Question Nenorociri legate de sinteza mescalinei

David Darling

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 14, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Am încercat să sintetizez mescalină din 3,4,5-trimetoxibenzaldehidă prin două căi diferite. Totul părea să funcționeze bine până la ultima etapă, însă nu s-a obținut produsul dorit. Are cineva o idee despre ce ar fi putut să meargă prost?

Ruta mea a fost în principiu următoarea:
1) 3,4,5-trimetoxinitrostyren din 3,4,5-tmba :

10 g de 3,4,5-tmba au fost dizolvate într-un amestec de 16 ml de nitrometan în 74 ml de etanol. Soluția a fost răcită la 0 °C.
8,42 g de KOH au fost adăugate lent. Temperatura a fost menținută sub 5 °C cu ajutorul unei băi de gheață. După ce amestecul a stat timp de 1 oră la 0 °C, acesta a fost adăugat la 300 ml de HCL 10 % în apă răcit. Temperatura a fost menținută sub 10 °C. Fulgii galbeni de 3,4,5-tmns au căzut din soluție și au fost filtrați după o oră de așteptare. 3,4,5-tmns a fost doar ușor uscat înainte de a fi utilizat în următoarele etape de reducere.

2.1) prima metodă de reducere: mescalină din 3,4,5-tmns prin AlAmalgam :

aproximativ 10 g de 3,4,5-tmns au fost aruncate într-un borcan mare umplut cu 0,5 g de HgCl2 rezolvat în 100 ml GAA, 150 ml IPA și 50 ml apă.
S-au adăugat 20 g de folie de aluminiu mărunțită și amestecul a fost agitat folosind o bară de agitare magnetică. A avut loc o reacție violentă timp de aproximativ 10 minute, după care amestecul a fost lăsat să reacționeze timp de 5 ore. După finalizarea reacției, nămolul gri din interiorul borcanului a fost tratat cu o soluție de 150 g KOH în 400 ml apă. Stratul IPA portocaliu rezultat a fost separat pentru prelucrarea ulterioară. Pentru a obține sarea de mescalină hcl, stratul portocaliu de IPA a fost gazat cu gaz HCL uscat. Gazul a fost produs prin încălzirea unui amestec de sare de masă și bisulfat de sodiu într-o eprubetă în interiorul unui cuptor. La introducerea gazului HCL, din soluție au căzut fulgi albi de (ceea ce am presupus a fi) Mescaline HCl. După un timp, soluția a trecut de la portocaliu transparent la un roșu opac intens. Căderea fulgilor albi a încetat la scurt timp după aceea. Fulgii au fost filtrați și spălați de mai multe ori cu IPA și acetonă răcită. Rezultatul a fost de aproximativ 4 g de substanță cristalină albă, fără miros. Substanța a fost testată cu reactivul Liebermann. Culoarea s-a schimbat într-un maro foarte foarte slab, abia vizibil... Sinteza trebuie să fi eșuat. Dar unde? Ce este substanța albă?

2.2) metoda a doua de reducere: mescalină din 3,4,5-tmns prin Zn/HCL

aproximativ 10 g de 3,4,5-tmns au fost adăugate la o soluție răcită de 300 ml HCL 31% și 200 ml IPA. Soluția a fost răcită cu ajutorul unei băi de gheață și agitată cu ajutorul unui agitator magnetic. Zn a fost adăugat cu o viteză de 1 g pe minut, în total fiind adăugate 50 g. Temperatura a fost menținută sub 10 ° C. După ce adăugarea de Zn a fost completă, amestecul a fost lăsat să stea timp de 5 ore. 393 g KOH în 800 ml apă au fost adăugate lent la amestec, temperatura fiind menținută sub 30 °C. După alte 5 ore de repaus, s-au separat trei straturi distincte: Un strat solid alb la bază, un strat apos ușor galben la mijloc și un strat IPA portocaliu la vârf. Stratul portocaliu de IPA a fost separat și tratat cu gaz HCL, la fel ca la punctul 2.1). Solidul rezultat a fost filtrat. Era alb, cu o ușoară nuanță gri și un miros puternic de amină. Când a fost testat cu reactivul Liebermann, culoarea s-a schimbat într-un maro închis/negru. Proba s-a evaporat atunci când a intrat în contact cu reactivul. Substanța avea un gust ușor sărat.
Au fost consumate 1 mg, 10 mg, 100 mg și 350 mg de substanță (cu o pauză de o săptămână între ele pentru toleranță), dar nu au fost observate efecte psihedelice. La 350 mg, după aproximativ 3 ore, a apărut o senzație de energie, echivalentă cu o ceașcă de cafea tare. Se pare că și această sinteză a eșuat. Este ceva în neregulă cu workup-ul?

