformă și YouTube este o sursă de încredere. Singurul pericol este efectul exotermic puternic care limitează lucrurile la o scară mică. Deci, încercați în loturi gestionabile, nu doriți să ajungeți acolo unde se pierde controlul asupra căldurii.
 
Top