Izomeri și acid tartric

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Nu am împărțit niciodată izomeri. Poate cineva care a efectuat acest proces să mă lămurească.
Există acid L+ tartric {care este izomerul dexto, ceea ce este ușor de cumpărat )
Și acidul D-tartaric (care este Levo, ceea ce este greu de cumpărat în afară de China)
Sunt un pic confuz citind fire și articole despre cum se face de fapt. Să zicem că folosesc acid L+ tartric, care este izomerul dextro, și am 1 mol de freebase meth/ampt. Folosesc acest lucru pentru a cristaliza molul complet de freebase pentru a produce apoi
D meth/ampht D tartat și L meth/ampht D tartat, care la rândul lor vor da acestor doi izomeri solubilități diferite?
Sau selectivitatea acidului tartric L+ va cristaliza izomerul D din freebase-ul meu, ceea ce înseamnă că am nevoie de 0,5 moli de acid L+tartric pentru 1 mol de freebase.
Am citit o mulțime de informații contradictorii, este foarte confuz când vine vorba de acidul tartric. Dacă cineva are experiență, va fi foarte apreciat.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Aici, am făcut acest lucru cu ceva timp în urmă, primul rând descrie procedura "mea", nu am intrat în detalii pentru traseul acidului D-tartric deoarece nu am experiență de primă mână, dar utilizarea L-tartricului în exces, așa cum este descris, produce, cel puțin cred, un produs destul de optic pur, nu am încă o modalitate de a dovedi acest lucru, dar teoria se verifică, precum și farmacologia fiind vizibil mai bună, ritm cardiac mai scăzut, fără spasme, bruxism redus.De asemenea, faptul că acidul L-tartaric(ei fac distincția) este criticat în mod regulat dacă țineți pasul cu literatura de specialitate. este un caz de "ai încredere în mine, frate", dar așa cum am spus, teoria este solidă.

În zilele următoare mă voi strădui să înregistrez rezultatele și proporțiile mele și s-ar putea să deschid un topic pentru a-mi prezenta descoperirile sau să postez aici, nu știu

de asemenea, scuzați lucrările de artă, nu sunt cel mai bun designer grafic


Ij0D3XaBvK
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Există o versiune ilustrată la sfârșitul subiectului. Nu știu de ce oamenii nu se uită și nu citesc acolo (Pic. 17-20)
 

Ihml

Don't buy from me
Resident
Language
🇱🇹
Joined
Mar 3, 2024
Messages
7
Reaction score
6
Points
3
Ar putea fi utilizat un filtru normal din hârtie pentru filltrație sau ar trebui utilizat în schimb un filtru din sticlă borosilicată? Deoarece amfetamina este o bază slabă cu un pH de aproximativ 11.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
De asemenea, trebuie să menționez că produsul tartrat nu este atât de sensibil la un pH scăzut, astfel încât un exces nu dăunează cu adevărat, soluția devine roșie, ceea ce indică faptul că porțiunea de deșeuri este spoliată, iar acidul în exces plutește la fund mult mai repede decât floculantul, dar solidul rezistă în întregime și iese frumos și alb atunci când este filtrat, nu va fi POOF ca alți infractori *ahem*
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
EDIT: D meth/ampht L tartate
L meth/ampht L tartat
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Mulțumesc, deci selectivitatea acidului tartric L+ cristalizează baza liberă D, nu-i așa?
nu ați putea să vă puneți produsul sub un polarimetru pentru a verifica rotația, acest lucru va confirma că produsul dvs. este oppitcally pur. Cred că aveți nevoie de o rotație medie de +12,5 pentru izomerul D al metamfetaminei, dar va trebui să verific de două ori.
Ar fi bine să vă postați rezultatele aici.
Care credeți că sunt cei mai buni solvenți de vest, etc., de utilizat?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
În mod ideal, un alcool + bază liberă, dar integrat în procesul general, este mai logic să nu se distileze cu aburi și să se utilizeze extracte ca atare, deoarece acestea vor fi supuse cel puțin unei purificări acido-bazice până la sfârșitul procesului doar prin natura acestuia, uneori două.
În ceea ce privește un polimetru, nu am acces la unul, aș putea pregăti o soluție de sare racemică pentru a compara indicii de refracție, dar nu sunt sigur că este foarte concludent
 
View previous replies…

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Ar trebui să distilăm cu aburi baza liberă racemică în prealabil. Probabil că acest lucru va fi mult mai ușor. Ce ziceți de un sistem bifazic format din acidul tartric în apă și freebase în substanța nepolară și amestecați-le împreună. Astfel, izomerul D tartat ar trebui să migreze în stratul de apă, iar L freebase să rămână acolo unde este.
Le voi încerca pe amândouă și vă voi anunța

Îl voi testa pe polarimetrul meu după ce voi încerca aceste metode
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
distilarea este o durere în fund pentru mine, dar te duci drept înainte, sistemul pe care îl propui dosen nu sună prea rău, singurul lucru pe care aș putea protesta în ceea ce privește ar fi solubilitatea acidului tartric în apă, dar eu nu sunt sigur cum sau dacă ar putea afecta procesul, eu sunt curious la descoperirile tale, ține-ne la curent
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
un alcool și nu acetonă, cu argumentul că acidul tartric este mai solubil în alcooli decât în acetonă, ar putea funcționa mai bine în acetonă; nu am încercat
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Diagramele sunt de mare ajutor , frumos. Când voi încerca, voi posta aici rezultatele mele
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Cred că este ceva în neregulă cu graficul.
Dacă utilizați acid L+-tartric (mai ieftin și mai ușor de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) se va afla în soluție, nu în solid, așa cum pare.
Dacă utilizați acid D-tartaric (mai scump și mai dificil de găsit), enantiomerul D (amph,Meth) va fi în solid.
Vă mulțumim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Schema sa este corectă. Sarea este precipitată în stare solidă. Nu există nicio diferență între sarea de acid l-tartric a d-amfetaminei sau sarea d-tartrică a l-amfetaminei. Puteți schimba acidul și obține izomerul diferit în stare solidă cu următoarele proceduri.

P.S. Același lucru pentru metamfetamină.
 
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Bine, dar chiar dacă ar fi așa cum ai spus, ceea ce nu cred că este, ar fi totuși convenabil, atâta timp cât unul dintre ei precipită, ai capacitatea de a separa indiferent de modul în care
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
"Nu există nicio diferență, sarea acidului l-tartric a d-amfetaminei sau sarea d-tartrică a l-amfetaminei"
Știu că ceea ce vreau să spun este că la L+tartaric (izomerul d-tartaric/dextrotartaric/D) veți avea D-amph sau D-meth în partea de soluție, nu în partea solidă.
Mulțumesc.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Bună ziua, metamfetamina sintetizată prin metoda efedrinei și pseudoefedrinei dă izomerul d-metamfetamină cu o puritate de 99%? Dacă nu, cât de mult?
 

Ihml

Don't buy from me
Resident
Language
🇱🇹
Joined
Mar 3, 2024
Messages
7
Reaction score
6
Points
3
Nu sunt Patton, dar: ar produce doar D-meth dacă efedrina utilizată ar proveni de la o plantă, deoarece plantele produc în mod natural doar L-efedrină (care se transformă în enantiomerul opus după reacție - D-meth în acest caz). Dacă s-ar utiliza efedrină sintetizată chimic, s-ar obține meth racemic, deoarece sinteza efedrinei nu este stereospecifică.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
18
Points
8
Da g.patton, în alt mod ambii izomeri sunt separați, unul în solvent și unul ca sare
 
Top