Question sinteza metacatinonei din propiofenonă

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Bună ziua colegi cercetători,

Mă gândesc să încep acest proiect, dar înainte de a documenta abaut trebuie să aleg modul în care voi halogena cetona.
Opțiunile pe care le pot alege din :


1. I/CuO - dar cum iodobromopropiofenona este un lichid, s-ar putea să am dificultăți în extragerea/purificarea cetonei, ceea ce poate duce la un produs de culoare proastă, mă gândesc că dacă filtrez precipitatul de Cu și reacționez soluția cu tiosulfat de sodiu, voi elimina culoarea puternică de iod și nu mă voi juca cu prețiosul meu atom de iod.

2. N-bromosuccinimidă/pTSA în GAA sau N-Bromosuccinimidă/Amoniu Acetat în EtOAc al doilea îmi pot obține bromopropiofenona gata în acetat de etil pentru reacția Sn2.

3, Br2 în DCM - cea mai ușoară, dar toxică cale și nu am brom la îndemână, nu o voi face, dar tot trebuie să dau bani, dar am experiență doar cu DCM în reacția Sn2 și nu știu exact cât de bine reacționează cu EtOAc ca solvent, de exemplu.

Să vedem ce părere aveți despre halogenare, care este calea pe care o preferați, de ce și care ați folosi-o dacă halocetona dvs. este lichidă.
Mulțumesc anticipat :))
 

sweettooth

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 14, 2023
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
uită-te la rodiu verifică ce stă acolo documente suplimentare alte metode pe care nu le-am văzut niciodată
 
Top