Question Este sigur să dați o adresă unui furnizor profesionist?

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Să presupunem că achiziționați câteva grame de substanță chimică de la un furnizor profesionist bine cotat din țara dumneavoastră, unde nu este posibilă nicio livrare fără plată.
Să neglijăm riscul ca o scrisoare mică și furtivă să poată fi confiscată, dacă nu există vamă.

Există totuși o problemă, aceasta este doar pentru cumpărător (vânzătorul este fără niciun risc din cauza plății cripto):

Cumpărătorul trebuie să dea o adresă vânzătorului pentru a primi produsul chimic.
Cred că este un risc care depinde doar de modul în care vânzătorul gestionează informațiile.

Cel mai bine ar fi ca, după primirea adresei, procesul să fie rapid și toate datele privind adresa/numele să fie șterse imediat după trimitere.
Știe cineva cum este gestionat acest lucru? Furnizorii profesioniști pot fi de încredere? Există cazuri în care adresele/numele s-au scurs de la furnizori?

Vă mulțumesc foarte mult pentru opiniile și experiențele dumneavoastră.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Telling de la cele mai multe confiscări presupunerea că vânzătorii șterg adresele este un hopium. Mă vând, dar sincer, există întotdeauna adrese care sunt păstrate mai mult decât mi-aș dori. Întârzierile comenzilor, pachetele pierdute sau un pachet blocat în vamă pot fi factori care fac ca adresa dvs. să rămână în computerul cuiva chiar și peste o lună. Imaginați-vă acum, cât de probabil este ca furnizorul să păstreze aceste date într-un format criptat? Shiny Flakes le avea criptate, dar fraza de acces era scrisă pe o bucată de hârtie în dormitorul său, doar ca exemplu.

În general, divulgarea unei adrese este întotdeauna o scurgere de informații, indiferent de modul în care este tratată.
Dacă vă supuneți procedurii de divulgare de bunăvoie a unor informații despre dumneavoastră, chiar dacă este vorba doar de țara de origine, asigurați-vă că nu este o legătură directă cu dumneavoastră.

Folosiți cutii poștale, nume false, adrese false sau cutii poștale moarte, dacă este posibil. Dacă ar trebui să vă folosiți adresa de acasă și propriul nume, nu faceți achiziția
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Mulțumesc foarte mult pentru detalii, Gordon Ramsay,

De fapt, un furnizor ar putea minimiza riscul prin acțiuni raționale, cum ar fi criptarea sau mai bine păstrarea informațiilor doar pentru o perioadă minimă de timp (acestea ar putea fi furnizate din nou doar atunci când este necesar)
Care credeți că este procentul cumpărătorilor care folosesc o adresă care ar putea fi urmărită până la ei? Chiar folosind numele și adresa reale?

Nu este atât de ușor să găsești o cutie poștală moartă etc...
Obținerea unui act de identitate fals? Serios, pentru o achiziție de 20$? Identitatea falsă în sine este un mare risc.

S-ar putea utiliza un releu de corespondență care oferă o adresă anonimă, dar totuși acest releu de corespondență are nevoie de o adresă la care să retransmită corespondența. Nu sunt sigur dacă acest lucru adaugă un fel de securitate.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Nu voi da niciun număr exact, dar mult mai mulți decât credeți folosesc adresa lor reală, eventual și numele :D
. Am avut persoane despre care eram aproape 100% sigur că se aveau pe ei înșiși, părți ale corpului lor sau animale în pozele lor de profil de pe darknet.

De fapt, puteți construi o căsuță poștală moartă, astfel încât să nu trebuiască să o găsiți. Găsiți o adresă abandonată și instalați acolo o cutie poștală.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Părțile corpului lor... lol, nu vreau să văd asta.

Ar putea fi o idee bună cu o adresă abandonată, dar în multe orașe/țări nu vei găsi locuri abandonate pe o rază de 200 de mile.
Am mai avut ideea de a instala sau "abuza" de o cutie poștală într-o casă cu un număr mare de apartamente. Dar toate au un îngrijitor care va îndepărta orice cutie poștală necinstită în câteva minute.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Mâini este ceea ce vreau să spun :D
Dar am văzut un fir recent în cazul în care tipul care are prietena cu fundul cel mai urât ar primi 500EUR.. nu v-ar crede cât de mulți oameni postat prietena lor cu dovada tag-ul scris pe fundul lor :D :D

Verificați ceea ce Frit Buchner tocmai a scris :)
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Trebuie să existe furnizori de încredere, care cel puțin criptează informațiile în siguranță, nu-i așa?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Trimiteți-i adresa dvs. numele ultimului ocupant? Cel puțin asta v-ar oferi un nivel de negabilitate. Eu primesc corespondență de la ultimii 5 locatari. Poziția autorității este că trebuie să scriu "retur la expeditor" pe ea dacă vreau să o returneze, iar dacă persoana nu a lăsat nicio adresă de expediere, trebuie să o livreze, chiar știind că persoana respectivă nu mai este aici
 
  • Like
Reactions: vis
Top