Voi aprecia orice tip de ajutor! Mulțumesc!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
"Gazul a fost produs prin încălzirea unui amestec de sare de masă și bisulfat de sodiu într-o eprubetă în interiorul unui cuptor."

Acest lucru pare îndoielnic. Na+, Na+, Cl-, HSO4- . Nu văd ca acest lucru să elibereze hidrogen, nu există nimic pe Google care să sugereze acest lucru și cu nici un principal aquarius sau solvent pentru ca acestea să se disocieze în. Se pare că sunt 3 greșeli. Dacă aveți vreo dovadă că acesta produce hidrogen gazos. Poate m-ați putea convinge că produce gaz de clorură de hidrogen dacă ar avea un solvent
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
Cred că va trebui să răsfoiesc Tikal, recunosc că nu prea îmi plac psihedelicele și nu am petrecut timp citind niciun sintetizator
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
În primul rând, trebuie să faceți amalgamul de aluminiu, apoi să adăugați 2,3,4. Adăugați aluminiul la mercur și lăsați-l să reacționeze. Ceea ce ați făcut nu a format niciodată amalgamul. Aceasta este o procedură în 1 pas, o hidrogenare. De unde ați luat aceste rețete? Dacă încercați din nou, vă sugerez;

  • 15 g Pd/C 5%
  • 175g 3,4,5TMBnitrostyrene
  • 2,5L EtOH anhidru
  • 100ml 31,45% HCl
Procedură

  • Adăugați reactivii în butoi, începeți să agitați energic
  • Se îndepărtează atmosfera și se presurizează la 75psi cu H2
  • Reacționați timp de 8-10 ore sau până când absorbția H2 a încetat complet
  • Se evacuează H2 în exterior, se aspiră interiorul recipientului, se lasă H2 să se limpezească, apoi se deschide recipientul
  • Se îndepărtează Pd/C prin filtrare în vid
  • Se filtrează din nou prin celită pentru o recuperare/eliminare maximă a Pd/C
  • Se distilează amestecul până când fracțiunea de etanol începe să înceteze
  • Se răcește și se reia cantitatea rămasă în 2L 3N HCl
  • Se spală cu 2x125ml DCM
  • Basificați până la pH>11 prin picurare și cu agitare cu soluție saturată de NaOH
  • Se extrag 3x125ml DCM
  • Se usucă peste NaSO4 (250g) timp de 15 minute
  • Se filtrează NaSO4 și se barbotează DCM cu HCl(g) anhidru. După încetarea cristalizării, poate fi avantajos să se filtreze și să se usuce din nou DCM-ul cu încă 100 g NaSO4, apoi să se mai bolborosească puțin.
  • Se colectează cristalele de sare HCl prin filtrare
 

David Darling

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 14, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Și eu am fost nesigur în legătură cu această procedură, deoarece nu am găsit-o în nicio literatură. Teoretic, ar trebui să funcționeze analog cu modul în care se poate obține acid azotic din NaHSO4 și săruri de nitrat: 2 NaHSO4+ 2 KNO3 ---> 2 HNO3 + Na2SO4 + K2SO4
În cazul HCl:NaHSO4 + NaCl ---> Na2SO4+ HCl
În mod cert a avut loc o producție de gaz, iar vaporii aveau un miros foarte caracteristic de HCl. Voi încerca cu siguranță o altă metodă de gazare în viitor, deoarece gazul produs este foarte fierbinte și, prin urmare, poate degrada produsul într-un fel (?)

Trebuie să recunosc că mi-e cam frică de recipientele sub presiune, dar voi analiza metoda dvs. de hidrogenare.

Am puțină experiență cu AlAmalgam și nu am știut niciodată că ordinea de adăugare contează. Vă mulțumesc mult pentru clarificarea acestui aspect!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
882
Points
113
Am căutat anioni și cationi și ceea ce am citit spunea că cationul din NaHSo2 este HSo2, hidrogen sulfurat. Nu sunt sigur cum ați putea îndepărta hidrogenul, dar dacă s-ar putea face, cred că ar fi nevoie de o energie incredibilă (căldură). O altă modalitate de a obține gaz HCl este de a fierbe acidul clorhidric. Odată ce cea mai mare parte a apei a dispărut, acesta va produce gaz. O oală sub presiune din magazinul de ocazie cu un furtun în care se pune greutatea pare a fi un plan
 
Top