Question Sinteza mefedronei - aminare în DCM sau NMP? - Vă rugăm să discutați aici

eps0n

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 27, 2022
Messages
11
Reaction score
9
Points
3
Ce va da randamente mai bune? Am discutat cu unele persoane și există opinii contradictorii. În opinia mea, aminarea în NMP va oferi un randament mai mare, deoarece reacția este mai rapidă și mefedrona liberă nu se va descompune. Dar alții au spus că DCM va da același randament sau chiar că NMP dă un randament mai mic.

O opinie de specialitate ar fi grozavă!

Sau pur și simplu discutați și expuneți-vă punctele de vedere
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Există anumite situații în știință care contrazic teoria bine stabilită și nimeni nu știe de ce. Singura modalitate de a ști cu siguranță este prin experiment.

Aveți bk4, meAmine și solvenți comuni (acetat de etil, NMP, DMSO...)Dacă da, la scară mică ar fi ideal, cu o comparație standardizată între probe. Poate că unele vor da rezultate
mai bune, dar la ce bun dacă produsele sunt puternic contaminate și nu dau rezultate bune? 4mmc este relativ "nou", deci noi toți suntem pionieri în perfecționarea acestui synth. Acest lucru îi va încuraja și pe alții să se complacă în cercetare.
 
Last edited:

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
la scară mică este mult mai bine să produci la scară mare pentru că este dificil să detectezi un astfel de labore și poți produce fără probleme cu poliția ani de zile. laboratoarele mari sunt rapid prinse și vei avea ani de închisoare.
Am făcut 7 ani 4mmc pe dcm și este mult mai ușor de sintetizat, deoarece nu există echipamente de laborator, aceleași sticle de suc. seringă și pânză pentru mobilier. și a făcut-o ușor cu 100g 2b4m 60g-70g de cristale. în fiecare zi 24 zile x 60g-70g = 1.440g-1.680g x 20 € o lună foarte bună.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Dacă cineva are de gând să vândă, o opțiune mult mai bună este să facă stocuri și să efectueze această reacție la scară largă în interiorul unui butoi de plastic de 200 l cu un mixer manual pentru mortar acoperit cu teflon și un sistem de răcire. Din fericire, este ușor de eliminat echipamentul. Se separă partea de manifestare și distribuție, deoarece chimiștii sunt în fruntea sectorului alimentar și toată lumea îi va turna.

Cum a fost produsul dumneavoastră? Care a fost feedback-ul clienților? Ați folosit vreodată alt solvent, vreo diferență în calitate? DCM este greu de obținut în prezent din cauza reglementărilor UE...
 
Last edited:

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
da toulen am folosit. dcm este foarte bine disponibil în ue. Puritate de 97% testată în Barcelona. atunci când aveți un butoi deschis, miroase foarte tare și numai mirosul vă poate face să aveți probleme cu vecinii. dacă închideți bine butoiul, presiunea îl va sparge.
 

eps0n

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 27, 2022
Messages
11
Reaction score
9
Points
3
Cât timp îl lăsați să reacționeze? În literatura științifică, metoda ideală este 55-60 °C timp de 10 minute:

"În încercarea de a găsi alte condiții de reacție pentru etapa 2 3a, am căutat în literatura de specialitate
sinteze ale a-tert-butilaminopropiofenonei, analogul nesubstituit inelar al bupropionului.

Am găsit o singură referință 9 pentru sinteza acestui compus, care a prescris 5 ore de reflux în benzen și a avut ca rezultat un randament de numai 37 %.

Am încercat apoi N-metilpirolidinona (NMP) ca solvent și am constatat că reacția t-butilamină și 2 la temperatura camerei în acest solvent a fost vizibil exotermică și s-a finalizat (după cum se apreciază prin dispariția lui 2 prin GC-MS) în mai puțin de 0,5 ore.

Din considerație pentru nerăbdarea tinerilor, am încercat să încălzim reacția într-o baie de apă la 60 °C și am constatat că reacția s-a încheiat în mai puțin de 10 minute.


În schimb, atunci când reacția este efectuată în acetonitril, solventul utilizat de lucrătorii BW, aceasta nu este exotermică, este considerabil mai lentă și, conform Hill et al. (7), a dus la un randament de numai 43%, în timp ce randamentele noastre au fost în medie de 75-85%."


Este vorba despre sinteza Bupropionului, dar cred cu tărie că același lucru se poate aplica la 4-MMC, deoarece structura nu diferă foarte mult.Având în vedere că se raportează randamente ridicate cu DCM, este foarte probabil ca aceleași condiții să se aplice și pentru DCM.

Ar fi o mare contribuție pentru comunitatea noastră dacă cineva are plăci TLC și este dispus să testeze pentru cât timp trebuie să se desfășoare reacția în condiții diferite (20 °C, 60 °C, DCM, NMP)
 
Top