Question Am nevoie de ajutor.

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Nu am un laborator și vreau să transform 150 ml de metanol în gaz, deci care este modalitatea prin care nu vreau să mă otrăvesc
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Salut frate, îți recomand foarte mult dacă nu ai un laborator de chimie. Mașina de acasă este răspunsul pentru tine.
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
în funcție de bugetul dvs. puteți utiliza ventilatoarele de la corturile de cultură pentru a sufla gazul în exterior.
O altă opțiune ar fi: deschideți ferestrele și nu inhalați direct fumul. După părerea mea și dacă este vorba doar de o singură dată: cu 150 ml de metanol ar trebui să fiți foarte, foarte ghinionist sau incapabil să vă faceți rău sau să faceți rău altora.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Metanolul trece la aproximativ 65°c de la stare fluidă la stare gazoasă. Căutați pe Google sau credeți un moonshiner bătrân.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
În cele din urmă am aprins metanolul, iar solutul a rămas
 
Solution

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Cantitatea pe care doriți să o evaporați este periculoasă și un chimist cu un laborator ar lăsa amestecul afară, pe fereastră (în cazul în care evaporatorul rotativ nu este disponibil. Modul ghetto este să lăsați să se evapore AFARĂ.
 

kind456

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 8, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Este important să subliniem faptul că lucrul cu substanțe inflamabile și potențial nocive precum metanolul poate fi extrem de periculos, iar încercarea de a face acest lucru fără echipament și cunoștințe adecvate prezintă riscuri grave pentru siguranța și sănătatea dumneavoastră. Procedurile pe care le-ați menționat nu sunt sigure și sunt puternic descurajate.

Metanolul este foarte inflamabil și poate produce vapori toxici atunci când este ars. Inhalarea acestor vapori poate fi extrem de nocivă sau chiar fatală. În plus, metanolul este toxic pentru oameni, iar ingerarea sau contactul cu pielea poate duce la probleme grave de sănătate, inclusiv orbire sau deces.

Dacă sunteți interesat să lucrați cu substanțe chimice sau să efectuați experimente care implică materiale potențial periculoase, este esențial să faceți acest lucru într-un mediu controlat și sigur, cum ar fi un laborator echipat corespunzător, sub îndrumarea unor profesioniști cunoscători. Dacă aveți o nevoie legitimă de a lucra cu substanțe chimice precum metanolul, cel mai bine este să solicitați o formare adecvată, protocoale de siguranță și echipament de protecție pentru a vă asigura siguranța dumneavoastră și a celor din jurul dumneavoastră.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
2CH₃OH+3O₂=2CO₂+4H₂O
 
Top